Close

Kolay kilo almanızı sağlayan yiyecekler nelerdir?

Kilo almak istiyorsanız kalori miktarı yüksek olan gıdalarla beslenmeli, zayıflamak istiyor iseniz bu gıdaları sınırlı miktarda tüketmeli veya bir süreliğine bu gıdalardan uzak durmalısınız. Peki, bu kilo aldıran gıdalar hangileri?

Kilo aldıran yiyecekler

Normal kilonuzun altında iseniz ve sağlıklı bir biçimde kilo almak istiyorsanız, dengeli ve sağlıklı bir biçimde beslenmelisiniz. Kilo almanın ilk kuralı, gün içerisinde vücudunuzun harcadığı kaloriden fazlasını almak ve bunu belirli bir düzen içerisinde yapabilmektir. Uzmanlar sağlıklı bir biçimde kiloalmak için ayda 1 ile 1,5 kiloalınması gerektiğini söylüyorlar.

Kilo aldıran yiyecekler nelerdir?

Kuruyemişler

Gıdalar arasında en yüksek kalori ile ilk sırada yer alan kuruyemişler, kilo almak isteyenler için yüksek kalorili ve sağlıklı bir besindir.Bir bireyin günlük 100 gram kuruyemiş tüketmesi halinde, günlük kalori ihtiyacının üçte birini karşılamış olur.

Fıstık ezmesi

Fıstık ezmesi kalori açısından oldukça zengin bir besindir. 100 gram fıstık ezmesi yaklaşık olarak 590 kaloriye sahiptir. Bu lezzetli yiyecek,protein, yağ, kalsiyum, fosfor, omega-3, demir ve vitaminler içinde iyi bir kaynaktır. Fıstık ezmesi kilo almanıza yardımcı olmanın yanında kalın bağırsak kanserinden korur.

Muz

Kalori açısında yüksek gıdalardan birisi de muzdur. Sadece 1 adet muz yaklaşık olarak 150 kalori içermektedir. Oldukça sağlıklı ve besleyici olan muz;karbonhidratlar, yağlar, protein, potasyum, fosfor, vitamin A ve C,doğal şeker ve kalsiyum bakımından zengindir. Günde 2 tane tüketilmesi kilo almak isteyenler için yeterli olacaktır.

Bitter çikolata

Bitter çikolata tek başına olmasa da yüksek kalorisile kilo aldırma hususunda oldukça yardımcı bir tatlı olarak düşünülebilir. Günlük yaşamda çok fazla olmamak şartı ile tüketebilirsiniz.Hacim kazandırıcı özelliği ile dikkat çeken bitter çikolatanın 100 gramında ortalama olarak 400 kalori bulunmaktadır.

Kurutulmuş meyveler

Meyvelerin içindeki suların giderilmesi ile elde edilir ve yüksek kalori içeren yiyeceklerdendir. Kilo almak istiyorsanız, kalori içeri yüksek vitamin ve mineral açısından zengin olan kurutulmuş meyveleri sık sık tüketebilirsiniz.

Dana eti

Dana eti gerek protein gerek yüksek kalorisi ile oldukça zengin bir besindir. Bir insanın günlük kalori ihtiyacının %20’sini karşılayabilmektedir. 100 gram tam yağlı dana etinde 225 kalori bulunmaktadır.

Balık

Balık, protein, fosfor,omega-3 yağ asitleri, potasyum ve kalsiyum açısından yüksek, çok sağlıklı bir besindir.100 gram balıkta yaklaşık olarak 200 kalori bulunmaktadır. İçeriğindeki yüksek protein sayesinde vücutta kas yapmaya yardımcı olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top