Close

Nane yağı mucizesi

Nane yağı neye iyi gelir?

Naneyi hayatımızın birçok alanında kullanırız. Salatalara, kısırlara ekler; kaynatır çayını içeriz. Aroması sakızlarda, diş macunlarında bulunur. Yine bir nane ürünü olan nane yağı ise pek alışıldık değildir. Peki, nane yağının saymakla bitmeyen faydaları nelerdir?

Nane yağının faydaları

Nane yağı kas ağrılarını azaltmada, fazla kasılan kasları gevşetmede etkilidir. Özellikle sırt ağrılarına iyi gelen bu yağı ağrıyan yere masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Soğuk algınlığı, astım, bronşit gibi birtakım nedenlerle tıkanan sünislerin açılmasında yardımcıdır.

Eklem ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Ağrıyan bölgelere önceden de belirttiğimiz gibi masaj yaparak uygularsanız ağrının geçtiğini göreceksiniz. Daha etkili sonuç almak isteyenler nane yağı ile lavanta yağını karıştırıp birlikte sürebilirler.

Nane yağı enerji verir, dinç hissettirir.

Konsantrasyonu arttırıcı özelliğe sahiptir. Giysilerinizin yakasına ya da yastığınıza birkaç damla damlattığınız takdirde konsantrasyonunuz artar. Ayrıca bu şekilde geceleri daha rahat bir şekilde uyursunuz.

Bir diğer özelliğini sayacak olursak nane yağı iyi bir ateş düşürücüdür. Boyun ve ayak tabanı bu yağ ile ovulduğu takdirde yüksek ateşin düşmeye başlar. Hindistan cevizi yağıyla karıştırıp kullanmak da oldukça etkili olacaktır.

Haşere ve sinekleri uzak tutan doğal bir yağdır.

Gerginlik sebebiyle oluşan baş ağrılarına, migrene iyi gelir. Alın ve şakakları bu yağ ile ovarsanız bir süre sonra rahatlama hissedeceksiniz.

Bir miktar nane yağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak kullanırsanız bu karışım güneş yanıklarınıza iyi gelir.

Mide bulantısını geçirmek için kulak arkası birkaç damla nane yağıyla ovulabilir.

Ciltteki iltihaplanmalara iyi gelir cildi nemlendirir.

Ağız kokusunu yok etmek için dilinizin altına bir damla nane yağından damlattıktan sonra suyla gargara yapın. Aynı zamanda diş ve diş etlerini için de faydalıdır.

Dudak çatlaklarına fayda eder.

Siyah nokta ve sivilceleri kurutucu özelliği vardır.

Hasar görmüş saçları onarır, besler; saçlara parlaklık kazandırır. Saçların uzamasını hızlandırır.

Saçtaki yoğun dökülmeleri azaltır, incelmeleri engeller. Şampuanınıza 2-3 damla nane yağı karıştırarak kullanılabilir farkı bu şekilde görebilirsiniz.

Nane yağını kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Nane yağını kullanacak olanlar için birtakım yan etkileri olduğunu belirtmeliyiz. Öncelikle nane yağı güçlü bir yağ olduğu için inceltilerek kullanılmalıdır. İnceltmek için su ya da tatlı badem yağı kullanılabilir.

Hamile kadınlar bu yağı kullanmadan önce özellikle belirtmeliyiz ki mide bulantısı için kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bebek 7 yaş altı çocuklar için kullanmadan önce doktora danışmalısınız.

Safra kesesiyle ilgili bir rahatsızlığı olanlar, safra kesesi taşı olanlar, düzenli ilaç kullanan kişiler, alerjik bünyesi olan kişiler ya da kronik rahatsızlığı olan kişiler bu yağı kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top