Close

Mpv nedir, düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir?

Mpv nedir?

Mpv, ortalama trombosit hacmi anlamına gelmektedir. Mpv testi, doktora gidildiğince istenen testlerden biri olan hemogram (kan sayımı) testi içerisinde yapılır. Trombositer, kemik iliği tarafından üretilen ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan kan hücreleridir. Bu hücrelerin ebatında meydana gelen değişimler bir takım hastalıkların sebebi olabilmektedir. Bu neden Mpv kan testi içinde önemli bir yere sahiptir.

Mpv testi hangi durumlarda istenir?

Genellikle trombositopeni adı verilen trombosit azlığının tanısı için istenen bir testtir. Trombositlerin ortalama olarak büyüklüğünü görmek amaçlanır. Trombositopeni adı verilen bu hastalığın belirtileri şunlardır:

Kanamaya eğilim, yaraların geç iyileşmesi, sık görülen burun kanamaları, diş çekiminde durdurulamayan kanamalar.

Nedenleri:

Karaciğer hastalıkları, alkol, trambosit dağılım sorunu, yapım eksikliği, yıkım fazlalılığı, kemoterapi, radyoterapi, lösemi, kemik iliği kanseri, demir eksikliği anemisi gibi çokça nedenden kaynaklanabilmektedir.

Mpv için normal değer nedir?

Yetişkinler için 7.3-10.5 (fL) arasında olması normaldir. Değer 10.5 fL ve üzerinde olması halinde trombosit boyutları büyümüştür. Değerin yüksek olması kan pıhtılaşmasını arttırır. Bu neden damarlar içinde meydana gelebilecek bir pıhtı damar tıkanıklığı; inme, felç, kalp krizi gibi durumları ortaya çıkarabilmektedir.

Mpv yüksekliğinin nedenleri:

Halk arasında kan zehirlenmesi olarak bilinen sepsis, şeker hastalığı, gebelikte kan basıncının artışı, tiroid bezinin fazla çalışması, fazla miktarda kan kaybı, valvüler kalp hastalıkları nedenleri arasındadır. B12 eksikliği ve folat yetmezliği halinde de görülebilir.

Mpv düşüklüğü ve nedenleri:

Yetişkin bir bireyde değerin 7.2 fL altında olması halidir. Düşüklük görülenlerde trombositler beklenilenden küçüktür. Bu hastalarda kan pıhtılaşması problemi gözlemlenebilir. Kanamaların kontrol edilememesi ciddi sorunlara sebep olabilir. Hastaların kan sulandırıcı ilaç tüketiminde dikkat etmeleri gerekir.

Trombosit boyutlarının küçülmesinin nedenleri arasında, enfeksiyonlar, iltihabi rahatsızlıklar, böbrek yetmezliği, kanser, anemi, kemoterapi yer alabilmektedir.

Tedavi yöntemleri:

Ciddi kanamaların görüldüğü durumlarda kan nakli uygulanmaktadır. Ayrıca desmopressin içeren ilaçlarla tedavi edilmekle beraber kalp ve böbrek yetmezliğine gidebilecek ciddi yan etkileri vardır.

Mpv değerlerinizi normal düzeyde tutmak için fazlaya kaçmadan et, karaciğer, kümes hayvanları, yumurta, deniz ürünleri, ıspanak gibi demir içerikli koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, mısır gevreği tükebilirsiniz. Salata için zeytinyağı kullanmaya özen gösterebilir, az soğanlı ve sumaklı bir salata hazırlayabilirsiniz. Çay tüketimini aza indirmeli, kahveden kesin surette kaçınmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top