Close

Mide yanmasına ne iyi gelir?

Mide yanması nasıl geçer?

Hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biri olan mide yanması, mide rahatsızlıkları içerisinde en sık rastlanılan türlerden biridir. İlerlediği takdirde bir doktora gösterilmesi gereken bu rahatsızlığın hafiflemesi için ilk etapta da bazı yöntemler denemek mümkündür.

Mide yanması neden olur?

Mide rahatsızlıkları arasında en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan mide yanması, pek çok farklı gerekçeden kaynaklanabilir. Midede biriken gazın çıkışı olmadığı için neden olduğu mide yanması ayrıca sigara, alkol, reflü gibi mide rahatsızlıkları, acılı, yağlı ve aşırı baharatlı yiyecekler ve hareketsiz bir yaşam gibi nedenlerden dolayı da meydana gelebilir.

Mide yanmasına neden olan yiyecekler arasında mercimek, greyfurt, domates, fasulye, salça, nohut, salamura, kızartmalar, limon, çiğ soğan, sert kahve, nar ve sarımsak gibi besinler yer almaktadır.

Mide yanmasına ne iyi gelir?

Kesinlikle bir uzmana danışılması gereken mide yanması durumlarında doğal yollar da denenebilir. İlaç tedavisi her zaman için sonraki seçenekler arasında yer almalıdır.

Başlıca yöntemler nelerdir?

Mide yanması tedavisinde denebilecek başlıca yöntemlerin başında ise bol su içmek, soda içmek, bitki çayları tüketmek, aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmakla birlikte açık havada yürüyüş yapmak gelmektedir. Ayrıca bir iki yudum süt içilebilir.

Alternatif yollar da denenebilir

Mide yanmasına iyi gelen alternatiflerden biri de bir su bardağı suda eritilen bir çay kaşığı karbonatı tüketmektedir. Karbonat, midedeki hidroklorik asidin etkisini azaltarak mide yanmasını kısa sürede hafifletebilir.

Diğer bir alternatif ise mide asidinin etkisini azaltma ve sindirimi rahatlatma gibi özelliklere sahip olan sakızı, yemeklerin ardından yarım saat boyunca çiğnemektir.

Bunlara ek olarak az bir tarçınla karıştırılarak tüketilen bal, mide asidi ve ülser için geleneksel olarak kullanıldığı gibi mide yanmasına da iyi gelir. Muz ve kavun da mide yanmasının etkisini azaltan diğer yiyecekler arasında yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top