Close

Penis kırılması

penis-kirilmasi

penis-kirilmasi

Penis kırılması, ereksiyon halinde olan penisin zorlanması veya aşırı baskıya maruz kalması sonucu meydana gelir. Penis yalnızca ereksiyon anlarında kırılır. Normal durumdayken kırılması pek mümkün değil. Çünkü penis kemikli bir yapı değil, bir doku topluluğu. Penisin kırılması da bir kemik kırılması gibi olmayıp doku kırılması olarak tanımlanır. Penisin sertleşmesini sağlayan tüpleri çevreleyen kılıfın içi ereksiyon anında basınçla dolar. Dolayısı ile cinsel ilişki sırasında penise uygulanan baskı ya da mastürbasyon esnasındaki kontrolsüz hareketler kılıfın yırtılmasına sebep olabilir. Çeşitli belirtilerin görüldüğü bu fiziksel travmatik durum acil tıbbi müdahale gerektirir. Çünkü tedavi edilmediği takdirde kalıcı şekil bozukluklarına ve sertleşme sorunlarına yol açabilir.

Penis Neden Kırılır?

Penis kırılmasının temel nedeni cinsel ilişki sırasında ereksiyon halindeki penisin zorlanmasına, bükülmesine yol açan hareketler. Partnerin üstte olduğu ve cinsel ilişkiyi kontrol ettiği pozisyonlar en yaygın görülen sebeplerden biri. Ayrıca erkeğin tam olarak erekte olmadan cinsel ilişkiyi başlatması da temel sebepler arasında gösterilebilir. Doğuştan gelen bir eğrilik olması cinsel birliktelik sırasında zorlanmaya sebebiyet vereceği için penis kırılması ihtimalini artırır. Cinsel birliktelik sırasında tüm bu olası riskleri minimuma indirebilmek için penisin ideal sertliğe ulaşmasını beklemek ve cinsel birleşme süresince kontrollü davranmak gerekir. Penis kırılması ile ilgili çiftlerin bilgi sahibi olması da bu durumu yaşama riskini azaltabilir. Penis kırılması yalnızca cinsel aktivite ile sınırlı değildir. Bunun dışında yataktan düşme, darbe alma, erekte olan penise top çarpması, penis erekte iken pantolon giymeye çalışılması, mastürbasyon sırasındaki bükülme ya da zorla gerçekleştirilen cinsel birliktelik de diğer sebepler arasında sıralanabilir. Penis kırılması her ne kadar sıklıkla karşılaşılan bir durum olmasa da meydana gelmesi durumunda ciddi sonuçlar doğurabilir.

Penis Kırılmasının Belirtileri

Penis kırılmasının tek bir belirtisi olmayıp erkeklerde farklı belirtiler görülebilir. En sık görülen penis kırılmabelirtileri;

 • Ereksiyon halinin aniden sonlanması
 • Kırılma anında penisten ses gelmesi
 • Peniste hissedilen şiddetli ağrı
 • Penis cildi ardında kan birikimi
 • Peniste gözle görülür bir şişlik ve morarmanın olması
 • İdrar yapma sırasında zorluk yaşanması
 • Peniste yan tarafa doğru eğrilik oluşması
 • İdrar yolu kanaması ve idrar sıkışıklığı

Penis kırılma belirtilerinden herhangi birinin görülmesi durumunda acil müdahale şarttır. Dolayısı ile böyle bir sorun ortaya çıktığında bir üroloji uzmanına görünmek önemli.

Penis Kırılması Nasıl Tedavi Edilir
Penis Kırılması Nasıl Tedavi Edilir

Penis Kırılması Nasıl Tedavi Edilir?

Penis kırılması olağan bir durum olmasına rağmen, bu durumu yaşayan kişiler utandıkları için hastaneye gitmeyebiliyor. Ancak sonrasında yaşanabilecek sonuçlar daha travmatik olacağı için hiç vakit kaybetmeden hastaneye gidilmeli ve uygun tedavi yöntemi uygulanmalı.

Penis kırılma şüphesi ile başvuran hastanın fiziki muayenesi yapılır, öncelikle penise bandaj uygulanır, bölgesel soğuk pansuman uygulaması yapılır, ağrı kesici ve şişlik giderici ilaçlar verilir. Sonrasında tetkikler sonucunda oluşan deformasyonun boyutuna göre tedavi yöntemi belirlenir. Uygulanacak tedavi cerrahi olabileceği gibi ilaçla ya da hastanın yakından takip edildiği konservatif tedavi yöntemi de olabilir. Hastada şişlik ve eğrilik olmamasına rağmen kişi kırılma sesi duyduğunu ve ağrı olduğunu belirtiyor ise konservatif tedavi uygulanabilir. Ancak hastanın muayenesi sırasında peniste şişlik veya eğrilik olması cerrahi müdahale yapılmasını gerektirir. Penis kırılmasında ilk tercih edilmesi gereken ve etkili olan yöntem cerrahi tedavi. Uzmanlar konservatif tedavi yönteminin önemini yitirdiği konusunda fikir birliğine sahip. Kesin tanı konulmasının ardından vakit kaybetmeksizin hastanın ameliyata alınması ve zarar gören dokunun onarılması gerekir. Erken cerrahi tedavi penis eğriliği riskinin azalması, hastanede kalış süresinin kısalması ve ereksiyonun normale dönüş süresinin kısalması gibi avantajları da beraberinde getirir.

Penis kırılması tedavisinden sonra iyileşme süreci kısadır. Ancak duruma göre hastanın 1 ile 3 gün arası hastanede kalması gerekebilir. Bu süre zarfında doktorlar hastaya ağrı kesici ve antibiyotik ilaç tedavisi uygulayabilirler. Penis kırılması operasyonu sonrası hastanın iyileşme süreci yakından takip edilir. Çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılarak penis damarları incelenir. Uzmanlar cerrahi işlem sonrasında penisin tam olarak iyileşmesinin aylarca süreceğini ifade eder. Tam iyileşme gerçekleşmeden önce yaklaşık 1 ay boyunca herhangi bir cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Tedavi sürecinde ve sonrasında gereken tedbirler dikkate alınmalıdır. Aksi bir davranışta bulunup bu süreçte herhangi bir cinsel birliktelik durumunda bulunmak sonrasında düzeltilmesi mümkün olmayan hasarlara sebebiyet verebilir. Doktor, hastanın iyileşme süresi boyunca erekte olmaktan kaçınmasının mümkün olmadığı istisnai durumlar için ereksiyon olasılığını minimuma indirmek amacı ile yatıştırıcılar veya hormonlar gibi ilaç takviyesi yapabilir. Doktorlar cinsel ilişkiye girmesinde bir sakınca olmaması durumunda hastaya gerekli bilgilendirmeyi yapar. Penis kırılması tedavisi sonrasında hastaların çoğunluğu herhangi bir sıkıntı yaşamaz. Ancak nadir de olsa kimi zamanlarda bazı hastalarda boşalma sorunları, penis eğriliği, erekte olmada zorluk ve ağrı gibi semptomlar görülebilir.

Penis Kırılmasının Cinsel Yaşam Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Uzmanlara göre penis kırılması, bu durumu yaşayan erkeğin cinsel yaşamını olumsuz etkileyebiliyor. Bunun için alınacak tedbirler de önem arz ediyor. Cinsel ilişki sırasında ani ve sert hareketlerden kaçınmak alınabilecek en birincil yöntemlerden. Özellikle kadının üstte olduğu pozisyonda kırılmayı önlemek için erkeğin kadını elleri ile kontrol altında tutması ve partnerine yardımcı olması, onu yönlendirmesi gerekir.

Penis kırığı geçmişi olan ya da kırığın tedavi edilemediği durumlarda erkeklerde görülebilecek sorunlar şu şekilde sıralanır:

 • Erkekte cinsel anlamda özgüven eksikliği görülür.
 • Kırılmanın tekrar olabileceği korkusu cinsel ilişki sırasında performansını etkiler.
 • Cinsellikten soğuma ve uzaklaşma gibi durumlar söz konusu olabilir.
 • Erkeğin tutumundan dolayı çiftlerin ilişkilerinde ciddi anlamda bozulmalar görülebilir.
 • Peniste kalıcı şekil bozukluğu olabilir ve bu durum erkekte psikolojik düzeyde ciddi hasarlara sebep olabilir.
 • Cinsel birleşme sırasında sertleşmeye eşlik eden ağrılı bir süreç meydana gelebilir.
 • Erkek cinsel ilişkiye girmekte zorluk yaşayabilir.
 • İktidarsızlık sorunu yaşanması muhtemeldir.
 • İdrar yolunda bölgesel genişleme meydana gelebilir.
 • İdrar yolunda kanama bölgesinde tıbbi karşılığı ‘Peyronie Hastalığı’ olarak bilinen sert şişlikler oluşabilir.

Penis kırılması yaşayan vakaların sayısı önceden daha belirsizdi. Çünkü kişiler hem sağlık sistemine ulaşmanın güçlüğü hem sosyal etkenlerden kaynaklı utanma duygusu yaşadıkları için doktora gitmeyebiliyorlardı. Buna bağlı olarak kalıcı hasar oranı daha yüksekti. Her ne kadar penis kırılma durumunun arkasındaki öykü tüm gerçekliğiyle anlatılmasa da artık hasta sayısı daha net raporlanabilir. Dolayısıyla kişinin yaşayacağı psikolojik sıkıntılar azalabiliyor, ortaya çıkabilecek yan etkilerin ihtimali düşüyor ve penisin iyileşme süresi kısalıyor. Çünkü günümüz şartlarında sağlık sistemine ulaşmak daha kolay. Penis kırılmasına maruz kalmamak ya da yaşanması halinde vereceği kalıcı zararı en aza indirmek için çiftlerin bilinçlenmesi büyük önem taşır. Bunun dışında hem cinsel ilişki sırasında hem de penisin erekte olduğu herhangi bir durumda ani ve sert hareketler yapmaktan kaçınmak gerek. Daha da önemlisi penis kırılması yaşanması durumunda bir uzmana başvurmakta geç kalınmaması gerekir. Böylece bir uzman yardımı ile daha bilinçli hareket etme olanağı artmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top