Close

Kabak Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

kabak-diyeti-nedir-nasil-yapilir

kabak-diyeti-nedir-nasil-yapilir

Kabak diyeti detoks amaçlı uygulanan bir sistemdir. 3 gün süren diyet genellikle yaz aylarında tercih ediliyor. Hızlı kilo vermeye yardımcı olan kabak diyeti en çok tercih edilen detoks türleri arasında yer alıyor. Besleyicilik ve vitamin yönünden de zengin olan diyet uzun süre tok kalmanızı sağlıyor. Siz de kabak diyetini uygulayarak yaza fit bir şekilde girebilirsiniz. Kabak diyeti bol sıvı içerdiği için vücutta bulunan su oranını da dengeler, bu sayede günlük su ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Bu diyet, normal rejim listelerinden farklı halde hazırlanıyor, normal diyet listesine yerine her öğünde kabak tüketiliyor.

Kabak Diyetinin Faydaları  

 • Kolay bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur
 • Vücutta bulunan fazla ödemi atmanızı sağlar
 • İçerdiği yoğun lifler sayesinde kemiklerinizi güçlendirir
 • Bağırsaklarınızı temizleyerek kolon kanseri olmanızı önler

Kabak Diyetinin Zararları

Kabak diyeti nedir sorusunun yanı sıra bu diyetin kaç gün uygulanabileceği sorusu da sıkça soruluyor. Sadece 3 gün uygulanabiliyor, bu diyette günde 800 kalorinin altında besin tüketildiği için 3 günden fazla yapılması halinde sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden kabak diyetine başlamadan önce diyetisyen veya hekiminiz ile görüşme sağlamanız diyet esnasında oluşabilecek komplikasyonların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Detokslar bir yandan fayda sağlarken bir yandan zarar verebiliyor. Kabak detoksuna başlamadan önce tüm detokslarda da olduğu gibi çok iyi bir şekilde araştırılması gerekiyor, siz de detoksa başlamadan önce iyice araştırma yapmalısınız.

Kabak Diyetinde Tüketilmemesi Gereken Besinler

Detokslar kalori bazında yapılan kısa diyetleri kapsar, kabak diyetinde de uyumanız gereken bazı yiyecek ve içecek kuralları bulunuyor, bu diyet boyunca kafeinli içeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Kafeinli içecekler vücudunuzda ödem birikmesine neden olarak kilo vermenize engel oluyor. Bu yüzden diyet öncesi ve diyet esnasında kahve ve benzeri içeceklerden uzak durmanız diyetinizin olumlu sonuçlanmasını sağlıyor.

Kabak Diyetinde Tüketilmesi Gereken Besinler
Kabak Diyetinde Tüketilmesi Gereken Besinler

Kabak Diyetinde Tüketilmesi Gereken Besinler

Kabak diyetinde folat bakımından zengin besinler tüketmeniz kilo verimini hızlandırır, avokado folat bakımından zengin bir besindir. Kahvaltıda yumurtanın yanında avokado tüketebilirsiniz. Avokadonun yanı sıra kuşkonmaz bitkisinde de yemeklerde tercih ederek yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Normal günlük diyetinizde olduğu gibi ara öğünlerinizi düzenli bir şekilde aksatmadan uygulamalısınız, ara öğünler sizi uzun süre tok tutarak acıkmanızı engeller. Kabak diyetinde tüketilecek besinler bu şekilde özetlenebilir.

Kabak Diyetinde Uyulması Gereken Kurallar

Tüm diyetlerde olduğu gibi kabak diyetinde de öğün atlamadan ilerlemeniz gerekiyor, detoks boyunca erken yatıp erken kalkmanız programın gidişatı için büyük bir önem taşıyor. Listenizde bulunan yiyeceklerin dışında yiyecek tüketmeniz halinde detoksunuz bozuluyor. Tam sonuç almak için listenizle tam uyum halinde gitmelisiniz, aksi halde detoks sonunda kilo kaybı yaşamamış olursunuz.

Kabak diyeti vitamin bakımından zengin bir sistemdir, vitaminlerin birçoğunu barındıran kabak, almanız gereken günlük vitamin miktarının karşılamaya yetiyor. Yeşil sebzelerde bulunan su miktarı vücudun kaybettiği sıvıyı geri kazandırarak cilt sağlığınızı korumanıza yardımcı oluyor, arada bir bu diyeti yaparak midenizin dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kabak Diyeti İçin Uygun Olmayan Koşullar

 • Emzirme döneminde iseniz kabak diyeti sizin için uygun bir seçim değildir
 • Vücut kitle endeksiniz ideal endeksten düşükse kabak diyetini uygulamanız sağlığınızı bozacağı için önerilmez
 • MS hastalığı gibi hayatınızı olumsuz yönde etkileyen hastalığınız bulunuyorsa asla kabak diyeti yapmamalısınız

Kabak Diyetine Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Kabak diyetine başlamadan önce bilmeniz gereken bazı noktalar mevcut, bu noktaları kaçırmadan uygulamanız diyetinizin daha kolay geçmesini sağlar.

 • Diyet öncesi ve diyet esnasında 1.5-2 litre arası kaliteli su tüketmeye özen gösterin
 • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durun
 • Şeker, un ve tuz içeren yiyeceklerden kaçının
 • Omega-3 bakımından zengin yiyecekler tüketin

Kabak diyeti boyunca asla alkol ve benzeri ürün kullanmayın, alkol oranı yüksek maddeler vücutta su tutarak ödem oluşmasına neden oluyor, bu yüzden detoks sırasında tüketilmemesi gerekiyor.

Kabak yemeğini çocuklarınıza erken yaşta alıştırmaya özen gösterin. Kabak, kemik gelişimi üzerinde oldukça fayda sağlıyor, ek gıda döneminden itibaren bu sebze hep hayatınızda olsun.

Kabak Diyeti İçin Gerekenler
Kabak Diyeti İçin Gerekenler

Kabak Diyeti İçin Gerekenler

Kabak diyeti için birçok farklı yöntem mevcut, genellikle yoğurt ve kabak tercih ediliyor, bu diyette sebzenin rendelenmiş hali kullanılıyor, salçalı olarak tüketilmesi pek önerilmediği için yağsız sote olarak pişiriliyor.

Dereotunun yağ yakıcı özelliği olduğu için kabak diyetinde bolca tüketilmesi öneriliyor. Dereotu alerjiye neden olduğu için tüketmeden önce doktorunuza danışarak tüketmeniz gerekiyor.

Kabak Diyetini Kimler Uygulayabilir

Kabak diyetini kimler uygulayamaz sorusu da yine çok merak edilenler arasında. Bu diyeti yapabilmek için herhangi bir sağlık sorununuzun bulunmaması gerekiyor, buna ek olarak emzirme döneminden çıkmış olmanız gerekiyor, bunların dışında kabak ve dereotuna alerjinizin bulunmaması gerekiyor. Eğer bunlardan birine alerjiniz yoksa kabak diyetini çok rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Kabak Diyetinin Sağlık Açısından Önemi

Kabak diyeti sağlığınız açısından çok büyük bir önem taşıyor. Vücut dostu olan kabak ile vücudunuzda bulunan size zarar veren maddelerden kurtulabilirsiniz. Bu diyet sayesinde kolonlarınızı ve böbreklerinizi temizleyerek böbrek ve bağırsak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kabak diyeti sağlık dostu olarak biliyor, vücut dengesini koruyarak bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi hastalıklara karşı koruyor. Vitamin yönünden de zengin olan bu diyet vitamin dengesinin korunmasına yardımcı oluyor.

Kabak Diyeti Nasıl Uygulanır  

 • Günde 2 adet yumurta ve bir dilim peynir mutlaka yemelisiniz, protein alımı için bu çok önemli
 • Ara öğünlere mutlaka lif içeren kuruyemişler tüketmelisiniz
 • Öğlen yemeğinde sadece kabak tüketebilirsiniz
 • Akşam yemeğinde de kabak yiyebilirsiniz

Diyet boyunca asla yağ kullanmamalısınız, kabakları pişirirken yağ yerine su kullanabilirsiniz. Yoğurt kullanımına ekstra özen göstermelisiniz, kabak diyeti esnasında ev yoğurdu kullanmaya özen gösterin, çünkü ev yoğurdu probiyotik açısından oldukça zengindir. Probiyotik kullanmak kilo verimini hızlandırır, bağırsak florasının düzenlemeye yardımcı olur.

Kabak Diyeti ile Kendinizi Daha Sağlıklı Hissedin
Kabak Diyeti ile Kendinizi Daha Sağlıklı Hissedin

Kabak Diyeti ile Kendinizi Daha Sağlıklı Hissedin

Kabak diyeti ile bir yandan kilo verirken bir yandan da kendinizi daha sağlıklı hissedin. Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte fazla kilolarınızdan kurtulmak isteyebilirsiniz. İnternet üzerinden size uygun kabak diyeti listesini bularak başlayabilirsiniz, ilk defa detoks yapacaksanız ağır olan programlardan başlamamanız oldukça önemli. Başlangıç seviyesinde olan 3 günlük kabak diyeti ilk etapta sizin için yeterli olacaktır, daha sonra vücudunuz alışmaya başlayınca detoks günlerinizi artırabilirsiniz.

Kabak Diyetinde Hazır Gıda ve Meyve Tüketimi

Kabak diyeti boyunca hazır gıda tüketimini sıfıra indirmeniz gerekiyor, işlenmiş gıdalar kilo verimini azalttığı için diyet boyunca tüketmemeniz diyetisyenler tarafından öneriliyor. Meyve tüketimi hakkında net bir bilgi bulunmasa da, diyet sırasında meyveleri de fazla tüketmekten kaçınmanız diyetinizi için uygun olacaktır, çünkü meyvelerde de şeker bulunuyor.

Meyve şekeri, işlenmiş beyaz şekere oranla daha az zararlı olsa da kabak diyetinde şekerli gıdalar tüketilmediği için meyve yemeniz zararlı olabileceği için uzman görüşüne başvurmanız sizin için daha uygun olacaktır.

Tüm diyetlerde olduğu gibi detoks programı için diyetisyen hekiminize giderek program oluşturabilirsiniz. Detoks programını hem diyetisyen hem de hekiminiz ile hazırlamanız daha verimli sonuçlar almamıza yardımcı olacaktır. Diyetisyen hekiminizin yanı sıra ayrıca cildiyeye giderek alerji testi yaptırmanız alerjiye bağlı oluşabilecek komplikasyonların önüne geçmenize yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top