Close

DYT.ÖZGE DEMİRELLİ: YAVAŞLAYAN METABOLİZMA HIZLANIR MI?

Ramazan ayıyla birlikte akşam ve gece yapılan ana öğünler, sahur vaktine kadar uyumadan geçirilen saatler ve buna bağlı olarak geç vakitte uykuya geçilmesi, 16 saatlik açlığın verdiği enerjisizlik sebebiyle fiziksel aktivitenin azalması, daha az su içilmesi, iftar sofralarında börek-pilav-tatlı gibi karbonhidrat ağırlıklı ve yağlı yiyeceklerin bir arada yer alması nedenleriyle metabolizma hızımız yavaşladı. Ardından Ramazan bayramıyla birlikte abartılan öğünlerle birlikte iyice zorlanan metabolizmamızın eski düzenine dönmesi için bir adım atma zamanı geldi.

İlk kural: YETERLİ SU

Uyanır uyanmaz güne su ile başlayarak metabolizmanızı canlandırabilirsiniz. Suyunuzun  içine akşamdan limon-tarçın-zencefil atarak hem suyunuzu aromalandırmış olursunuz hem de suyun mineral ve vitamin içeriğini artırarak güne daha canlı bir başlangıç yapabilirsiniz. Kişiye göre değişmekle birlikte gün içinde ortalama olarak 2-2.5 litre su içmeyi hedefiniz haline getirmelisiniz.

İkinci kural: ÖĞÜN ZAMANI

Güne başlarken özellikle 06.00-08.00 saatleri arasında kahvaltı yaparak metabolizmanızın canlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Öğle yemeğini 12.00-13.30 saatleri arasında yapıp öğle öğününü atlamadan akşama olan iştahınızı en aza indirebilirsiniz. Son ana öğününüz olan akşam yemeğinizi saat 19.00’dan önce bitirerek yemek düzeninizi eski haline çevirmelisiniz.

Üçüncü kural: UYKU DÜZENİ

Uyku, sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak için en önemli normlardan biridir. Özellikle hormon salgılanma düzeni uyku kalitesinden ve yeterli uyku alınmasından önemli ölçüde etkilenir. Gece 23.00-02.00 uykuda olunması gereken ve melatonin hormonunun salgılanmasının gerçekleştiği saatlerdir. Karanlık ortamda uygun saatlerde uyuyup metabolizmanızı tekrar hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Dördüncü kural: BASİT ŞEKERE MOLA

Özellikle ramazan ayında en çok tüketilen besinlerden olan beyaz undan yapılmış yufkalar, erişteler, börekler, çorbalar, makarnalar veya beyaz şekerin eklendiği şerbetli-sütlü tatlılara bir süre mola vererek damak tadınızın bu tür tatları unutmasına fırsat tanımalısınız.

Beşinci kural: YÜRÜYÜŞ

Yetersiz fiziksel aktivite kas dokusunun körelmesine ve aynı zamanda yağ dokusunun artmasına sebep olur. Buna bağlı olarak metabolizma yavaşlar. Günlük yapacağınız 30 dakikalık hafif tempolu yürüyüşle metabolizmanızın olması gerektiği kadar çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

DİYETİSYEN ÖZGE DEMİRELLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top