Close

Faydaları saymakla bitmeyen maydanoz suyu

Maydanoz suyu neye iyi gelir?

İçerisinde bol miktarda A ve K vitamini, kalsiyum, demir ve potasyum bulunduran maydanoz, sadece salatalarda kullanılmamalı sağlık açısından oldukça faydalı olduğu için sıkça tüketilmelidir. Ayrıca maydanoz en iyi C vitamini kaynaklarından biridir.

Maydanozun faydalarını sayacak olursak:

Maydanoz suyu, hastalık veya alerji nedeniyle yaşanan iltihap ve burun tıkanıklığını gidermede, ayrıca grip ve nezle gibi hastalıkları iyileştirmede etkilidir.

Yemeklerden sonra gaz sorunu yaşayanlara maydanoz suyu tavsiye edebiliriz. Ancak maydanoz suyunu çok hızlı tüketmemeli, 2-3 dakikada küçük yudumlar halinde içerek tüketmelisiniz.

Maydanoz içerisinde bol miktarda A vitamini bulundurur. A vitamini bilindiği üzere göz sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir ve retinada ışık hassasiyetini sağlayan “rodopsin” pigmentinin üretiminde maydanozda da bulunan A vitamini kullanılır.

Maydanozda daha öncede söylediğimiz gibi C vitamini deposudur ve C vitamini, cilde esneklik kazandıran, yaşlanmanın etkilerini geciktirmeye yarayan kolajen üretiminde kullanılır. Düzenli tükettiğiniz takdirde genç görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

Çoğu diyetisyenin hazırladığı listelere maydanoz veya maydanoz suyunu eklediğinin farkındasınızdır. Çünkü maydanoz idrar söktürücü özelliğiyle ödem atmada yardımcıdır ve yine maydanoz suyu böbrek taşının vücuttan atılmasında etkilidir. Herhangi bir böbrek rahatsızlığınız olmasa da, böbreklerinizin daha iyi çalışmasını sağlamak için maydanoz tüketmelisiniz.

Maydanozda bulunan klorofil ağız kokusunu yok etmede etkilidir ve size ferah bir nefes sağlar. Üstelik bitkiye yeşil renk veren klorofil pigmenti, kanın temizlenmesinde ve yeni kırmızı kan hücresi üretiminin desteklenmesinde etkin rol oynar.

Maydanoz; karaciğerdeki yağlanmayı önler, içerisinde bulunan demir sayesinde demir eksikliği tedavisinde tüketilmesi önerilen gıdalar arasında yer alır.

Peki, maydanoz suyu nasıl hazırlanır?

Yarım demet maydanozu yarım litre suda 2-3 dk kaynatın ve 8-10 dk kadar demlenmesini bekleyin. Sıcak ya ya ılık olarak tüketebileceğiniz maydanoz suyunu hazırlamak işte bu kadar basit.

Maydanoz suyunu gastrit hastaları, düşük riskini arttırabileceğinden gebe kadınlar, böbrek enfeksiyonu olan kişiler tüketmemelidir. Ayrıca her şeyin fazlasının zarar olduğunu hatırlatır ve maydanoz suyunu aşırı tükenmekten kaçınmanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top