Close

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Sebepleri

bebeklerde-burun-tikanikligi-ve-sebepleri

bebeklerde-burun-tikanikligi-ve-sebepleri

Bebeklerde burun tıkanıklığı önerileri için bu yazımıza bir göz atmalısınız. Dolu dolu geçirdiğiniz 9 ay ve kavuşmak için heyecanla gün saydığınız bebeğinizi artık kucağınıza aldınız. Ufak bir tavsiye ile tanışma aşamasından bahsedelim. Yaşamının ilk 4 haftasını içeren dönemde bebekler yenidoğan olarak adlandırılır. Her ihtiyacını ağlayarak ifade edeceği için endişe yaratır. Onun bu dünyaya alışması ve sizin de onun varlığına alışmanız bazen kaygıya sebep olabilir. Bu her annenin yaşadığı geçici süreçlerden biridir. Burun tıkanıklığına ne iyi gelir bebeklerde dikkat edilmesi gereken aslında en öncelikli bakım sevgiden geçer. Ona bol bol dokunun, konuşun, kucağınıza alın, bu ona güven verecek ve hem sizi hem bebeğinizi oldukça rahatlatacaktır.

Bebeğin Burnu Tıkalı Nasıl Açabilirim?

Pek çok anne baba gibi çözüm aradığınız bebeğimin burnu tıkalı nasıl açabilirim düşüncesinde yalnız değilsiniz. Peki yenidoğan bebekte burun tıkanıklığı nasıl giderilir? Çeşitli sebeplerden oluşabilecek olan burun tıkanıklığı yaşam kalitesini düşüren nefes alma zorluğudur. Bebek burun açma işlemi oldukça kolay olabileceği gibi ciddi rahatsızlıkların da göstergesi olabilir. Özellikle yeni anne baba olan tecrübesiz ebeveynler için bebeklerin burnu neden tıkanır? ve bebeklerin burnu nasıl açılır? sorusu daha zorlayıcı olabilir. Ama sakin olun siz ve bebeğiniz bunun üstesinden geleceksiniz. Sorunun çözümünden önce kaynağını bulmaya odaklanmak önemlidir. Ailelerin sıklıkla yaşadığı  bebekte burun tıkanıklığı anneleri ve bebekleri oldukça yoran bir süreç. Ancak endişelenmenize gerek yok, bu yazımızda bebeklerin tıkalı burnu nasıl açılır, yenidoğan bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir, bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelirtarzındaki konulara dair sizi rahatlatacak tavsiye ve yöntemlere ulaşabileceksiniz.

Yenidoğan Bebekte Burun Tıkanıklığı için Yapılabilecekler
Yenidoğan Bebekte Burun Tıkanıklığı için Yapılabilecekler

Yenidoğan Bebekte Burun Tıkanıklığı için Yapılabilecekler

Yenidoğan bebekte burun tıkanıklığı genellikle yenidoğan bebeklerde soğuk algınlığı sonucunda meydana gelen solunum yolu hastalıklarının yol açtığı enfeksiyonlardır.  Bunun yanında bebeğin bulunduğu ortamdaki havanın kuru olması, burunun kurumasına sebep olur. Çözüm için evinizi düzenli aralıklarla havalandırabilir, nem desteği için buhar makineleri kullanabilirsiniz. Ortamda oluşan sigara dumanı da bebek nefes alırken hırıltı oluşturur. Mevsimsel geçişler de kendini gösteren burun tıkanıklığı, bebeğinizin alerjik bünyeye sahip olması, doğuştan gelen ya da sonradan oluşabilecek burun yapısı anormallikleri, geniz eti oluşumu, hava kirliliği de yenidoğanda burun tıkanıklığı  sebepleri arasında sayılabilir.

Alerjik Yenidoğan Bebeklerde Burun Hırıltısı ve Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

Yeni doğan bebeklerde burun hırıltısı ve çocuklarda burun tıkanıklığı, alerjik bünyelerde özellikle bahar dönemlerinde hat safhaya çıkar. Her tıkanıklığı alerjiye yormak doğru değildir. Tıkanıklığın alerji sebebiyle olup olmadığını anlamak için bazı belirtileri gözlemleyebilirsiniz. Çocuklarda sık sık tekrar eden bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir: hapşırmalar, öksürükler, burun akıntısı ve kaşıntısı, burun kanaması ve burun tıkanıklığı, boğazda kaşınma, gözlerde kaşınma ve sulanma şeklinde kendini göstermektedir. Bu süreç çok aralıklı olursa alerji olmayabilir. 2 aylık bebeğim öksürüyor hapşırıyor gibi şikayetler tekrarlayan ve kronikleşen belirtiler olduğunda alerjiden söz edilebilir. Alerjinin etki ettiği bir konu da geniz etidir. Geniz eti büyüyüp küçülebilen yapılardır. Çocuklarda 2 yaşından sonra büyümeye başlar ve 7 yaş sonrasında tekrar küçülme dönemine girer. Yaklaşık 14 yaş civarında kaybolur. Alerjik bünye geniz etini büyüterek burun tıkanıklığı oluşturabilir.Ancak ilaçlar yoluyla küçülterek tıkanıklığın açılması sağlanabilmektedir. Alerjilerin yol açtığı burun tıkanıklığı için gerekli önlem ve tedavi için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Bebeklerde Öksürük, Burun Tıkanıklığı ve Diğer Rahatsızlıklar

Bebeklerde öksürük burun tıkanıklığı ve bebeklerde hırıltı neden olur? Yenidoğan bebeklerde hırıltı neden olur? Bulunulan ortamdaki hava kirliliği ve sigara dumanı burun eti şişmesine yol açtığı için nefes almayı zorlaştırır. Kapalı alanlarda kullanılan klimaya sıklıkla maruz kalmak kronikleşen burun tıkanıklığı rahatsızlığına yol açabilmektedir. 9. aydan sonra baş parmak ve işaret parmağı kaslarının gelişmesiyle birlikte bebekler ve çocuklar ellerine aldıkları renkli ve parlak nesneleri ağız ve buruna götürmeye meraklıdırlar. Onların kendisi dışındaki varlıkları tanıma, anlamaya çalışma yöntemi; koklamak ve ağıza almaktan geçer. Bu sebeple dikkatini çeken ve hem oynamak hem tanımak istediği cisimler burnuna kaçarak problem olabilir. Burun içine sokulan yabancı nesneler de burun tıkanıklığına yol açabilir, bebeklerde burun kanaması sebebi de olabilir. Masum ama tehlikeye yol açabilme ihtimaline karşı bu dönemlerinde evinizin küçük yarmazına biraz daha göz kulak olmakta fayda var.

Bebeğin Burun Tıkanıklığını Açma Yöntemleri

Bebeğin burun tıkanıklığı açma gereksinimi burun kanalı orantısızlığından dolayı olabilir. Geniş ya da dar olan burun kanalı cerrahi müdahale de gerektirebilir. Gözlemleyerek fark edilebilir bir sorundur. Tüm bu etkenleri göz önünde bulundurarak yenidoğan bebeklerde öksürük ve burun tıkanıklığına dikkat edilmelidir. Çünkü basit gibi görünse de bu rahatsızlık önemsenmez ve tedavi edilmezse solunum yolu rahatsızlıklarında artışa ve daha ciddi hastalıklara dönüşebilmektedir. Bu sebeple burun tıkanıklığını küçümsemeyin ve bebek burun temizleme işlemine uygun tedavi için önlem alın.

burun temizliği
burun temizliğiburun temizliği

Bebeklerde Burun Temizliği ile İlgili Bilgiler

Bebeklerde burun temizliği de dahil olmak üzere her anne baba bebeğinin sağlıkla gelişmesini engelleyecek tüm süreçleri en doğru şekilde atlatabilmek için elinden geleni yapar. Yenidoğan ve bebekler reflekslerle hareket ederler. Bu sebeple henüz ağız yoluyla solunum yapabilme içgüdüsü oluşmamıştır. Bebeklerde sümkürme yetisi de gelişmemiştir. 2 yaş sonrası kazanılan sümkürme eylemi anne baba gözlemlenerek öğrenilir. Sümkürme işlemini yapamadıkları için bebeğin burnu nasıl temizlenir? ve bebeklerin burnu nasıl temizlenir? Sorularını da beraberinde getirir. Bebeklerde burun temizleme ebeveynler için dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Sert cisimler kullanmamalı ve naif hareketlerle temizleme işlemi yapılmalıdır. Tahriş olmaması için o minik hassas burun temizliği ekstra çaba gerektirecektir.

Burun Tıkanıklığı ve Hırıltı Etkileri

Bebeklerde burun içi kanalları yetişkinlere göre daha dar olması sebebiyle burun tıkanıklığı ve hırıltı bebeğin uyku düzeni, besin alımı gibi yaşamsal faaliyetlerinde problem oluşturur. Bu durum hem kendisini hem de bakım verenleri oldukça huzursuz eder.

Burnu Tıkanan Bebekler için Gözlemlenen Belirtiler

Burnu tıkanan bebekler bazı belirtiler gösterirler. Bu belirtiler arasında, bebeklerde hırıltılı solunum,uyku sırasında horlama, bebeklerde nefes alamama nedeniyle uykuya dalmakta zorlanması ve uyusa bile sık sık uyku bölünmesi yaşaması gibi sorunlar gözlemlenebilir. İştahsızlık gözlenir, emme sırasında yeterli beslenemeden geri çekilir ve ağlayabilir. Rahat nefes alamaması sebebiyle beslenme sırasında hava yutabilir bu da gaz sancısına dönüşebilir. Ayrıca burun içine kaçan nesnelerin fark edilmemesi halinde yaşanan tıkanıklık, burunda kokulu akıntı, tıkanıklığın tek taraflı oluşu gibi durumlar gözlemlenir. 1 yaş bebeklerde burun tıkanıklığı burun damarlarında kan toplanması ve ödem sebebiyle olabilir.

Bebek Burun Tıkanıklığı İçin Doktorunuza Danışın

Bebek burun tıkanıklığı ve 2 aylık bebek burun tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve çözümlerine dair çeşitli seçenekler vardır. Ancak mutlaka bebeğinizin tedavisi için öncelikle doktorunuzdan yardım istemeniz daha sağlıklı olacaktır. Basit gibi görünen burun tıkanıklığı başka sorunların da göstergesi olabilir. Her tedavi tüm bebekleri kapsamaz. Bebeğimin burnu tıkalı diyorsanız, olası sağlık problemlerine yol açmamak adına, müdahalede bulunmadan önce tıbbi destek alınmasında fayda var.

Burun Tıkanıklığı
Burun Tıkanıklığı

Yenidoğan Bebek Burun Temizliği

Yenidoğan bebek burun temizliği için yapılabilecek uygulamaları sizin için derledik. Evdeki imkanlar ile bebek burnu nasıl temizlenir? Bir bakalım. Bebeğimin burnu tıkalı uyuyamıyor diye düşünüyorsanız kolları sıvayın ve o burnu açmak için ne gerekiyorsa yapın.Ne de olsa onun huzurla nefes alması sizin huzurunuzun da garantisi.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Anne Sütü Desteği

Bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü bebekler için yaşanılan her sıkıntıda kurtarıcıdır. Hem fiziksel hem ruhsal anlamda bebeği güçlendiren en etkili ilaç denebilir..Sıvı alımının önemli olduğu bu tür rahatsızlıklarda destekleyici bir rolü vardır. Solunum yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanıklığına yol açabilecek etkiler en aza inecektir. Bu eşsiz besin içerdiği birçok madde ve molekül sayesinde, bebeğinizin bağışıklığını kuvvetlendirecektir. Ayrıca bebeklerde hırıltıya ne iyi gelir, bebek hırıltısı nasıl geçer, sorularınıza çözüm olabilir. Burun tıkanıklığı grip yada nezle kaynaklı olabilir. Sıkça yaşanabilen bu gibi durumlarda, doktor tavsiyesiyle uygun tedavi uygulanabilir.

Evde Serum Fizyolojik Nasıl Yapılır?

Evde serum fizyolojik nasıl yapılır? Serum fizyolojik nedir? Serum fizyolojik nasıl yapılır? Serum fizyolojik nasıl uygulanır? Hakkındaki bilgileri detaylı olarak paylaşacağız. Bir litre suya 9 gram tuz eklenmesi yoluyla elde edilen tuzlu su, evde hazırlanan en güvenilir ve etkili yöntemlerden biridir. Aynı zamanda tek dozluk ambalajlar halinde satın alabileceğiniz bir üründür. Serum fizyolojik kullanımı burun kanallarının açılmasında kolaylık sağlar. Peki evde serum fizyolojik günde kaç kez kullanılır?  Gün içinde belirli aralıklarla beslenme ve uyku öncesinde uygulayabilirsiniz. Bebeklerde burun tıkanıklığı açma yöntemi olarak banyo yaptırmak iyi gelecektir. Mukus ve salgılar nedeniyle tıkanan üst solunum yolu, banyo esnasında burna giren sıcak su sayesinde yumuşayacaktır. Bu sayede burun temizliğini kağıt mendil, kulak çubuğu veya yumuşak bir bez yardımıyla yapabilirsiniz.Bebeğiniz için oldukça rahatlatıcı olacaktır.

Yenidoğan ve 2 Aylık Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Açma
Yenidoğan ve 2 Aylık Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Açma

Yenidoğan ve 2 Aylık Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Açma

Yenidoğan ve 2 aylık bebeklerde burun tıkanıklığı açma çabanıza bulunduğu ortamın nem derecesini dengelemeyi de ekleyebilirsiniz. Kış aylarında ortam sıcaklığı 24 derece üzerine çıkmamasına dikkat edilmeli, aksi halde nem oranı düşecek ve havanın kurumasına sebep olacaktır. Bebeğin bulunduğu ortamda termometre bulundurarak nem ve sıcaklık gözlemini sağlayabilir, alınması gereken önlemleri hızlı şekilde tespit edebilirsiniz. Bebek burun aspiratörü kullanarak burun tıkanıklığını giderebilirsiniz. Nefesle çalışan burun aspiratörü bebek ve çocuklarda daha etkili olacaktır. Bir ucu bebeğinizin burnuna diğer ucunu ise kendi ağzınıza alarak nefes yardımıyla burun salgıları çekilir. Bebek burun temizleyici aspiratörlerin kullanımı ile rahat edeceksiniz. Bebek burun aspiratörü zararları da merak edilir. Kullanım sırasında dikkat ettiğinizde herhangi bir sıkıntı oluşmayacaktır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır? Bu işlem için bebek burun damlası temin ederek bebeğinizin sıkıntısını giderebilirsiniz. Bebekler için burun spreyi ve burun damlası ile kanalların nemlendirilmesi sağlanır. İçerde biriken ve tıkanıklığa sebep olan akıntı damla sayesinde kolaylıkla temizlenecektir. Bebek burun spreyi bir diğer etkili yöntemdir. Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer? Sorunuza da yanıt olan bu sprey ambalajı da kullanıma uygun şekilde üretilmiştir. Burun spreyi bebek için uygun olanı doktorunuza danışıp temin edin. Size önereceği spreyi gereken dozda bebeğinizin burnuna uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra burun içindeki akıntılar yumuşamış olacaktır. Yumuşak mendil, pamuk gibi yardımcı malzemeler ile temizliği yapabilirsiniz. Burnu tıkalı bebeğe ne yapmalı? Sorusuna bir diğer çare baş kısmı hafif yüksekte olmasıdır. Bu duruş, bebeğin daha rahat nefes almasına yardımcı olur. Uyku vakti geldiğinde yastık kısmını düzenleyerek başının bedenine oranla daha yüksekte olması için uygun pozisyon oluşturabilir uyku bütünlüğünü sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Hırıltılı ise Ne Yapmalı?

Soğanın keskin kokusu bebeklerde burun tıkanıklığı hırıltı ve yenidoğan burun tıkanıklığı için doğal bir yöntemdir. Çocuğunuzun bulunduğu odaya, soğan kesip dilimleyerek koyabilirsiniz. Odaya yayılacak olan soğanın keskin kokusu, burun tıkanıklığına iyi gelecek ve rahat nefes alımı sağlayacaktır. Yenidoğan bebeklerde öksürük ve burun tıkanıklığı ve bebeklerde burun açma tekniği olarak deneyebilirsiniz.

Yukarıda pek çok uygulamadan bahsettik, basit ama önemsiz olmayan bebeklerde burun  tıkanıklığı nasıl geçer? Bebeklerde burun temizliği nasıl yapılır? Yenidoğan bebeğin burnu nasıl temizlenir? gibi sorularınıza yanıt bulduğunuz bu yazıda öncelikli tavsiye; sağlıklı bir gelişim için ona her şeyden önce sınırsız sevginizi verin.Tedavi tamamsa şimdi o da siz de huzurla uyuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top