Close

Düşük yaşayan insanların psikolojik durumu ve bunu aşmanın yolları

dusuk-yapmanin-kadin-psikolojisi-eniyikadin

Anne adayları için hamilelik uzun ve meşakkatli bir yoldur. Bu süreçte anne adayları hazırlıklara başlar ve kendilerini anne gibi hissetmeye başlarlar. Fakat her gebeliğin sonucu iyi sonuçlanmayabilir bu da anne ve baba adayları için üzücü bir durumdur. Yapılması gereken şey destek almak ve bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmaktadır.

Her hamilelikte düşük görülebilir

Hamileliğin 20. haftasına kadar düşük görülebilir. Düşük hamileliklerin %10’u ile %25’i arasında görülür. Aslında bu bir elemedir, anomali olan durumlarda vücut bunu dışarıya atar. Ancak bazı durumlarda ortada hiçbir sebep yokken de gerçekleşebilir. Bu süreç fizyolojik olmasından çok psikolojik bir süreçtir. Anne adayı da baba adayı da bu durumdan çok etkilenir. Hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanan düşükler genelde ilerleyen dönemlere göre daha az etkiler. Fakat bunun doğal bir süreç olduğunu unutmamalı ve bu süreçte yaşanacak üzüntüyü uzman biriyle paylaşmalısınız. Anne ve baba adayı karşılıklı hoşgörü ile bu dönemi atlatmaya çalışmalıdır.

Travmatik sonuçlar olabilir

Herkesin acıyı yaşama şekli farklıdır. Bu süreci kimi daha kolay çözerken kimi zorlanır. Bu zorlanma hamileliğin süreçlerine göre değişir. Bu tür hamilelikler;

  • Aşılama, tüp bebek gibi tedavilerle elde edilmiş hamilelikler,
  • Anne adayının sağlık sorunları sebebiyle hamileliğe izin verilmemesi veya başka hamileliklerin riskli olduğu durumlarda,
  • Hamileliğin ileri yaşlarda yaşanması veya bir sonraki gebelik şansının zor olduğu durumlarda,
  • Aile içinde gerginlikler ve çatışmalar olduğunda,
  • Anne adayının daha önce depresyon, ruhsal bazı sorunlar yaşamış ise düşük yaşandığında verilen tepkiler ve üzüntüler büyüyebilir.

Düşük yaşandığında bazı anne adayları kendilerini suçlayabilir. Bu sebeple eşini de kendinden uzak tutabilir. Eşler bu gibi bir durumla karşılaştığında sabırlı ve hoşgörülü davranmalıdır. Karısının yanında olduğunu göstermeli ve bu süreçte üzerine gidilmemelidir.

Üzüntüleri yaşamaya fırsat verilmelidir

Uzun dönemli bir hamile sürecinin düşükle sonuçlanması herkes için üzücüdür. Fakat kadın bu durumdan daha fazla etkilenir. Üzüntüsünü yaşamaya izin verilmelidir. Bu süreci içine bastırmamalı ve yaşadığı bu duyguyu sindirmesine izin verilmelidir. Fakat bu yas süreci aylarca sürerse uzman birinden yardım istenmelidir. Kadının kendini toparlanmasına yardım edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top