Close

Hamilelikte folik asitin önemi nedir, ne zaman alınmalıdır?

hamilelikte-folik-asit-kullanimi

Folik asit bir vitamin türüdür, diğer adı B9 veya Folattır. Hayatınıza hamilelikle giren bu vitamin sizi ve bebeğinizi hamilelik süreçlerine hazırlar. Peki folik asit ne zaman kullanılmaya başlanmalıdır, bebeğe etkisi nedir sorularının cevaplarını ise bu yazıda okuyabilirsiniz.

Folik asit ne zaman kullanılmaya başlanmalıdır?

Bebeğin normal gelişim şansını arttırdığı folik asit aslında hamilelik öncesi kullanılmaya başlanmalıdır. 0,4 miligramlık tabletler halinde bulunan folik asit, gebeliğin başlangıcına 3 ay kala düzenli tüketilmeye başlanmalıdır. Gebeliğin 12. haftasına kadar da bu sürecin ilerlemesi gerekmektedir.

Eğer hamile kalmak istiyorsanız veya daha önce düşük yapmışsanız bunu doktorunuzla paylaşın ve folik asit kullanım miktarınıza ve zamanınıza ait bilgileri edinin.

Folik asitin önemi nedir?

Folik asit bebek ve anne gelişimi için oldukça önemlidir. Bu süreçte bebeğinizin sağlığı için düzenli kullanım gerekmektedir. Çünkü bebeklerde meydana gelen merkezi sinir sistemi anomalilerini önemli ölçüde azaltan bir takviyedir. Omurganın açık kalması, beynin kafatası kemiğinin dışına çıkması, beyin gelişimi gibi önemli rahatsızlıklar için kilit bir bileşendir. Bu rahatsızlıkların görülme oranını %70 azaltır.

Folik asit eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Folik asit eksikliğinde vücutta kansızlık, unutkanlık, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler aynı zamanda B12 eksikliğinde de ortaya çıkabilecek durumlardır. Bu sebeple sağlığınız için doktorunuza görünün ve onun önerdiği takviyeyi kullanın.

Folik asit eksikliği neden olur?

Folik asit ve B12 vitamini içeren besinleri tüketmiyorsanız vücudunuzda eksikliği görülebilir. Aynı zamanda huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kişilerde folik asit emilimi çok az gerçekleşir bu da eksikliğine yol açan başka bir etkendir. Böbrek veya karaciğerinizle ilgili bir sorun yaşıyorsanız ve bu sizde sürekli tuvalete çıkma şeklinde tepkiye sebep oluyorsa folik asit eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

Hamilelikte anne adayının vücudu folik asiti bebek sağlığı için kullandığından eksiklikler görülebilir, doktor tavsiyesiyle folik asit tabletleri kullanılabilir.

Folik asit hangi besinlerde bulunur?

Özellikle mercimek baklagiller arasında bolca folik asit bulunduran bir çeşittir. Yapımının da kolay olması mercimek tüketimini hayatınıza düzenli olarak katabilir.

Yapraklı yeşillikler özellikle vitaminler açısından oldukça verimli gıdalardandır. Karalahana, taze ıspanak gibi besinleri hayatınızın içine alın. Yapraklarını salata şeklinde tüketmenizde fayda var.

Turunçgiller B ve C vitamini içerirler. Büyük boy bir portakal 55 mg folat içerir. Aynı zamanda turunçgilleri tavukla veya balıkla da tüketebilirsiniz.

Kuşkonmaz tam bir folik asit deposudur. Yardımcı meze olarak kullanabilir ya da bazı sebzelerle buharda pişirerek yemeğini yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top