Close

Bileklerinizdeki ağrının sebebi Karpal tünel sendromu olabilir

Masa başı işlerde çalışan, sık sık klavye ve fare kullanmak zorunda kalan kişilerle birlikte, en çok özellikle ev hanımlarının şikayetçi olduğu Karpal tünel sendromu, günlük hayat kalitemizi etkileyecek seviyelere gelebiliyor. Peki nedir bu Karpal tünel sendromu? Belirtileri, risk altındaki grupları ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak, bileğinizdeki teşhisi koyulmamış ağrı için faydalı olabilir.

Karpal tünel sendromu nedir?

Karpal tünel (karpal kanalı), el bileğinin orta bölümündeki kemik ve bağların meydana getirdiği bir kanaldır.Bu kanal içerisinden, elleri kapatıp yumruk yapabilme ve cisimleri sıkarak kavrayabilme hareketlerini sağlayan tendonlarla birlikte başparmak, işaret parmağı ve orta parmaktaki hareketi ve hissiyatı sağlayan ‘median siniri’ geçer. Karpal tünel sendromu(kpt), el bileğindeki ‘median’ isimli bu sinirin, geçtiği kanal içerisinde sıkışması sonucu oluşur.

Karpal tünel belirtileri nelerdir?

Karpal tünel sendromunun belirtileri arasında ellerde güçsüzlük, uyuşma, yanma, özellikle başparmak, işaret ve orta parmakta karıncalanmadır. Parmakları veya el bileğini sallamak, bu şikayetleri geçici olarak azaltabilir. İlerlemiş Karpal tünel vakalarında daha şiddetli ağrılar görülebilir. Özellikle etki altındaki parmaklarınızı kullanmanızı gerektiren günlük işlerde -örneğin; düğme ilikleme- zorlanabilirsiniz. Ellerde hissizlik, sıcak ve soğuğu ayırt edememe gibi duyarlılık problemleri oluşabilir.

Bilek ağrısı karpal tünel belirtisi olabilir mi?

Karpal tünel sendromunda ağrı genelde el ve bilekte başlar, eğer vaka ilerlerse, ön kol ve omuza yayılabilir.Diğer belirtileriyle birlikte bilek ağrısı da yaşayan bir kişi,Karpal tünel sendromu tanısına adaydır.

Kimler risk altındadır?

Karpal tünel sendromu için risk altında bulunan kişiler, genellikle el ve bileklerini çok sık kullanmayı gerektiren meslek gruplarında çalışmaktadır. Örneğin; fabrika işçileri, teknisyenler, ağır el aletleriyle çalışan kişiler(marangoz, demirciler, bazı sanatçılar), uzun süre bilgisayar kullananlar, sürekli ve aşırı ev veya el işi yapan ev kadınları vb.

Karpal tünel sendromunun tedavisi

Karpal tünel sendromunun tedavisinde, başlangıçta,el ve bileği zorlayacak hareketlerin kısıtlanması ve anti-enflamatuar ilaçlar etkilidir. Bu ilaçlarla sinir etrafındaki şişliklerin, dolayısıyla da sıkışma miktarının azaltılması amaçlanır. Bu tedavilere cevap vermeyen Karpal tünel vakalarında, cerrahi müdahale gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top