Close

Bademcik iltihabına ne iyi gelir, neden olur?

Bademcik, boğazın her iki yanında yer alan badem şeklindeki, vücuda zararlı organizmaların yani mikropların girmesini engelleyen bir yapıdır. Bademcik iltihabı çok sık görülen bir sorundur. Bademcik iltihaplanmasının tıp dilindeki adı “akut tonsilit” dir. 

Boğazda ağrı, yanma, yutma güçlüğü, bademciklerde şişme en genel belirtileridir. Kimi zaman kulağa kadar ulaşan bu ağrılara doğal çözümler de vardır elbet.

Bademcik iltihabının vücut dengesini bozan başka etkileri de vardır, bunlar;

• Ağızda kötü koku,
• Yüksek ateş,
• Baş ağrısı,
• Halsizlik hali,
• Karın ağrısı,
• Mide bulantısı,
• Uykuda güçlük,
• Boyunda sertleşme gibi etkilerdir.

Bademcik iltihabı, kirli yüzeylere temas etme, eller yıkanmadan yemek yeme, bademcik iltihabı bulunan hastalar ile ortak eşya kullanımı ve temasta bulunulması ile bulaşır. Birkaç doğal yöntem ile çözülebilse de yılda birkaç kez görüldüğünde kulak burun boğaz doktoruna başvurmak gerekir. Yılda 5 defa görülen bademcik iltihaplarında doktorlar bademciklerin almaktadırlar.

Bademcik iltihabına doğal yatıştırıcılar

 1. Dondurma
  Dondurmanın bademcikleri daha fazla şişireceğine ilişkin büyük bir yanılgı vardır. Dondurma kaşıntıyı giderir ve ağrıyı hafifletir.
 2. Nane çayı
  Ağrıyı yatıştırır ve şişlikleri hafifletir. İçerisinde bal eklendiğinde, balın antibakteriyel özelliğinden dolayı daha da etkili bir sonuç almanıza yardımcı olur.
 3. Tuzlu su ile gargara
  Bir bardak sıcak su içerisine bir çay kaşığı tuz ekleyip karışımı gargara yapınız. Bu yöntem hem ağrıyı yatıştıracak hem de iltihabı hafifletecektir.
 4. Soğan
  Doğal ve güçlü bir antibiyotik olan soğan, iltihabın kurumasını tetikleyerek iyileşmeyi hızlandırır. İki çorba kaşığı soğan suyu ile bir bardak ılık suyu karıştırarak günde birkaç defa gargara yapabilirsiniz.
 5. Papatya çayı & bal
  Bir bardan papatya çayı içerisine biraz bal ve limon eklemeniz balın antiseptik özelliğinden faydalanmanıza yardımcı olacaktır.
 6. Süt
  Uyumadan önce kaynattığınız sütün içerisine bir tutam karabiber ile zerdeçal tozu ekleyerek içebilirsiniz.
 7. Kekik
  Kekik de bal gibi bir antiseptiktir. Sıcak suya eklediğiniz bir miktar kuru veya taze kekiği 10-15 dakika demlenir sonra süzerek çay şeklinde içebilirsiniz.
  Bütün bunların yanında bademcik iltihabında beslenmenize de özen göstermeniz gerekir. Çorba ve et suyu tüketimine önem vermek, taze meyve suları tüketmek, taze sebze, meyve, fındık ve kepekli tahıllar vücut direncinizi arttırarak iyileşme süreniz kısaltacaktır. Boğazı tahriş edecek katı gıdalardan uzak durmanız ve bol bol su içmenizde de yarar vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top