Close

Babalar doğum izni alabilir mi?


Babalar doğum izni alabilir mi? Babalık izni ne kadar sorusunun cevabı merak ediliyor. Eski yasalara göre babaların, babalık izni olarak bir hakları yoktu. Fakat gelişen ve düzenlenen yasalar sayesinde babalar babalık izni kullanmaya hak kazanmışlardır.

Çalışan ve hamile anne günü dolmadığı halde çalışamayacak kadar ağırlaşmışsa, yaptığı işi artık kaldıramıyorsa doktordan aldığı rapor ile erken izne çıkma talebinde bulunabilir. Bu rapor çalıştığı kuruma iletildiği andan itibaren SGK’ya iletilmeli ve gerekli bilgilendirme yapılmalıdır.
Doğumla gelen stres, sorumluluk gibi birçok nedenler çalışma hayatlarını etkilemesin, çalışma motivasyonu düşmesin diye babalara hediye niteliğinde izin verilmiştir. Üstelik sadece biyolojik olan babalara değil, evlat edinme yoluyla baba olan bireylere de bu ayrıcalık sağlanmıştır. Bazı durumlarda eşlerin doğumda ölmesi veya bebeğin ölmesi durumda bile hem anneye hem de babaya doğum izinleri yine de verilmektedir.

BABALIK İZNİ KAÇ GÜNDÜR?

Babaların, babalık izin haklarını kullanabilmeleri için eşlerinin doğum yaptığına dair raporu çalıştığı kuruma bildirmeleri gerekir. Babalar da babalık izni memurlar ve işçiler için farklılık göstermektedir. Memur olan babaların babalık izni 10 gündür. İşçi kanuna tabi olarak çalışan babaların babalık izni 5 gündür. Bu 5 gün süresi içinde çalışmış gibi maaşlarına eklenecektir. Sözleşmeli olarak çalışan babaların babalık izin süreleri 2 gündür. Taşeron işçilerin işçi kanununa göre babalık izin süresi 5 gündür.
Bazı doğum izinleri hafta sonu, yılbaşı, bayramlar gibi birçok özel günlere denk gelebiliyor. Çalışan baba, babalık iznini hafta sonuna geliyor diye erteleme imkanı yoktur. Hangi günlere denk geliyorsa o günler içerisinde kullanmak zorundadır. Yürürlükte herhangi bir iş günü ibaresinde bulunulmadığından isterse resmi tatiller içerisinde olsun yine de bir değişiklik göstermez.

ANNELERİN DOĞUM İZNİ NE KADAR?

Çalışan kadınların hamile olma durumunda doktordan aldıkları raporu çalıştıkları kuruma sunmaları gerekir. Bu sayede doğum izni için gereken tüm bilgilendirmeler yapılır. Doğum izni annenin doğum öncesi ve doğum sonrası belirli bir süreliğine işinden ayrılması durumudur. Bu süre toplamda 16 haftayı kapsamaktadır. Doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olarak ayrılmıştır. Ama bazı elzem durumlarda izin süresi değişiklik göstermektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top