Close

Sperm kalitesini arttıran besinler nelerdir?

Sperm kalitesini arttırmanın yolları

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yüzde 16’sının maruz kaldığı bir sorun olan kısırlık, erkeklerde de sıklıkla rastlanılan bir problemdir. Bu nedenle baba olmak isteyen erkeklerin, sperm kalitelerini arttıracak besinleri tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin beşte birinde sorun erkekten kaynaklanmaktadır. Bu nedenle baba olmak isteyen erkeklerin sperm sayılarını ve kalitesini düşürecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmaları ve sperm kalitelerini arttıracak besinleri tüketmeleri gerekmektedir.

Bitter çikolata     

Amino asit L-Arginine HCL bakımından zengin son derece zengin olan ve sperm kalitesini yükselttiği bilinen siyah ya da bitter çikolata, erkeklerde orgazm yoğunluğunun da artmasını sağlamaktadır.

Havuç                   

Yüksek oranda A vitamini içeren havuç, spermler için oldukça faydalı bir besin olma özelliği taşımaktadır.

Ispanak

Diğer çoğu yapraklı yeşil sebze gibi ıspanak da oldukça zengin bir folik asit kaynağıdır. Folik asit alınmaması durumunda spermlerin giderek güçsüzleşip azaldığı verisi doğrultusunda ıspanağın sperm kalitesini arttırdığı söylenmektedir.

Kırmızı sebze ve meyveler

Erkek üretkenliğine oldukça olumlu etkisi olduğu bilinen diğer bir yiyecek grubu ise içi veya dışı kırmızı olan sebze ve meyvelerdir. Lycopene adlı bir mucize içerdikleri için sperm kalitesini arttıran kırmızı meyve ve sebzelerin arasında papaya, domates, kırmızı biber, greyfurt ve karpuz yer almaktadır. 2014 senesinde gerçekleştirilen bilimsel bir araştırma, domatese rengini veren madde olan lycopene’i içeren yiyeceklerin sperm sayısını yüzde 70’e kadar arttırabildiğini tespit etmiştir.

Muz

A, B1 ve C vitaminlerine sahip olduğu için sperm gücünü, sağlığını ve üretkenliğini olumlu etkilediği bilinen muz, ayrıca sperm sayısını ciddi derecede arttıran Bromelain enzimini de içermektedir.

İstiridye

Cinsel hayata olan faydası Romalılar tarafından keşfedilen istiridye, spermin temel taşlarından biri olarak kabul edilen zinki yoğun şekilde içerdiği için önemli bir besin kaynağıdır.

Mantar

D vitamini bakımından oldukça zengin olan mantarın temel faydası, kan dolaşımına olan yararının yanı sıra ereksiyon problemlerinin çözülmesi konusunda da yardımcı olur.

Kırmızı et

Yoğun miktarda L-carnitine denilen bir besleyici maddeyi içeriğinde barındıran kırmızı et, bu madde sayesinde sperm sayısını ve hareketliliğini ciddi derece arttırma özelliği taşımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top