Close

En iyi demir ilacı hangisi ?

En iyi demir ilacı hangisi ? Demir eksikliği dünyada en çok görülen anemi yani kansızlık türüdür. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde demir eksikliğine bağlı anemi oranı yüksektir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre; hemoglobin değerlerinin hamile olmayan kadınlarda 12 gr/dl, erkeklerde 14 gr/dl’nin altına düşmesi durumu “anemi” olarak adlandırılmaktadır. 

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine rengini veren oksijenin kanda taşınmasını sağlayan bir proteindir. Demir de hemoglobinin temel yapısına giren bir elementtir ve akciğerden alınan oksijenin hemoglabine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır.  Demirin eksik olduğu durumlarda anemi oluşur ve buna bağlı olarak da ‘’demir eksikliği anemisi’’ tanısı konur.  İstatistiklere göre dünyada kadınların % 35’inde, erkeklerin % 20’sinde ve hamilelerin %50’sinde demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür.  Peki En iyi demir ilacı hangisi ? Hadi devam edelim.. 

Nitekim kadınların erkeklere göre demir ihtiyacı daha fazladır. 19-50 yaş arası erkeklerde günlük demir ihtiyacı ortalama 8 mg. iken kadınlarda 18 mg’dır. Bunun yanında kadınların gebelik ve emzirme döneminde bu oran 27 miligramdan 100 miligrama kadar çıkabilmektedir. Kırmızı et demir açısından zengin bir besindir ancak sanıldığının aksine kansızlığı gidermek için tek çare et tüketmek değildir. 75 gram kadar organik dana ciğeri günlük ihtiyacın yaklaşık %23’ünü karşılarken,1 bardak pişmiş ıspanak günlük demir ihtiyacının %35’ini karşılayabilmektedir. 

Sağlıklı atıştırmalıklar iyi birer demir kaynağı olabilir. Türkiye’de bol miktarda bulunan organik kuru üzüm ve Antep fıstığı günlük demir ihtiyacının büyük bir kısmını giderebilir. Yarım bardak kuru üzüm ve 50 gram Antep fıstığı ile günlük demir ihtiyacının %25’i alınabilmektedir. Daha tatlı bir seçenek tercih edenler için bitter çikolata iyi bir alternatif olabilir. 25 gram bitter çikolatanın içinde günlük ihtiyacın %20’sini karşılayan demir bulunmaktadır. En iyi demir ilacı hangisi ? Cevaplarını birlikte aradığımız listemizden kendinize uygun ilacı seçin.. 

Demir takviyesi beyin fonksiyonlarını iyileştirir mi?

Demir ve beyin fonksiyonu arasında muhtemelen bir ilişki var. Ancak, bir çalışma doğrudan ilişkili olmadığını söylemiştir. Demirin mevcut temel hali ve hormonal faktörler, demirin bilişsel fonksiyonları üzerindeki etkisinde anahtar rol oynar gibi görünmektedir. Demir eksikliğinin giderilmesi (ki bu standart tıbbi uygulamadır) akıllıca bir şey olacaktır, ancak bilişsel işlevi güçlendirmek için demir depoları fazla doldurmak iyi bir plan değildir.

Demir takviyesi bağışıklık sistemini güçlendirir mi?

Demirin bağışıklık sistemini nasıl etkileyebileceğine dair ve demir ile bağışıklığın ilişkisi hakkında çok az yayın vardır. Bazı hayvan çalışmaları da karışık sonuçlar vermiştir.

Demir takviyesi insomnia/uykusuzluk hastalığını tedavi eder mi? En iyi demir ilacı hangisi ? 

Demir takviyesinin uykuya kısmen yardımcı olabileceği düşünülür. Bir araştırmada ferritin depoları, uygun demir takviyesi ile artırılmıştır. Demir depoları değiştirildikten sonra uyku düzeninde istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme olmuştur.Demir eksikliği olan kişilerde demirin uykuya yardımcı olabileceğini düşündürse de genel popülasyonda hiç çalışma yoktur ve demir uyku için tavsiye edilemez (özellikle aşırı demir yükü riskleri göz önüne alındığında).Demir eksikliğinden şüpheleniyorsanız doktora danışın ve tahlil yaptırın, bireysel tahmininiz üzere hareket etmeyin.

Demir takviyesi güvenli midir, yan etkileri nelerdir? En iyi demir ilacı hangisi ? 

Demir takviyesi demir eksikliği olan kişiler için güvenlidir. Demir takviyesinin en yaygın yan etkileri sindirim sistemi ile ilgili sorunlardır. İnsanlar genellikle, mide rahatsızlığı, mide bulantısı, mide ekşimesi, metalik tadı, karın ağrısı, kaşıntıdan şikayet ederler ama en öne çıkan yan etkisi kabızlıktır. Demir takviyeleri ayrıca koyu bağırsak hareketlerine de neden olabilir.

Demir takviyesi nasıl kullanılır ?

Demir takviyesi nasıl kullanılır ?Almayı düşündüğünüz veya duyduğunuz takviyeler veya vitaminlerinin birçoğuna göre çok daha hayati fonksiyonlara sahip bir elementtir demir. Bununla birlikte demirin fazlasını vücut işlemekte zorlanır ve fazla demir, karaciğer, deri ve pankreas dahil olmak üzere çeşitli organlara zarar verebilir. Fazla demir ayrıca kanser, kalp hastalığı ve Alzheimer hastalığı ile ilişkili olabilir

Açıkçası demir eksikliği görülmeden demir takviyeleri almak tehlikeli bulunmaktadır. Demir takviyeleri sadece tıbbi gözetim altında ve demir eksikliği tanısı konduğunda alınmalıdır. Demir takviyeleri, ihtiyaç doğrultusunda kullanıldığında faydalıdır. Peki Demir takviyesi nasıl kullanılır ?

DEMİR AZLIĞININ NEDENLERİ
•Ağır regl kanamaları.
•Besinlerle yeterli demir mineralinin alınmaması. Bu durum genellikle demire çok ihtiyacı olan bebeklerde, gelişme çağında ve hamilelik döneminde görülebilir.
•Vücut içi kanamalar. Bu kanamalar ülser, hemoroid veya kanser sonucu oluşmuş olabilir. Düzenli aspirin kullanımı da kanamalara yol açabilir.
•Vücutta demir emilim bozukluğu. Bu durum çölyak hastalığında veya mide- barsağın bir kısmı alınmışsa görülebilir.

BELİRTİLERİ
Anemi semptomları aneminin tipine göre farklılık gösterebilir. Semptomlar başlangıçta hissedilemeyebilir çünkü vücutta yavaş yavaş gelişir. Hatta iyice kötüleşmeden fark edilmeyebilir bile. Anemi kötüleştikçe şunlar görülür:
•Kolaylıkla güçsüzlük ve yorgun hissetme
•Başağrısı
•Çabuk yorulma
•Baş dönmesi, göz kararması
•Hırçınlık, huzursuzluk
•Yüzde ve deride solgun görünüm
•Nefes kesilmesi
•Konsantrasyon bozukluğu

TEDAVİSİ
Doktorunuz muhtemelen kansızlığı iyileştirmek için size demir ilaçları verecektir. Peki demir takviyesi nasıl kullanılır ?Birçok kişi kapsülleri kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra kendini daha iyi hissetmeye başlar. İyi hissetseniz bile ilaçları almayı bırakmayın. Demir depolarınızın dolması için ilaçların birkaç ay kullanılması gerekmektedir. Eğer sizde kansızlık olduğunu düşünüyorsanız kendi kendinizi tedavi etmeye kalkmayın. Doktorunuz önermeden demir hapları kullanmayın. 

Eğer doktora danışmadan kullanırsanız, kanınızda demir seviyeleri gereğinden fazla yükselebilir, bu durum demir zehirlenmesine yol açabilir. Kansızlığınız belki ülser veya kolon kanseri gibi ciddi bir problemden dolayı oluşuyor olabilir. Bu gibi problemler haplardan daha farklı şekilde tedavi edilmelidir.Demir haplarını C vitamini takviyesi veya C vitamini ihtiva eden besinlerle alırsanız vücutta kullanımı çok daha iyi olur. Demir takviyesi nasıl kullanılır ?

C vitamini içeriği yüksek besinler kuşburnu, maydanoz, yeşil sebzeler, turunçgiller ve patatestir. Demir haplarını süt, kafein içeren besinler (çay, yeşil çay gibi) posası yüksek besinler ve antiasitler (mide ilaçları ) ile birlikte almayın.Demir eksikliği anemisinden korunmak için, ihtiyacınız olan demiri yeterli miktarda içeren besinleri düzenli tüketmelisiniz. Demirden zengin besinler kırmızı et, yumurta, tam tahıllı ürünler ve demirle zenginleştirilmiş besinlerdir.

 

Venatura Demir Takviye Edici Gıda

En iyi demir ilacı hangisi ?
En iyi demir ilacı hangisi ?

 

Floradix Demir Ve Vitaminler Içeren Sıvı Takviye Edici Gıda

En iyi demir ilacı hangisi ?
En iyi demir ilacı hangisi ?

Nutrigen Ferromixin

 

En iyi demir ilacı hangisi ?
En iyi demir ilacı hangisi ?

Solgar Gentle Iron

En iyi demir ilacı hangisi ?
En iyi demir ilacı hangisi ?

Naturall Güçlü Demir Takviyesi

En iyi demir ilacı hangisi ?
En iyi demir ilacı hangisi ?

 

scroll to top