Close

Afrodizyak nedir, hangi besinlerde bulunur?

afrodizyak-nedir

Cinsel isteği, performansı ve cinsel uyarılmayı artıran yiyecek ve kokular afrodizyak olarak bilinir. Afrodizyak kelimesi nereden gelmektedir, afrodizyak özellikli besin ve maddeler nelerdir, kadın ve erkek için özel maddeler var mıdır?

Afrodizyak kelimesi Yunan mitolojisindeki aşk tanrıçası olan Afrodit’ten geliyor. Afrodit zevkin, tenin ve ruhani aşkın mitolojik anlamda temsilcisidir. Kendisi istiridye kabuğundan doğmuş bir tanrıçadır. Tesadüf bu ki uzun yıllardır istiridyenin de cinsel isteği artığı biliniyor. Yani afrodizyağın gücü Mısır, Yunan hatta Roma imparatorlukları dönemlerinden beri biliniyor. Yapılan bilimsel araştırmalar afrodizyakların etkisini kesin olarak kanıtlamıyor. Placebo etkisi görevi görüyor da olabilirler, gerçekten işe yarıyor da. Henüz kesinleşmediği hiç işe yaramadıklarını da kanıtlamaz sonuçta.

Afrodizyak olduğu düşünülen yiyecekler

Midye-istiridye gibi kabuklu deniz canlıları: Ülkemiz için istiridye olmasa da midye sıklıkla yenen ve sevilen deniz ürünlerinden. Midye ve istiridyenin cinsel isteği hem kadınlar hem de erkekler için artırdığı bilinir.

Karides: Karidesin içeriğinde bulunan iyot miktarının cinsel isteği ve cinsel performansı artırdığı söylenir.

Fındık: Kuruyemişlerin özellikle erkekler için cinsel gücü artırdığı söylenir. Bir zamanlar bir avuç fındık yeter sloganıyla da hayatımızda yer eden bu kuruyemişin cinsel performansa etkisi kanıtlanmamış olsa da göz ardı edilmemesi gerektiği ortadadır.

Kahve: Kahvenin içeriğindeki kafein enerji verici ve uyarıcı bir maddedir. Cinsel performansa da enerji kattığı bilinir.

Çikolata: Oldukça enerji verici olan bu tatlının da cinsel isteği hem kadınlar hem de erkekler için artırdığı bilinir.

Alkol: Günde iki kadeh tüketilen alkol miktarının kişilerde rahatlamaya yol açtığı, hatta ömrü uzattığı bilinir. Cinsel performansa etkisi tartışılsa da kişiyi rahatlatması bile olumlu bir katkı değil midir?

Sarımsak: Sarımsağın hormonal olarak vücudu uyarıp, cinsel isteği artırdığı iddia edilir.

Kekik: Kadınlarda cinsel isteği uyardığı iddia edilir. Özellikle kekik çayının daha etkili olduğu söylenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top