Close

Afrodizyak etkisi yüksek besinler

Afrodizyak etkisi gerçekten var mı? Yoksa bilinçaltımızın bir kurgusu mu? Bilinen gerçek şudur ki, dünya oluştuğunda itibaren bu tür besinlerin kadınlar ve erkek varlığı üzerindeki etkileri konuşulur.

Afrodizyak etkisi yaratan besinler nelerdir?

  • Muz,
  • Bal,
  • Pekmez,
  • Çilek,
  • Karpuz,
  • Çikolata,
  • Midye,
  • Badem,
  • Kayısı,

Afrodizyak etkisi için belirtebileceğimiz bu besinler ve bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler ve gıdalar düşünüldüğünde, güçlü bağışıklık sağlıklı cinsellik anlamına gelmiyor mu?

Afrodizyak etkisi nedir?

İnsanların yaşadığı toplumlarda cinsellik genel olarak üstü kapalı olarak konuşulan tabulardır. Gelişen teknoloji ile tabu etkileri kırılsa da cinsellik hala kapalı kapılar arkasında konuşulma özelliği taşımaktadır. Afrodizyak etkisi denildiğinde, özel macunlar, karışımlar, iksirler düşünülebilir. Aslında vücudumuzun bağışıklık sistemini destekleyen ve enerji düzeyini artıran besinleri ve şifa değeri yüksek bitkileri tükettiğimizde afrodizyak etkisinin olduğunu görebiliriz. Duygu, düşünce ve davranışlarımızın idaresi beyinde olduğuna göre vücudumuzu sağlıklı kılan ve enerjimizi yüksek tutan besinlerin afrodizyak etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Afrodizyak etkisi yüksek besinlerin içeriği nelerdir?

Afrodizyak etkisini yüksek besinler denildiğinde midye, içerdiği yoğun çinkoyla beraber bilinen progesteron hormonunu yükselten bir maddedir.  Çinko eksikliği erkekler üzerinde iktidarsızlık yaratabildiği gibi fazla alınan çinko içeriği de tam tersi etki yaratabiliyor. Kayısı A vitamini ve potasyum içeriği bakımından zengin olduğu için sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Kasların ve beynin enerji sistemini desteklediği için sağlıklı cinsellikte yeri ayrıdır diyebiliriz.

Fıstık, fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişlerin enerji düzeylerinden dolayı güçlü afrodizyaklar olduğu düşünülmektedir.

Çikolatanın içeriğindeki feniletilamine maddesinin mutluluk hormonu olarak bilinen endorfinleri harekete geçirdiği için cinsel isteği artırdığı söylenebilir.

Ülkemizde yoğun olarak tüketilmeyen kuşkonmaz, histamin salımını artırır. Histamin orgazmı kontrol eder.

İçerdiği aminoasitler ve sitrullin sayesinde karpuz, kan damarlarının genişlemesi ve hızlanmasını sağlar.

Çilek E vitamini bakımından zengin olduğu ve kan dolaşımını hızlandırdığı için cinsellik üzerinde büyük etkileri olduğu ve sperm sayısını artırdığını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top