Close

Doğurganlık tedavisinde akupunktur etkisi

akupunkturun-dogurganliga-etkisi

Alternatif şifa terapileri son zamanlarda toplum tarafından daha bir popüler hale gelmiş bulunmakta. Alternatif yöntemlerin doğru kullanım ile beraber uygulandığında, yan etki olmaksızın hastalıklara fayda sağladığı görülmektedir.

Akupunktur nedir?

Akupunktur, Çin kökenli olan inanılmaz etkili olduğu düşünülen şifa terapisidir. Çin tıbbına göre, yaşam gücü enerjisinin insan vücudunda yaşamış olduğu tıkanıklar ve dengesizlikler hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. İşte akupunktur bu yaşam enerjisinin tekrar normal akışına dönmesine yardımcı olur. Uygulanırken ince iğneler kullanılır ve acısız bir şekilde gerçekleştirilir. Akupunktur genellikle; migren ve baş ağrısı, uykusuzluk, sırt ağrısı, kısırlık, boyun ağrısı, mide bulantısı ve kas sistemi sorunları gibi rahatsızlıkların tedavisinde tercih edilmektedir.

Hamilelikte akupunktur tedavisinin faydaları nelerdir?

Akupunktur tedavisi, gebelikte yaşanan sabah bulantıları şiddetli bir hal aldığında bu sorunu çözme konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca hamileliğin ilk zamanlarında yaşanan kanmayı durdurur. Hamilelikle ilgili olarak baş gösteren migren, mide ekşimesi ve baş ağrısı gibi belirtileri önlediği düşünülmektedir.

Akupunktur gebe kalma ihtimalini arttırıyor mu?

Akupunktur tedavisi ile birlikte kişinin kendine olan güven duygusunun arttığı gözlenmektedir. Bazı kadınlar herhangi bir sağlık problemi olmamasına karşın gebe kalamazlar. Bu tip şikâyeti bulunan hastalarda akupunktur tedavisi kullanılarak stres ve kaygı azaltılıp doğal yollarla gebe kalmasına olanak sağlanabilir. Üreme hormonlarını düzenlediği gibi doğal yumurta gelişiminin oluşmasına olanak sağlar. Bu sayede bireyin tüp bebek tedavisi sırasında gebe kalma ihtimalini de kolaylaştırdığı görülmektedir.

Hamilelikte akupunktur tedavisi zararlı mıdır?

Çoğu insan iğne kullanımı gerektiren tedavilerde endişe duyarlar. Hamilelik döneminde en ufak bir sağlık sorununda dahi insanlar profesyonel hizmetleri tercih etmektedir. Akupunktur tedavisi hamilelik döneminde güvenli olduğu söylenmektedir ancak bunun için profesyonel bir akupunktur uzmanından destek almanız gerekmektedir. Hamilelik döneminde akupunktur tedavisi yapılırken bazı önemli yerlere dikkat etmekte fayda var. Uzun seanslardan kaçınılmalı ve 15-20 dakika ile sınırlandırılması gerekmektedir. Vücut üzerinde belirli noktalara etki göstermesi sonucunda rahim kasılmalarına neden olabilir.

Kısırlık yaşayan kişileri ne şekilde etkileyebilir?

Akupunktur tedavisinin rahmin iç duvarına, yumurtanın yerleşmesi için uygun duruma gelmesine olanak sağladığı düşünülmektedir. Döllenen yumurta rahim iç duvarı hazır olan bir kişide yerleşip gelişmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir. Ancak bu konudaki kanıtlar oldukça zayıftır ve kesinleşmemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top