Close

Doğal yollarla ateş düşürmek mümkün

Yüksek ateş, tehlikeli sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken önemli bir durumdur. Her zaman bulunduğumuz ortamda ilaç bulunmayabilir. Ya da ilaç kullanmak istemiyor olabilirsiniz. Bu durumlar için ilaç kullanmadan da ateş düşürmek mümkün.

Normal vücut ısımız 37 – 38 derece arasında seyreder. Vücut ısımız 39 derecenin üzerine çıktığında ve giderek yükselmeye devam ettiğinde dikkat edilmesi gereken bir durum söz konusudur. Yüksek ateş, müdahale edilmese vücutta birçok kalıcı hasara sebep olabilir. Özellikler çocuklar, sıklıkla hastalanır ve ateşleri yükselir. Bu gibi durumlarda ebeveynler her zaman ilaçtan yana olmayabilir. Bu yüzden farklı yöntemlerle ateş düşürmeye çalışmak da mümkün. Tabi bahsedilen yöntemler işe yaramadığı takdirde, ivedilikle bir hastaneye gidilmeli.

Soğuk değil, ılık duş

Ateşlenme durumunda, soğuk bir duşun ateşi düşüreceği düşünülür. Fakat vücut ısısı yüksekken aniden soğuk suya girmek şok etkisi yaratarak daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden önce ılık suya girilmeli. Ardından suyun sıcaklığı zamanla düşürülerek vücut ısısı ile dengelenmeli.

Islak bezle kompres

Buzlu olmayan, soğuk suyu bir kaba koyun. Havlu veya bir bez parçasını içerisine daldırın. Koltuk altı, alın, el ve ayak bilekleri gibi yerlere uygulayın. Vücut ısısının zamanla düşmesini sağlayacaktır. Havlu kurudukça işlemi tekrar ederek, vücut ısısını kontrol edebilirsiniz.

Hızlı etki, elma sirkesi

Kokusu rahatsız edici olabilir fakat yüksek ateş durumunda elma sirkesi çok etkili bir ateş düşürücü olarak kullanılır. Bir kaba soğuk su ve eş miktarda elma sirkesi koyun. Daha sonra bu suya sokup suyunu sıktığınız havluyu yine koltuk altı ve alın bölgesine, el ve ayak bileklerine koyun. Havlu kurudukça sık sık bu işlemi tekrar edin. Sirke içeriğinde vücut ısısını dengeleyecek maddeler barındırıyor. Bu yüzden hızla sonuç elde edeceksiniz.

Su içmek önemli

Yüksek ateş, vücutta dehidrasyona sebebiyet vermektedir. Bu durumda vücudunuz hızla su kaybeder. Hem sağlığınız için hem de vücut ısınızı dengeleyebilmek için bu süreçte bolca su tüketmenizde fayda var. Suyun yanında meyve suyu, çay, çorba gibi sıvı şeyler tüketmeniz de yine aynı faydayı sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra bazı gıdalarla da ateş düşürmek mümkün. Ev ortamında kolayca hazırlayabileceğiniz şeyler, ateşinizin düşmesine yardımcı olurken aynı zamanda mevcut hastalığınızı atlatmanızı da sağlayacaktır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Ada çayı için

Ada çayı hastalık zamanlarında ıhlamur, nane limon gibi sıklıkla tercih edilen bitki çayıdır. Ada çayı yapraklarının terlemeye katkıda bulunduğu ve bu sayede de ateşin düşmesini sağladığı biliniyor. Kaynar suya birkaç damla ada çayı yaprağı atarak kolayca hazırlayabilirsiniz.

Sulu meyveler tüketin

Ateş sebebiyle vücudun yüksek oranda su kaybettiğini söylemiştik. Bu yüzden de vücuda alınabilecek her şekilde sıvı alınmalı. Meyve de bunlardan birisi. İçeriğinde bol su barındıran karpuz, kavun, mandalina, portakal gibi meyveleri tüketmenizde fayda var. Bu sayede vücut su ihtiyacını giderecek ve ateşiniz daha hızlı düşecektir.

Marul suyu tüketin

İçeriğinde yüksek oranda su barındıran sebzelerden birisi de marul. Marul, direk tüketilmesinin yanı sıra, bu süreçte çay şeklinde demlenerek tüketildiğinde kesin sonuçlar elde edilebiliyor. Kaynamış suda 10 – 15 dk. kadar marul kökünü bekletin. Daha sonra bu suyu için. Ateşinizin hızla düştüğünü göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top