Close

Altın otu bitkisi nedir, faydaları nelerdir?

Ülkemizin birçok bölgesinde bolca bulunan ​ altın otu bitkisi​ sarı rengi ve müthiş doğallığıyla birçok derde deva olmaktadır. Boyları 50 ila 60 cm kadar olan altın otu bitkisinin 17 farklı türü bulunmaktadır. Ülkemizde yöreden yöreye isimleri altın çiçek, ölmez çiçek, arı çiçeği, güneş çiçeği gibi farklılık gösterse de altın otu bitkisi geçmişten günümüze kadar tam bir şifa kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.  

Görünüş itibariyle adeta güzelliği ile gönülleri mest eden ​altın otu bitkisi kendine has sarı rengi ve tomurcukları ile şifa kaynağının yanı sıra bahçe süslemeciliğinde de kullanılır. 

ALTIN OTU BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR? 

Kendine has doğallığıyla şifa kaynağı olan altın otu bitkisinin faydaları saymakla bitmez. Mide öz suyunu arttırıcı etkisi olan bu bitki böylece sindirim sistemini rahatlatarak yemekleri daha iyi ve çabuk sindirmenize yardımcı olur ve yemek sonrası şişkinliği giderir. Basur tedavisinde de önemli rol oynayan altın otu bitkisi genital bölgeyi rahatlatarak sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur. İdrar söktürücü görevinde gören bitki vücutta kolay idrar atılımını destekler ve ödem oluşmasını engeller. Safra ve pankreas salgısını arttırarak, safra taşlarını düşürmede yardımcı olur.  

Yaşlılıkta en çok şikayet ettiğimiz sorunlardan bir tanesi olan kireçlenme ve romatizma şikayetlerini de ortadan kaldırmada yardımcı olabilecek olan altın otu bitkisi böylece yaşlıların en büyük sorunlarını da kökünden çözebilecek.

ZAYIFLAMAK İSTEYENLERE ÖNERİ: ALTIN OTU BİTKİSİ

Çağımızın en büyük soru olarak da görülen fazla kiloları ise altın otu bitkisini​ doğru ve düzenli kullanımda ortadan kaldırabileceksiniz.​ Tokluk hissi vererek fazla yemek yemenizin önüne geçen altın otu bitkisi zayıflamanıza da yardımcı olacaktır. 

Uzmanlar yapılan araştırmalarda eğer böbreklerinizde kalsiyum oksalattan oluşan taşlar bulunuyorsa düzenli kullanım ile böbreklerinizde bulunan taşlardan kısa sürede kurtulmamıza yardımcı olabileceği söylenmektedir. Yapılan araştırmada uzmanlar düzenli ve doğru şekilde kullanılan altın otu bitkisinin böbrek taşlarını eriterek kum şeklinde düşmelerine​ yardımcı olduğunu belirtmişlerdir. Bayanların kabusu olan regl dönemini düzene sokar, her türlü iltihabın iyileşmesini hızlandırır. Altın otu bitkisinin bir diğer özelliği olan safra arındırıcı ve krampları çözücü özelliği ile de karşımıza çıkmaktadır. Doğanın bize bahşettiği değerli bitkilerden olan altın otu bitkisi şifa kaynağı olarak kullanmaya hazır şekilde bizleri beklemektedir.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top