Close

İshal için etkili tedavi yöntemleri

İshal, çocuk ya da yetişkin her insanda sık sık görülebilecek bir sağlık sorunudur. Bağırsakların bozulması sonucunda dışkılamanın normal olmamasıdır. Bağırsakların işlevlerini tam olarak yerine getirememesi sonucu dışkı cıvık bir hal alır. Bunun yanında sık sık lavaboya gitme isteği ve sancılarla kendini gösterir. İshal, vücuda yeteri kadar sıvı alınamaması sonucu, sıvı kaybı sonucu, düzensiz ve sağlıksız beslenmeler sonucu ortaya çıkabilir. Bu hastalığı önlemek için uygulanabilecek tedavi yöntemleri de mevcuttur.

İshal nasıl geçer?

Sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkabilecek ishal rahatsızlığının tedavisi için lifli besinler tüketmek gerekir. Lifli besinler, içeriğindeki vitamin, mineral ve besin değerleri sayesinde bu rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bu nedenle bu süreçte bolca lif içeren besinler tüketmek gerekir. Bunun dışında hazırlayabileceğiniz çeşitli bitki çayları da tüketebilirsiniz. Örneğin yeşil çay içerisinde lifli yapılar bulundurmaktadır. Bu nedenle gün içerisinde içeceğiniz bir fincan yeşil çay daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Hatta yeşil çayın etkisini artırmak için limon ile birlikte içebilirsiniz. Çünkü limon, bağırsaklardaki bakteri ve mikropları temizleme işlevi görür ve ishalin bir belirtisi olsan sulu dışkıyı katı hale getirmeye olanak sağlar. Bu yüzden yeşil çayı limonla birlikte tüketmek daha faydalı olacaktır. Yeşil çayın dışında içebileceğiniz bir diğer bitki çayı da papatya çayıdır. Papatya çayı, hastalık sonucu oluşabilecek karın sancılarını önlemeye yardımcı olur bu sebeple papatya çayını da limonla birlikte tüketebilirsiniz.

İshale iyi gelen bir diğer yöntem de Türk kahvesidir. Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan Türk kahvesi, sıvı dışkının katılaşmasına da yardımcı olur. İshali geçirmek için tüketebileceğiniz meyvelerin başında ise muz gelmektedir. Bu yüzden gün içerisinde 2-3 adet muz tüketebilirsiniz. Bu yöntemleri uygularken eş zamanlı olarak beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Aşırı yemekten ve yağlı, baharatlı gıdalardan kaçınmalısınız. Taze besinler tüketmelisiniz. Aynı zamanda gün içerisindeki sıvı tüketiminize de dikkat etmelisiniz. Yeteri kadar su içmeye özen gösteriniz. Evde uygulayabileceğiniz bu tedavi yöntemlerine rağmen ishaliniz geçmiyorsa ve daha da şiddetleniyorsa eğer mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top