Close

Bebeğinizi emzirirken hangi sütyeni tercih edersiniz ?

dogum-sonrasi-sutyen-tercihi

Emzirmek bir bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Annelerin bu konuya oldukça dikkat etmesi gereklidir. Bu durumda annenin de emzirirken rahat etmesi ve bebeğin istediğ vakit hemen emzirmesi lazımdır. Bu durumda hamilelik sonrası hangi sütyen nasıl tercih edilmeli? Rahat ve huzursuz olmamak için neler yapılır? Peki, siz doğru sütyen tercihini yapıyor musunuz? Doğum sonrası sütyen tercihi nedir?

Doğumdan sonra emzirme nasıl gerçekleşir?

Bilindiği gibi anne sütü, bebeğe hem zihinsel hemde gelişimsel açıdan pek çok yarar sağlamaktadır. Fakat bazı önemler alınmalı ve dikkatli bir şekilde bu işlem gerçekleştirilmelidir. Annelerin bebeklerine özen göstermeleri ve emmeleri için yardımcı olmaları şarttır. Ayrıca emzirme sırasında oluşabilecek problemlerin önüne geçilmeli ve bebeğe herhangi bir zorlama yapılmamalıdır.

 • Bebeğinizi uzun bir müddet emzirmekten kaçınmalısınız. Aksi takdirde emzikler morarak şişmektedir ve bebeğin emzirilmesi güçlenmektedir.
 • Bebeğinizin, göğüs ucunu doğru kavradına emin olmalısınız yoksa emme sırasında doğru kavramamışsa bu durum daha sonra göğüs ucu ağrılarına sebebiyet verir
 • Bebeğiniz sürekli olarak emme işlemi gerçekleştirmez, emdikten sonra aradan zaman geçince tekrar emmeye başlar ve bu durumda sizin de suya ihtiyaç duyabilirsiniz; bu drumda anlaşılması gereken şey bebeğiniz sizden süt alıyor olmasıdır. Bu yüzden bebeğinizi emzirirken, yanınızda size özel sağlıklı bir içeçek veya su bulunması iyi olacaktır.
 • Emzirme işleminde araya onar dakika koyarak diğer göğüsünüze geçirmeniz gerekmektedir. Bebeğiniz on dakikayı aşkın süre emerse göğüs uçlarınızı yaralama riski yükselir. Fakat burda bebeğinizin ne kadar sütü emip emmediğini bilmeniz şarttır çünkü uyuklayarak emen bebek muhtemelen yarım saat içinde yine sadece on dakikalık bir zaman dilimde emmiş olacaktır.
 • Bebeğinizin gerçekten emdiğini anlamak için damak ve dil arasında emziğin sıkışmış olması gerekir. Bu şekilde doğru ve düzgünce emdiğini anlayabilirsiniz. İşte bu noktada , eğer emzik bebek tarafından doğru kavranırsa o zaman anneler, meme ucu yaralanmaları ile karşılaşmayacaklardır.
 • Diğer yandan eğer bebek, ağzını şapırdatıyorsa ve yanaklar içer doğru çöküyorsa bilin ki sütü almmıyor sadece meme ucunu emiyordur.
 • Yapılan yanlışlar içinde bebeğinizin emme sırasında göğüsünüzden bağını koparmanızdır. Bunun yapılmaması önerilir.
 • Bebekler sıklıkla emme arzusundadırlar.İster aç ister tok olsun, kendilerini rahatlatmak için buna başvurarlar ve eğer bebeğiniz sıklıkla emiyorsa bu kandaki bazı maddelerin (prolaktin) seviyelerini yükselterek sütü arttırıcı etkisi vardır.

Annelerin kullandığı emzirme sütyeni nedir

Bebeklerin emme faaliyetleri doğrultusunda annelerin de yaşadığı bir çok sıkıntılar vardır. Bunların önüne geçilmeli ve emzirirken rahat giysiler ve sütyenler kullanmaya özen gösterilmelidir. Peki, anneler doğum sonrası nasıl sütyen seçmeliler? Bilindiği gibi, annelerin hataya düştükleri bir konu var ki o da göğüslerininin hacmi süt yüzünden büyüdüğü için iki üç beden büyük sütyen takmaları. Bu oldukça sağlıksız ve yanlış bir yöntemdir.

Gebelik sonrası, sütünüzün artması ve göğüslerinizin büyümesi ile oluşan bu durum nedeniyle anneler biraz sabretmeli ve süt akışı rahatladıktan sonra kendi bedeni olan sütyenler tercih etmeleri gerekir.

Emzirme sütyeni nasıl olmalı

 • Sütyeninizin pamuklu olması çok önemlidir. Pamuklu sütyen her zaman için sağlıklı olacaktır.
 • Emzirme sütyeni olarak üsten tek elle açılanlar daha kullanışlı ve rahat olacaktır.
 • Ayrıca sütyeninizin alt kısımlarında tellerin bulunmaması şarttır çünkü bu durum göğüslere zarar verir ve enfeksiyonlara neden olur.
 • Göğüslerinizi destekleyen ve dik tutan form kullanılmalı.
 • Toparlar nitelikte ve rahat olmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top