Close

Emziren anneler için süt arttırıcı çay

Artık hayalini kurduğunuz şey gerçekleşmiş ve anne olmuşsunuzdur. Annelik çok güzel bir duygu fakat yanında sorumlulukları ile geliyor. Bir annenin en büyük sorumluluklarından biri ise bebeğini emzirmektir. Fakat bazı durumlarda annenin sütü yetersiz gelmektedir. İşte anne sütünü arttıran çay tarifleri…

Anne sütü bebek için en yararlı besindir. Fakat anne sütü her istenildiğinde elde edilebilecek bir şey değildir. Anne sütünün olması için annenin çok fazla sıvı tüketmesi gereklidir. Bazen anne sütü yetersiz gelir ve bebek yeterli beslenemez, bu durumlarda süt arttırıcı çaylar yapılarak annenin sütü arttırılabilir.

Anne sütünün bebeğe faydaları

Bebeğinizin ilk aşısı anne sütüdür. Anne sütü içerdiği faydalar sayesinde bebeği enfeksiyon, ishal ve diğer bulaşıcı hastalıklardan korur. Kolaylıkla sindirilebilen anne sütü ayrıca mikropsuzdur ve bebeğe hiçbir zararı dokunamaz. Ayrıca anne bebeğini emzirirken bebek ile duygusal bağ kurar ve ilişkileri daha iyi olur. Bu sebeple anne sütü yetersiz ise süt arttırıcı çaylar ile desteklenmelidir.

Anne sütü arttıran çaylar

1. tarif

1 yemek kaşığı rezene, 1 yemek kaşığı papatya ve 1 yemek kaşığı ıhlamura 1 tatlı kaşığı anason ve 1 tatlı kaşığı kimyon ekleyip 2 su bardağı suyla demleyin. Her yemekten sonra bu çayı içerek anne sütünü arttırabilirsiniz.

2. tarif

2 yemek kaşığı papatya, yarım yemek kaşığı rezene, yarım yemek kaşığı ısırgan otu ve 1 tatlı kaşığı lavantayı bir kavanoza koyun Bu sizin hep kullanacağınız çay karışımınız olacak. Çay yapacağınız zamanlarda bu karışımdan 1 yemek kaşığı alıp 1 su bardağı kaynar suda demleyin ve için. Süt arttırmak için etkili çaylardan birisidir.

3. tarif

Süt arttırmak için yardımcı bir diğer tarifte malzemeler; 1 yemek kaşığı rezene tohumu, yarım çay kaşığı dereotu ve 1 yemek kaşığı çemen otu tohumu. Bitkileri 3,5 su bardağı kaynar suda çay kahverengi rengini alana kadar demleyin. Soğuyunca tüketebilirsiniz.

4. tarif

Malzemesi az olan bu tarifi, 2 yemek kaşığı çemen otunu 1 su bardağı kaynar suda demleyerek yapabilirsiniz.  Günde 3 kez tüketerek çayın süt arttırıcı özelliğini görebilirsiniz.

5. tarif

Süt arttıran bir başka tarifin yapılışı şöyle;

1 tutam ısırgan otu,1 yemek kaşığı çemen otu, 1 yemek kaşığı anason, 2 çubuk tarçın ve 2 dilim limon kullanılan çayda öncelikle çemen otunu 3 saat demleyin. Isırgan otu ve anasonu da 15 dakika demleyip 1,5 litre suyun içine iki karışımı da süzüp suyunu ekleyin. Çayın içine çubuk tarçın ve limonları ekleyip gün içinde tüketin. Sütü arttırdığı gibi hamilelik kilolarını vermenize de yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top