Close

Bebeğiniz için hangi kıyafetleri seçmelisiniz?

Henüz bebeğiniz yokken bile, gördükçe içine girmek istediğiniz bebek kıyafetleri muhakkak olmuştur. Artık bir bebeğiniz var, o kıyafetleri bebeğinize alabilirsiniz. Peki, her beğendiğiniz kıyafet, bebeğiniz için doğru bir kıyafet mi olur? Bebeğinizin kıyafetlerini seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Piyasadaki ürün yelpazesine bakılırsa oldukça geniş bir alana yayılan bebek kıyafetleri, size görsel bir şölen sunarken bir yandan da kafanızı oldukça karıştırabilir. Bebeğiniz için en sağlıklısını seçmek istemeniz en doğal hakkınız. Bu yüzden birkaç önemli noktaya dikkat etmelisiniz.
Bebeğinizin her geçen gün büyüdüğünü unutmayın ve kendinizi kaptırmayın.
İlk 3 ay için alacağınız kıyafetleri uzun bir süre kullanamayacaktır. Bu yüzden bedeni 3-6 ay olarak tercih etmeniz, aldıklarınızı bebeğinize daha uzun süre giydirebilme şansı tanıyacaktır.
Beli lastikli ya da ayarlanabilir pantolonlar bu durumda öncelik kazanmaktadır.

Görüntüsünden daha çok malzemesine önem verin

Bebeğinizi rengârenk ve güzel kıyafetlerle süslemek isteyebilirsiniz. Fakat sadece görüntüsünün güzel olması, almak için yetersiz bir sebep olacaktır. Sentetik malzemelerden yapılmış bebek kıyafetlerini tercih etmemeniz bebeğinizin cildi için doğru bir seçim olacaktır. Doğal, yumuşak ve pamuklu malzemeler bebeğinizin cildinin nefes almasını sağlayacağı için, çok daha faydalı olacaktır.
Boyanın da bebek kıyafetlerinde çok büyük bir önemi var. Bebeğinize alerji yapıp yapmama konusunda güvenebileceğiniz bir ürün almalısınız. Bu da Eko-tex standart 100 belgesi ile mümkün olacaktır.

Hareket etmenin onun için çok önemli olduğunu unutmayın

Bebeğinizin kıyafetlerini seçerken, onun hareketlerini kısıtlamayacak şekilde bol olmasına önem verin. Eline ve ayağına dolanacak kadar da bol olmaması gerekecektir. Yeterli bir bolluk seviyesi ile bebeğinizin hızlı fiziksel gelişimine de ayak uydurabilirsiniz.
Her cismi eline almak, ağzına götürmek ve oynamak isteyecektir.
Bebek kıyafetlerinde allı pullu, tüylü kıyafetler gözünüzü aldatsa da, tercih etmemeniz gereken ürün grubundadır. Ağzına kaçabilir ya da kendisi oynamak isterken başka bir şekilde sağlığına zarar verebilir. Yutma riskini gözden kaçırmayın.
Birçok gez üstünü batıracak ya da altını pisletecektir, kolaylıktan yana olun.
Çıt çıtlı bebek kıyafetleri size düğmeliden çok daha kolay kullanım sağlayacaktır. Tulum ve pijamalarda karından açılan kıyafetleri seçmeniz durumunda, bez değiştirirken oldukça rahat olabilirsiniz.

Cildi her şeyden önemli, ona iyi bakın

Malzeme ve boya dışında, cildini tahriş edebilecek, sert yaka, kol ve bel bölgesinden ya da görüntü için yapılmış küçük süslerden kaçınmanız gerekecektir.
Kıyafeti aldıktan sonra yıkayıp kullanmanız bebeğinizin sağlığı açısından önem taşımaktadır. 60 derece uygun bir sıcaklık olacaktır.
Yıkarken, her şeyiyle bebeğinize temas edeceği aklınızda bulunsun.
Yıkarken kullanacağız deterjan çok önemli bir faktör. Alerjik tepkimelere yol açabilir ya da cildine zarar verebilir. Bu yüzden, bebekler için kullanılan özel deterjan ve sabunlar tercihlerinizden biri olabilir.
Aynı zamanda genel olarak seçerken, parfümsüz, renksiz, kokusuz bir deterjan olması gerekmektedir.
Yıkama talimatlarına uygun olarak yıkamanız hem kıyafetin ömrünü uzatacak hem de bebeğinizin sağlığını düşünerek davranmanızı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top