Close

Anne sütünün İçerdiği besinler ve çocuğun gelişimine katkısı nedir?

Mother with cute daughter. Mom breastfeeding her little daughter

Bebekler doğdukları andan itibaren gelişim göstermeye devam ederler. Anne sütü ise içermiş olduğu besin öğeleri ve enerji ile bebek için çok besleyici ve gelişimini destekleyici maddelere sahiptir. Bu maddelerden bazıları;  su, enerji, protein, vitaminler ve içerdiği kalsiyum gibi insan yaşamı için oldukça öneme sahip besin öğeleridir.

Bu besin öğeleri anne sütünde korunabilmektedir. Anneden bebeğe emzirme ile aktarılan süt  sayesinde, bebek gelişimi için çok önemli rol oynayacak besinlerinde aktarımı herhangi bir değişim olmadan gerçekleşecektir.

Anneler günümüzde gelişen şartlar doğrultusunda doğrudan bebeklerini emziremedikleri zaman sütlerini sağıp derin dondurucu ve buzdolabında saklamak durumunda kalabiliyorlar. Sakladıkları bu sütü bebeğe verirken, süt nasıl ısıtmalıdır? Isıtırken nelere dikkate edilmelidir?

PEKİ BUZDOLABINDA SAKLANAN SÜTÜN NASIL ISITILMASI GEREKİR?

Anne sütü içinde birçok besleyici öğeler barındırır. Bu nedenle saklanan sütün ısıtılması sırasında bu besin öğelerinin bozulmamasını dikkat edilmelidir.

Anne sütü  ateş üzerinde  ısıtılmamalıdır. Sütün ateş ile teması içeriğine zarar verecektir. Anne sütü dolapta kaldığı süre boyunca içindeki maddelerin süt içinde yoğunluk farkından ayrışması gerçekleşebilir, bu durumda süt çalkalanmalıdır. 

Anne sütünü oda sıcaklığında bebeğe içirmek sağlıklı olanıdır. Bu nedenle sütün önceden dolaptan çıkarılması ve işlem yapılmadan, oda sıcaklığına gelmesi beklenmelidir. Eğer acele edilmesi gerekirse anne sütü dolaptan çıkarıldıktan sonra  sıcak bir su içine koyulacak biberon yardımıyla veya kap yardımıyla ısıtılması mümkün ve sağlıklı olacaktır. Çözülen ve oda sıcaklığına gelen sütün karıştırılması gerekir çünkü içinde bulunan yağ, süt yüzeyine çıkacaktır. Unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise anne sütü çözündükten sonra tekrar buz dolabına konulmamalıdır.

Mikrodalga günümüzde çok kullanılan bir ev aletidir. Fakat anne sütü ısıtılması esnasında kullanılmamalıdır. Aynı zamanda bebeğe verilecek hiçbir yiyeceğin mikrodalgada ısıtılmaması gerekmektedir. Mikrodalga  moleküllerin parçalanmasına neden olduğundan anne sütünün besleyici yapısına zarar verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top