Close

Bebeğinizi kundaklamalı mısınız?

bebegi-kundaklanmali-mi-eniyikadin

Eski zamanlardan bu yana yeni doğan bebekler için uygulanan en yaygın yöntemlerden biri hiç kuşkusuz bebek kundaklamaktır. Annelerimiz nenelerimiz yıllar boyu bebeklerini bu yöntemle sarıp sarmalamıştır. Bir süre yeni anneler bu yönteme karşı çıkmışlarsa da, girdiğimiz son beş yılda bebek kundaklamak popülerleşmeye başlamıştır. Bakalım yıllardır süregelen bu yöntem gerçekten sağlıklı mı? Bebeklerimizi kundaklamalı mıyız?

Bebeğimi kundaklamalı mıyım?

Bebek kundaklamak tamamen annelerin inisiyatifine kalmış bir durumdur. Eğer bebeğinizi kundaklamaya karat verdiyseniz dikkat etmeniz gereken husus, bebeğiniz dönmeye başlamadan önceki süreçte kundaklama yöntemini bırakmak olacaktır. Çünkü kundaklama yöntemi bebeğinizin hareket kabiliyetini sınırlayacaktır. Ve kundaklama yöntemini kullandığınız süreçte de kundağı mümkün olduğunca uyku sürelerine sınırlamaya çalışmanızda fayda vardır.

Bebeğiniz esneme, dönme, gerilme gibi hareketleri de yapmaya ihtiyaç duyar. Kundak ise bebeğinizin hareketlerini kısıtlayarak bu ihtiyaçlarını gidermesinde engel teşkil eder. Bunun dışında kundak yönteminin pek fazla bir zararı bulunmamaktadır. Lakin yanlış kundaklama ve uzun vadede kundaklama yönteminin kullanılması durumunda bazı bebeklerde kalça çıkıklığına eğilimi arttırmaktadır.

Kundak bebeğimin vücut ısısını arttırır mı? Bunun bir zararı olur mu?

Yapılan araştırmalara göre uzun vadede ve sık kundaklama yapılması takdirinde bebeğin vücut ısısının fazla artabileceği gözlemlenmiştir. Fazla ısı artımının da zararı bulunmaktadır. Çok sıkı kundaklama yapılması durumunda bebeğin solunum hareketi de kısıtlanacaktır. Ve bu da bebeğinizin normale nazaran daha fazla alt ve üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanabileceğini göstermektedir.

Hazır kundakları mı kullanmalıyım? Yoksa kendim mi hazırlamalıyım?

Yine bu durum da tamamen annenin inisiyatifine kalmış bir durumdur. Hazır satılan kundaklardan da alabilirsiniz. Tercih ederseniz kendiniz de evinizde geleneksel kundak modelini yapabilir ve kullanabilirsiniz. Önemli olan ve dikkat etmeniz gereken durum kundağın cinsi veya modeli değildir. Uyku sürecinde kundaklama yapmalısınız, çok sıkı ve dar kundaklamamalısınız ve kundağınızı temiz tutmalısınız.

Bunun dışında diler hazır kundak satın alınız, dilerseniz de geleneksel annelerimizin kullandığı yöntem ile evinizde kendi kundağınızı hazırlayıp kullanınız.  Kundak yapılacak örtünün terletmeyen cinsten olmasına, pamuklu içerik bulundurmasına, temizlenip yıkanabilir olmasına ve doğal malzemeden yapılmış olmasına dikkat etmeniz bu hususta yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top