Close

Hamilelikte düzenli bir uyku için tavsiyeler

hamilelik-ve-uyku-duzeni-eniyikadin

Hamilelik döneminde uyku düzeni neden bozulur?

Hamilelik dönemlerinde vücutta ki progesteron hormonunun yükselmesi, anne adaylarına dinginleştirici etki yaratır. Fakat uykusuz bir gecenin ardından gelen gün içerisinde kendilerini halsiz ve yorgun hissetmeleri olası durumlar arasında yer alır. Dinlenme ihtiyacı duyacakları için gün içinde ufak ufak uyumalar, kestirmeler gerçekleştirebilirler. Bu uyumalar gece uykularını bozacak türden uykulardır. Uyku düzeninin ilk aylarda bozulması progesteron hormonunun yükselmesiyle başlar. Gün içerisinde uyuyan anne adayları, gece uykuya geçiş yapamazlar.  Bu süreç ilk 6 aya kadar böyle devam edebilir. Çünkü anne adayları ilk 6 ay içerisinde uykuya fazlasıyla ihtiyaç duyarlar.

Hamileliğin ilerleyen zamanlarında 6 ayı geçirdikten sonra anne adayları uykusuzluk çekmeye başlarlar. Uykusuzluğun birçok sebebi vardır. Bebeğin artık gelişmeye başlaması, vücudun ağırlaşması ve göğüslerin hassaslaşması bu sebepler arasında yer alır. Uyuyabilmek için doğru pozisyonu bulmak zorlaşır. Bunlar haricinde hamilelik süreciniz boyunca büyümeye devam eden rahminiz, idrar torbasına baskı yaparak sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı oluşturur bu sayede geceleri uykularınızı bölmeye yol açar.

Hamilelikte uyku düzeninin bozulmaması için neler yapılabilir?

  • Sizi sıkabilecek, dar kıyafetlerden kaçının. Tercihinizi geniş, bol kesim kıyafetlerden yana kullanın. Belinizin rahat olmasına dikkat edin.
  • Her gün aynı saatte uyumaya özen gösterin.
  • Gece yatmaya yakın sıvı tüketiminizi azaltın. Tuvalet ihtiyacınızı en aza indirmek uykunuzun bölünmesini engelleyecektir.
  • Beslenmelerinizi sık sık ve az miktarda gerçekleştirin. Hazmedemeyeceğiniz yemekleri ve lokmaları tüketmekten kaçının.
  • Uyumadan önce sizi rahatlatacağını düşündüğünüz şeylerle ilgilenip yatağınıza öyle gidin.
  • Yatmadan önce hazımsızlık yaratacak, yağlı ve ağır besinler tüketmekten kaçının.
  • Uykunuzdan uyanmanıza neden olan şeyler kramplar ise, kalsiyum kullanımınıza dikkat etmeniz gerekir.
  • İçerisin de kafein, asit, katkı maddesi gibi içerikler bulunduran besinlerden uzak durun.
  • Hamile dönemlerinizin başlarından itibaren kendinizi sol tarafınıza yatmaya alıştırın. Bu sol tarafa yatma egzersizi ilerleyen dönemlerde bebeğinizin beslenmesinde gelişim ve iyi bir kan dolaşımı sağlamada etkili olacaktır.
  • Yattığınızda size destek olması için karnınızın, ve sırtınızın altına yastık koyun. İsterseniz bacaklarınızın da arasına koyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top