Close

Hamilelikte sporun önemi

hamilelik-ve-spor-eniyikadin

Hamilelik döneminde spor yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

Hamilelikte spor yapmaya karar verdiyseniz ilk etapta bu durumu jinekoloğunuzla konuşmanız gerekmektedir.Egzersiz yapmadan önceden doktorunuzla konuşup onay almanın anne ve çocuk sağlığı açısından önemi büyüktür. Bazı hamileliklerde yoğun hareket ve egzersiz riskli olabilmektedir. Doktorunuz hamileliğinizin seyrine göre egzersiz yapıp yapamayacağınızın bilgisini verdikten sonra doktorunuzla beraber bazı kurallar oluşturabilirsiniz.

Hamilelik dışardan sürekli dinlenme halinde geçirmen gereken bir dönemmiş gibi görünebilir. Ama hamilelikte spor yapmak bütün uzmanların mutlaka desteklediği bir durumdur. Hamilelikte spor hem anne sağlığı hem çocuk sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Özellikle kalp ve damar sağlığına iyi gelmekte, bel ve sırt ağrılarını ortadan kaldırmakta, şeker ve tansiyon riskini azaltmakta, doğum sonrası depresyon riskini de azaltmaktadır.

Hamilelikte spor yapmaya başlamadan önce vücudunuzu tanımanızda yarar vardır. Hangi bölgeleri güçlendirmeniz gerektiğini, hangi bölgelerde germe ve esnemeye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz hem hamilelik seyrinde hem de doğum esnasında size rahatlık sağlayabilir. Bel ve sırt bölgesini güçlendirmek için yapılan spor, hamilelik esnasında alınan kilolardan kaynaklı ağrıları önlemektedir. Karın kaslarını güçlendirmek özellikle bebeğin karında büyüdüğü aylarda krampların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bunun yanında doğum sırasında kuvvetlenmiş karın kasları bebeğin dışarı daha rahat itilmesine yardımcı olacaktır. Doğuma saatler kala uzmanlar tarafından önerilen bazı egzersiz ve esneme hareketleri de, doğum esnasında katlanması zor olan doğum sancılarını da hafiflettiği bilinmektedir. Bazı nefes egzersizleri, aerobik, yürüyüş, pilates, yoga, yüzme gibi aktiviteler hamilelikte anne adayına en çok tavsiye edilen örneklerdendir. Hamilelik döneminde çok hareketli, risk yaratacak yoğun programlı spor aktivitelerinden kaçınmak gereklidir. Nabız hızınızı dengede tutarak yapacağınız spor size kendinizi zinde hissettirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top