Close

Gebelikte cinsel ilişki

gebelikte-cinsel-iliskiden-ne-kadar-uzak-durulmali

Sanılanın aksine hamilelik süresince cinsel birlikteliğin bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak gebelik riskli bir gebelikse cinsel birliktelik için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Riskli bir gebelik geçirmiyorsanız anne adayının kendini rahat hissetmesine bağlı olarak gebelik süresince cinsel birliktelik yaşayabilirsiniz.

Gebelikte kaçıncı aya kadar cinsel birliktelik yaşanabilir?

Bu sorunun cevabı anne adayının kendini rahat hissetmesine ve gebelik sürecinin sağlıklı işleyip işlemediğine göre belirlenir. Gebelik sağlıklı ilerliyor ve doktorunuz tarafından cinsel birliktelikte sakınca görülmüyorsa anne adayının tercihine göre istenilen zamanda cinsel birliktelik yaşanabilir. Fakat şayet düşük veya erken doğum riski, enfeksiyon gibi tehditler bulunuyorsa doktorunuza başvurmalı ve doktorunuzun uyarıları doğrultusunda bir yol izlemelisiniz. Özellikle beklenmedik vajinal kanama ve akıntı durumlarında acilen doktorunuza başvurmalısınız.

Gebelikte prezervatif kullanımı

Gebelik sürecinde enfeksiyonlara ve mikroplara karşı anne adaylarının çok dikkatli olması gereklidir. Bu sebeple hem güvenli bir cinsel birliktelik için hem de oluşabilecek mikrop ve enfeksiyonlara karşı prezervatif kullanılması önerilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, aromalı prezervatiflerdir. Gebelik süresince prezervatif kullanılacaksa, aromalı veya kokulu prezervatiflerden uzak durulmalıdır.

Gebelikte orgazm, bebek açısından risk oluşturur mu?

En çok merak edilen konulardan biri olan orgazm konusu, anne adayı ve bebeğin sağlığı açısından risk oluşturmaz. Hamileyken orgazm olmanızın size veya bebeğinize bir zararı bulunmaz. Doktorunuz cinsel birliktelikten ve orgazmdan uzak durmanızı söylemediği takdirde uzak durmanıza gerek yoktur. Hatta orgazm sonrası salgılanan endorfin salgısı hem sizin hem de bebeğiniz için faydalıdır.

Sperm bebeğe zarar verir mi?

Gebelik süresince yaşanacak cinsel birlikteliklerde prezervatif kullanılması önerilmektedir. Gebelik dışında, her cinsel birliktelikte aslında prezervatif kullanılması hem güvenlik açısından, hem sağlık açısından hem de istenmeyen gebeliklere karşı koruyucu olması açısından önemli ve gereklidir. Zira, gebelik gibi önemli ve dikkat edilmesi gereken durumlarda prezervatif kullanılması şarttır. Spermin içerisinde mevcut olan prostaglandin rahim ağzını uyarıcı özelliktedir. Ve bu da rahim kasılmalarına sebebiyet verip bebeğe veya anneye zarar verebilmektedir. Bu nedenlerden ötürü prezervatif kullanılmalı veya geri çekilme yöntemi uygulanmalıdır.

Gebelikte cinsel birliktelik sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Burada baba adaylarının da dikkat etmesi gereken şeyler bulunmakta. Gebelik anne adayının hem duygusal hem de fiziksel açıdan hassas olduğu bir dönemdir.

Doktorunuzun tavsiye ettiği cinsel pozisyonlarda birliktelik yaşamanız gerekmektedir. Cinsel birliktelik sırasında kanama olması takdirde acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Kimyasal kayganlaştırıcı ürünlerden uzak durulmalıdır. Aromalı, esanslı prezervatiflerden kaçınılmalıdır. Ani hareketlerden kaçınılmalı, baba adayının anne adayına hassas davranması gerekmektedir. Bebeğe baskı yapacak durum ve hareketlerden uzak durulması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top