Close

Bel ağrılarına iyi gelen 3 egzersiz

Bel ağrılarına hangi egzersiz iyi gelir? Hangi egzersizler bel ağrıları için daha sağlıklıdır? Bel ağrıları ilerlemesi durumunda fıtık, kısmi felç veya felç gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilme niteliğine sahiptir. Bundan dolayı bu konuda hassas davranıp ağrı çekmeyen kişilerin dahi bel egzersizleri veya tüm vücudu zinde tutan egzersizler yapması öneriliyor.

Bel ağrıları ilerlemesi durumunda fıtık, kısmi felç veya felç gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilme niteliğine sahiptir. Bundan dolayı bu konuda hassas davranıp ağrı çekmeyen kişilerin dahi bel egzersizleri veya tüm vücudu zinde tutan egzersizler yapması öneriliyor.

Bel ve sırt kaslarımız vücudumuzun büyük bir bölümünü kapladığından dolayı yapılacak hareketler sadece bel bölgesiyle kalmayacak yardımcı kaslar ve organları da güçlendirmeye ve esnetmeye yönelik bel egzersizleri olacaktır.

Günlük hayata kısa bir süre ara verip evde, veya başka yerlerde herhangi bir materyal kullanmadan yapabileceğiniz egzersizler şu şekilde;

Sırt kasları ve bel için:

  1. Güçlü olan ayağınızı bir adım öne atın ve üzerine esneyin. Dengeyi kurduğunuzda iki elinizi kafanızın üzerinde birleştirip beliniz dik bir şekilde arka tarafa doğru kollarınızı götürün. Bu pozisyonda bir süre bekleyip nefes alışverişinizi düzenleyin ve kolunu yavaş ve dikkatli bir şekilde tekrar öne doğru getirip vücudunuzu gevşetin. Bu bel egzersizini istediğiniz miktarda kendinizi çok zorlamadan tekrarlayın.
  2. Yere oturun ve iki ayağınızı uzatıp bacaklarınızı birbirine yapıştırın. Beliniz dik bir pozisyonda iken iki elinizi sağ tarafa uzatıp belinizden sağ tarafa dönün. Ellerinizle yerden destek alın kafanızı da sağ tarafa çevirin ve derin nefes alıp bel pozisyonunuzu ve duruşunuzu bozmamaya çalışın ve bir süre bu pozisyonda nefes alıp vermeye devam edin. Bu egzersizi 3 kere tekrar edin ve aynı şekilde sol taraf için tekrar yapın.
  3. Yüzüstü yere uzanın. Kollarınızın pozisyonu fark etmeksizin derin bir nefes alın ve kollarınızla beraber bacaklarınızı bükmeden dik bir şekilde havaya kaldırın. Bu pozisyona geçerken nefesinizi tutun ve nefesinizin yettiği yere kadar kollarınız ve bacaklarınız havada kalacak biçimde bekleyin. Nefesinizin bittiğini anladığınız anda önce nefesinizi bırakın ve ardından kollarınızı ve bacaklarınızı yere indirin. Bu hareketi en az beş kere yapmak üzere istediğiniz kadar yapabilirsiniz. Kendinizi zorlamamanız bu bel egzersizi için de geçerli olup yapamayacağınızı anladığınız anda bırakın ve kaslarınızı zorlamayın.
  4. Yukarıda belirtilen hareketler bir materyal kullanmadan ve spor salonuna gerek duymadan yapabileceğiniz bel egzersizleridir. Yoga ve fitness gibi vücut sağlığı için yararlı spor dallarında uzmanlaşmış kişiler tarafından tavsiye edilen ve doğru formda yapıldığı takdirde bel rahatsızlıklarında faydalı ve tedavi edici niteliktedir. Bu egzersizleri yapmadan önce uzman tavsiyesi almanız ve bu hareketleri yapabilecek durumda olup olmadığınızı öğrenmeniz öneriliyor. Spor her zaman faydalı olarak bilinse de belli koşullar altında yüksek risk taşıyabilir ve sizi sakatlama veya kas rahatsızlıklarına sahip olmanızı sağlama potansiyeli her zaman vardır. Doğru yapmadığınız her egzersiz kötü sonuçlar doğurabilir. Bu konuda sporla ilgili bilgi sahibi olan kişilere danışmanız tavsiye ediliyor.

 

scroll to top