Close

Down ve turner sendromu testi ne zaman yaptırılmalıdır?

Doğmamış bebeğin Down sendromu olup olmadığını tespit edebilmek için gerçekleştirilen Down ve turner sendromu testi hamileliğin belli dönemlerinde yapılmaktadır.

Hamilelik sürecinde gerçekleştirilen ve doğacak bebeğin Down sendromunun bulunup bulunmadığını tespit edebilmek için gerçekleştirilen Down ve turner sendromu testi, çok büyük ölçüde doğru sonuç vermektedir.

İkili, üçlü, dörtlü,beşli ve DNA testleri şeklinde farklı çeşitleri bulunan bu testler; bebeğin Down sendromu olma riskinde bir yükseklik var olduğu takdirde tavsiye edilmektedir.

35 yaşın üstündeki anne adaylarına, kalıtımsal sağlık sorunu bulunan hamilelere,akraba evliliklerinde, anne veya babanın ailesinde doğuştan sakatlık öyküsünün bulunduğu durumlarda, tüp çocuk ve mikro enjeksiyon benzeri gibi üremeye destekçi yollardan gerçekleşen hamileliklerde tavsiye edilebilen bu testler, hamilelikte en sık rastlanan sorunlardan biri olan Down sendromu riskini ölçmektedir. 2011 senesinde gerçekleştirilen bir çalışma neticesinde 700 doğumda bir down sendromunun görüldüğü tespit edilmektedir.

İKİLİ TEST NEDİR?

Down ve turner sendromu testlerinden ikili test, gebeliğin 11. ile 14. haftaları içinde gerçekleştirilmektedir. Kandaki iki hormon düzeyinin incelendiği bu testte, bebeğin Down sendromu olma ihtimali hesaplanmaktadır. Bu testin tespit oranı yüzde 93 ile 96 arasında değişmektedir.

ÜÇLÜ VE DÖRTLÜ TEST

İkili testi kaçıran anne adaylarının, gebeliklerinin 15. ile 20. haftaları arasında yaptırabilecekleri üçlü testin ise Down sendromunu tespit oranı yaklaşık olarak yüzde 60’tır. Benzer haftalarda yapılabilen dörtlü testin tespit oranı ise yüzde 75’tir.

BEŞLİ TEST (ENTEGRE TEST)

Hamileliğin 11. ile 13.haftaları arasında ve 15. ile 20. haftaları arasında bir ay arayla iki defa kan alınması sonucunda gerçekleştirilen beşli testin tespit oranı yüzde 95’tir. Maliyeti fazla olduğu için yaygın olarak kullanılmamaktadır.

DNA TESTİ

Annenin kanında yer alan çocuğun DNA’sının test edilmesi anlamına gelen DNA testinde Down sendromlu bebeklerin yüzde 99’dan fazlası tespit edilebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top