Close

Hamilelik ilk olarak ne zaman belli olur?

Hamilelik ne zaman belli olur, hamilelik testi kesin sonuç verir mi?

Happy young man looking at pregnancy test being shown by his wife

Çocuk sahibi olmayı merakla bekleyen çiftler için hamileliğin oluşma haberi büyük bir heyecan ve sabırsızlıkla beklenir. Çiftler çoğu kez haberi bir an önce almak, mutluluğu yaşamaya erkenden başlamak isterler. Dolayısıyla bu dönemde en çok sorulan sorulardan biri de “Hamile olduğumu ne zaman anlarım, belirtiler ne zaman görülmeye başlar?” gibi sorulardır. Bu soruların cevapları genellikle kişiden kişiye göre değişse de ortalama bir cevap oluşturulabilir.

HAMİLELİK NE ZAMAN OLUŞUR?

Erkeğin sperm hücrelerinin kadının yumurta hücresini döllemesiyle beraber hamilelik oluşur. Fakat buradaki döllenmiş hücre zigottur. Zigotun 0-8 haftalık bebek kategorisine girmesi, yani embriyo halini alması ve rahme yerleşmesi değişebilir olmakla beraber genellikle bir hafta alır. Bu bir haftanın ve embriyonun rahme yerleşmesinin ardından hamilelik hormonları salgılanmaya başlar. Testler, hamile olup olmadığınızı hormonlardan anlayacağı için ilişkiden sonra gebe kalmış olsanız dahi 7 gün içinde hamileliği öğrenmek ne yazık ki mümkün değildir. 

İDRAR TESTİNDE HAMİLELİK EN ERKEN NE ZAMAN BELLİ OLUR? 

İdrar testleri hamileliğin evde öğrenilmesini sağlayan bir kolaylıktır. Fakat elbette bu evde gerçekleştirilen test ile hastanede yapılacak ve uzmanlar tarafından incelenecek olan testin sonuçları/kesinlikleri bir değildir. Anne aday adaylarının öncelikli olarak bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. Ama yine de cinsel ilişkiye girdikten sonraki adet döneminizde gecikme yaşanmasını takiben 3-7 gün içinde yapılacak olan bir test büyük olasılıkla doğru sonucu verecektir.  

GEBELİK İDRAR TESTİNDEN DAHA ERKEN ÖĞRENİLEBİLİR Mİ?

Bu soruya hevesli anne-baba adaylarını mutlu edecek bir yanıt verilebilir. Gebeliğin belli oluşunu öğrenmek için ilişkiden sonraki 10-15 gün içinde kan testine başvurulabilir. Bu dönemde kandaki hamilelik hormonları gelişmeye başlar. Kan testleri kesin sonuçları vermede çok başarılı olsa da erken bir dönem olduğu için sonuçların kesinlik taşımama ve doktor tarafından ileriki tarihlerde testin tekrarının önerilmesi ihtimali olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. 

HAMİLELİĞİN KESİNLİĞİ NASIL VE NE ZAMAN ANLAŞILIR?

İdrar testi ve erken dönemlerde yapılan kan testleri her zaman kesin sonuçları vermeyebilir. İdrar testi için kesin sonuç vermeme nedeni dış gebelik ya da hamilelik hormonlarının henüz idrara taşınmamış olması iken erken dönemde yapılan kan testinde sonuçların net olmaması hormonların salgılanmasının yeni başlamasına ve gebelikte beklenen yüksekliğe erişmemiş olmasına bağlanabilir. Bunun için en doğru zaman cinsel ilişki sonrasındaki adet döngüsünde yaşanan gecikmeden birkaç gün sonrası ve en kesin yöntem de kan testidir. Kan testi, cinsel birleşmeyi takip eden adet dönemine üç gün kala da büyük oranda doğru sonucu verecektir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top