Close

Gebelikte ilaç kullanımında dikkat edilecek hususlar

Gebelikte ilaç kullanılır mı ağrı kesici içilir mi?

Gebelik sürecinde mümkün olduğunca ilaç kullanımından uzak durulmalı. Tabi bazı durumlarda doktor reçetesi ve kontrolüyle ilaç kullanımı şart oluyor. Hangi kategorideki ilaçlar daha zararlıyken, hangileri zarar teşkil etmiyor? Kullanım dozları ve zorunlu koşullar nelerdir sizler için araştırdık.

GEBELİKTE İLAÇ KULLANIMINA NE ZAMAN DİKKAT EDİLMEYE BAŞLAMALISINIZ?

Hamile olduğunuzdan şüphelendiğiniz anda ilaç kullanımına dikkat etmeye başlamanız gerekiyor. Planlı bir hamilelik sürecindeyseniz bu önlemlere erkenden de başlayabilirsiniz. Ayrıca baba adayının da ila kullanımına dikkat etmesi önemli. Sperm ilaçlardan etkileniyor ve bebeğin sağlıklı gelişim risk altına girebiliyor. 

GEBELİKTE İLAÇ KULLANIMINDA DİKKAT EDECEĞİNİZ HUSUSLAR İSE ŞÖYLE;

 • Özellikle soğuk algınlığı çok şiddetli geçiyor ve ağrı kesici- ateş düşürücü ilaçlar kullanılması gerekiyorsa asetominofen türevli ilaçları doktor kontrolü dâhilinde kullanabilirsiniz.
 • Alerjik bir rahatsızlığınız varsa ilk üç aylık gebelik döneminde risk çok yüksek oluyor. Doktorunuz gerekli görmediği takdirde bu ilaçları kullanmayın.
 • Öksürük kesici ilaçların kullanımına dair kesin bilgiler yoktur, yine de ilk üç aylık dönemde kullanmamanız gerekiyor. Bitki çayı, bal- limon gibi doğal yatıştırıcıları deneyin. 
 • Bebeğinizin gelişimine yine oldukça önemli etkileri olan mide bulantısı, mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi problemlerin çözümünde kullanılan ilaçları almayın. Çok gerekli durumlarda doktorunuzun uygun gördüğü bir doz olursa ancak kullanabilirsiniz.
 • Merhem, kaşıntı giderici, lokal anestezik gibi deri yoluyla alınan ilaçların bebeğinize bir zararı yoktur. Ancak bu tip ilaçları da doktorunuz reçete yazmadığı müddetçe kullanmayın. 
 • Ayrıca eğer vajinal duş kullanıyorsanız bunu da bırakmalısınız. Normal dönemlerde de enfeksiyon riski taşıyan bu duşlar gebelikte düşük riskine dahi sebep olabiliyor.
 • Bazı anne adaylarının hipertansiyon, şeker hastalığı gibi sürekli ilaç kullanmalarını gerektiren hastalıkları vardır. Bu adaylardan biri iseniz gebelik süresince doktor kontrolü altında olmalı ve önerilen dozun dışına çıkmamalısınız.

GEBELİK DÖNEMİNDE İLAÇLARIN RİSKLERİ KATEGORİLERE AYRILMIŞTIR. BUNLAR; 

 • A Kategorisi: Bu kategori hamilelik süresince kullanıldığında bir sorun teşkil etmeyen ilaçlardır. Basit bir örnek olarak vitaminler.
 • B Kategorisi: Enfeksiyon tedavilerinde kullanılan penisilin gibi ilaçlar bu kategoridedir. Doktor kontrolü ile risk teşkil etmeyen ilaç gurubudur.
 • C Kategorisi: Bu ilaçlar pek çok deney sonucunda hamilelikte kullanılması risk taşıyan ilaç gurubudur. Gerekli olmadığı müddetçe kullanılmamaları gerekir. 
 • D Kategorisi: kullanılması bebek için ciddi risk taşıyan ilaç kategorisidir. Epilepsi ilaçları gibi. Ancak anne adayının da sağlık durumu düşünülerek doktorla birlikte hareket edilmelidir.
 • X Kategorisi: bu kategori ise kesinlikle kullanılmaması gereken en üst seviye kategoridir.  

Herhangi bir ilacı kullanmadan önce hangi kategoride olduğuna mutlaka bakın ve doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top