Close

Balgam söktürücü doğal tarifler

Doğal balgam söktürücüler nelerdir?

Dünyadaki neredeyse herkes bir kere de olsa üst solunum yollarında meydana gelen problemler sonucu oluşan balgamdan kurtulmak için balgam söktürücü arayışına girmiştir. Bu tarz arayışlar sonucu ulaştığınız tedavi yollarından kimi sizi sağlıklı bir sonuca ulaştırırken kimi size sadece vakit kaybettirir.

Vücudunuzda oluşan balgamdan kurtulabilmek için doktorunuza başvurup, şurup ve antibiyotik hap benzeri kimyasal içerikli ilaçlar kullanabilirsiniz. Fakat bu tarz kimyasal ilaçlar, günümüzde hastalar tarafından eskisi kadar çok tercih edilmemektedir. Bu tarz ilaçlar yerine alternatif bitkisel çözümler tercih edilmektedir. Sizler de kimyasal bir yardımcı etkene başvurmadan evvel doğal yollarla kendi hazırlayacağınız ve uygulayacağınız balgam söktürücüler temin edebilirsiniz. 

DENİZ KADAYIFI

Balgam söktürücü, özelliği oldukça yüksek olan deniz kadayıfı aynı zamanda içerisinde bulunan etken maddeler sayesinde öksürüğünüzün kesilmesine de yardımcı olacaktır.

Tarif: Bir su bardağı süte bir tatlı kaşığı deniz kadayıfını ekleyerek kısık ateşte kaynatınız. Sonrasında bu karışımı bir süzgeç yardımıyla süzerek soğumaya bırakınız ve her gün aç karnına içiniz.

SİYAH TURP

Kırmızı turpa oranla sofralarda çok daha az tercih edilen siyah turp öksürük kesici ve balgam söktürücü özelliğiyle size rahat bir nefes aldıracaktır.

Tarif: Bir adet siyah turpun içini dip tarafına bıçak ucuyla birkaç küçük delik açarak oyun. Sonrasında içini bal ile doldurun ve bir kâse üzerine oturtun. Siyah turpu iki gün bu şekilde buzdolabında beklettikten sonra açılan deliklerden kâseye sızan bal ve turp karışımını oda sıcaklığına gelince sabah akşam aç karnına için.

BAL

İnsana dair neredeyse tüm hastalıklara fayda sağlayan bal, balgam söktürücü özelliğiyle birden fazla tarife ana malzeme olmaktadır. Tariflerden herhangi birini denediğinizde öksürüğünüzün ve balgamınızın azaldığını, göğsünüzdeki yumuşamayı fark edeceksiniz.

Tarif 1: Bir miktar balın içine limon ve zencefil ekleyerek karıştırın ve sabah akşam aç karnına bir tatlı kaşığı tüketin.

Tarif 2: Bir su bardağı ılık suyun içine bir yemek kaşığı bal ekleyin ve bu karışımı günde en az bir kez hazırlayarak tüketin.

Tarif 3: Üç yemek kaşığı balın içine yarım çay bardağı limon suyu, bir tatlı kaşığı çörek otu ve bir tatlı kaşığı karabiber ekleyerek karıştırın. Bu karışımı öksürüğünüz ve balgamınız kesilene kadar sabah akşam aç karnına bir tatlı kaşığı tüketiniz.

Soğan

Soğan, en etkili kimyasal ilaçları alt edebilecek kapasitede anti bakteriyel yapıya sahiptir ve vücutta biriken balgam için en etkili balgam söktürücü besindir.

Tarif: Bir orta boy soğanı doğrayıcıdan geçirin ya da rendeleyin, daha sonra üzerine iki yemek kaşığı kadar şeker ekleyin. Bu karışımı süzdükten sonra çok fazla bekletmeden içiniz.

Tere

Balgam söktürücü özelliği dışında pek çok farklı faydası olan tereyi balgam sıkıntınızdan kurtulmak için taze olarak kullanabileceğiniz gibi aşağıda vereceğimiz tarifi de uygulayabilirsiniz.

Tarif:  Bir demet tereyi bir miktar suda kaynatın ve bu karışım soğuduktan sonra ister aç karnına ister yemeklerden sonra için.

KETEN TOHUMU

Son yıllarda alternatif tıbbın vazgeçilmezleri arasında yerini alan keten tohumu öksürük ve balgam sökme konusunda da oldukça usta.

Tarif: Üç kaşık keten tohumunu, bir miktar su ile pişirin, daha sonra üzerine iki tutam kekik ekleyerek soğumaya bırakın ve bu karışımı gün de en az iki kez tüketin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top