Close

Bebeklerde gaz sorunu nasıl giderilir?

Bebeğin gazı nasıl çıkarılır?

Smiling baby girl lying on a bed sleeping on blue sheets

Vücuda alınan besinlerin yeteri kadar parçalanıp hazmedilememesi gaz oluşumuna sebep olmaktadır. Bebekler çok fazla ağladıklarından dolayı ağız yoluyla fazla hava yutmaktadırlar. Bu nedenler bebeklerdeki gaz oluşumunu tetiklemektedir. Bebekler için oldukça sancılı geçen bu süreci ebeveynler gerekli önlemleri alarak ve tedavi yöntemlerini uygulayarak sonlandırabilirler.

BEBEKLERİN GAZLARINI ÇIKARMALARINI SAĞLAMAK İÇİN YÖNTEMLER

  • Öncelikle gaz sancısı çeken bebeğinizi kucağınıza alın. Bebeğin kucağınızda durma pozisyonu çok önemlidir. Bebeğin başının sizin omuz hizzanızda durmasına özen gösterin. Başı omuz hizzasında duran bebek dik bir konuma getirilir ve sırtına hafif bir şekilde vurulur. Bu pozisyonda sırtına hafifçe vurulan bebek geğirecektir. Bu sayede ağız yoluyla vücudundaki fazla gazı atacak ve sancısı dinecektir.
  • Yumuşak ve rahat bir koltuğa oturduktan sonra gaz sancısı çeken bebeğinizi dizlerinizin üzerine yüz üstü duracağı bir şekilde yatırın. Daha sonra bir önceki yöntemde uyguladığınız gibi sırtına hafif olmak suretiyle birkaç defa vurun. Daha sonra bebeğinizi kucağınıza alarak dik bir konuma getirin. Bu şekilde birkaç dakika durduktan sonra aynı işlemi tekrar uygulayın. Bebeğinizi dizlerinizin üzerine yüz üstü bir şekilde yatırın ve sırtına hafifçe birkaç defa vurun. Bu sayede bebek gevşeyecek ve gaz çıkaracaktır. Bu işlem bebeğinizin rahatlamasına ve sancısının dinmesine yardımcı olur.

BEBEĞİN GAZINI ÇIKARTMAK İÇİN MASAJLAR YAPIN

  • Gaz sancısı çeken bebeğinizi yumuşak ve rahat bir yatağa ya da koltuğa sırt üstü yatırın ve bacaklarını tutup sanki bir bisiklet pedalı çeviriyormuşçasına egzersiz yaptırın. Bu dairesel hareketler bebeğin gevşemesini ve ondan sıkıntı uyandırın gazın dışarı atılımını sağlayacaktır.
  • Gaz problemini yaşayan bebeğinizi beslenme öğünlerinden sonra yüz üstü yatırın ve sırtını oval hareketlerle hafifçe ovun. Bu işlemi 15 dakika kadar yapın ve bebeğinizin gevşeyerek gaz salınımı yapmasını sağlayın.

Tüm bu egzersiz hareketlerine rağmen bebeğinizin gazını çıkaramıyorsanız ya da bebeğiniz için bu süreç çok sancılı geçiyorsa bebeğinizin doktoruna mutlaka başvurunuz. Egzersizleri uygulamak için doktorunuzun da önerisini alınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top