Close

3 Aylık Bebek Beslenmesi

 

Bebekler 3. aya geldiklerinde de anne sütü ile beslenmeye devam ederler. Anne sütünün yeterli olmadığını düşünüyorsanız eğer doktorunuza danışarak yapmanız gerekenleri sormalısınız. Bilinçsiz bir şekilde ek gıdaya geçilmemelidir. Sütün miktarı ve içerdiği mineraller annenin beslenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden; sigara, alkol ve bunlar gibi zararlı alışkanlıkları hemen bırakmanız gerekir. Anneler anne sütünü artıran besinler tüketmelidir. Bebeğin emmesi sütün artmasını sağlayacağı için bu aylarda çok sık emzirmenizde fayda var.

3 Aylık Bebek Ne Kadar Emzirilmelidir?

Bebeğinizin 3. ayda emme oranı ilk 2 aya göre daha az olabilir. İki göğüsten de ortalama 8 dakika kadar emmesi çocuğun gelişimine katkı sağlar. 3 aylık bebekler bir öğünde, bebeğinizin kilosuna göre her kilo için 20 mililitre anne sütü emmesi sağlıklıdır. Her acıktığında emzirmeniz gerekir. Eğer bebeğinizin başka nedenlerden dolayı ağladığını düşünmüyorsanız ve emmeye başladığında susuyorsa emzirmeye devam etmelisiniz.

Üç aylık bir bebek günde 3 ya da 4 saate bir süt emme ihtiyacı duyabilir. Her bebekte bu süre değişkenlik gösterebilir. Bebeğinizin sağlığı ve kilosu eğer iyiyse doğru yoldasınız demektir. Bebeğin yeterince beslenip beslenmediğini öğrenmek için bebeğinizin bezini ne kadar pislettiği size yardımcı olabilir. Bebeğinizin günde 4 ya da 5 defa bez kirletmesi sorun olmadığını anlamanızı sağlayacaktır.

Bebeğinizin önceki aylara göre daha az emmesinin sebebi artık vücudunun daha az beslenmeye ihtiyaç duymasıdır. Bebeğinizin daha az emmek istemesini kötüye yormamanız gerekir. Eğer bebeğinizin beslenmesi açısından bir sorunu olduğunu düşünüyorsanız doktora başvurmanız daha iyi bir karar olabilir.

Bebeğinizi 6. aya kadar sadece ama sadece anne sütüyle beslemelisiniz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki anne sütü ile beslenen bireyler obezite rahatsızlığı gibi rahatsızlıklarla uğraşmıyorlar.

3 Aylık Bebek Nelerle Beslenebilir?

3 aylık bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmesi önerilir. Ancak doktorunuzun anne sütünüzü yeterli bulmaması halinde, bebeğinize formül süt yada bebek maması ile besleyebilirsiniz. Katı gıda ile kesinlikle beslememelisiniz. Genellikle ebeveynler tarafından sıkça sorulan “Su verilebilir mi?” sorusunun cevabı kesinlikle hayırdır. Uzmanlar, bebeklere 6 aya kadar büyümeyen bebekler için sadece anne sütü önerir. Mama ile beslenen bebeklere de su verilmemesi gerekir. Anne sütü ile mama, bebeğin ihtiyacı olan sıvı miktarını karşılar. Bebeğiniz 6. aya ulaşmadan meyve suyu vermeniz de çok sakıncalıdır. Bebeğinize vereceğiniz herhangi bir meyve suyu, alması gerekenden daha az besin almasına neden olur. Besin bozukluğu olan bebeklerde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

3 Aylık Bebeği Olanlar İçin Tavsiyeler

> Bebeğiniz 3 aylıkken gerekli olan kontroller için randevu aldığınızdan emin olun.

> Bebeğinizin katı gıdalar için hazır olmasına az kaldığı için doktorunuz dördüncü ayda minimum düzeyde katı gıdalara başlamanı tavsiye edebilir.

>  Bebeğinizi her gün yıkayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top