Close

Bebeğinizin 3. ayı

bebeginizin-ilk-3-ayi-eniyikadin

Bebekler gün gün bile değişirken aylar geçince doğdukları zamandan çok farklı hale gelirler. Vücut gelişiminde ve hareketlerinde çok fazla değişiklikle karşılaşabilirsiniz. 3. ay da bu değişimlerin yoğunlukla yaşandığı ve sizi şaşırtan aylardan biridir. Sizin için bu ayda bebeğinizin yaşadığı değişimleri derledik.

 

3 aylık olmuş bebeğiniz, ilk ay kucağınıza aldığınız bebeğinizden çok farklıdır. Dolu dolu 3 ayı bitirdiyseniz en zor zamanları bir nebze de olsa atlatmışsınız demektir. 3. aydan sonra bebeğiniz sizi yavaş yavaş tanımaya başlayacaktır. Sizi görünce gülücükler bile atabilir. Gülücükler, minik çığlıklar, ellerini birbirine değdirme gibi hareketler bebeklerin 3. ayında karşılaşacağınız şeylerdir. Ayrıca tüm bu hareketlerin yanında biraz daha büyüyecek ve vücut organları belirginleşecektir.

 

3.ayda bebeklerin yapabilecekleri

3.ayda bebeklerin hareket kabiliyetleri epey gelişim gösteriyor. Arkada bıraktığınız iki aya göre daha fazla geliştiğini göreceksiniz. İlk aylarda başını kontrol edemediğiniz bebeğiniz, 3. ayda başını dik tutabilir hale gelecektir. Oturmayı bile henüz gerçekleştiremeyen bebeğiniz, onu ayakta tuttuğunuzda yere daha sert adımlarla basabilecektir. Tam anlamıyla yürümesi için çok erken olsa da adımlarında güçlenmeler başlayacaktır. Daha sonra etrafında olan her şeye karşı ilgili olacaktır. Bir ses geldiğinde sesi anlayıp o yöne bakabilecektir. Sizin sesinizi duyduğunda ise gülücükler ve çığlıklarla tüm evi neşelendirebilir. Ne de olsa artık sizi tanıyor olacak. 3. ayda özellikle beyin gelişiminde büyük değişimler olacaktır. Elleriyle oynadığına denk geldiniz mi? Henüz gelmediyseniz bebeğinizi uyanıkken dikkatli bir şekilde izleyin. Sürekli elleriyle oynadığını göreceksiniz. 3. ayda bebekler ellerini keşfediyor ve elleriyle oynamayı çok seviyorlar. Özellikle ellerini yumruk yapmaya bayılırlar. Ayrıca sesli oyuncakları keşfedecek ve bulduğu her şeyi ağzına götürecektir. Bu yüzden 3. aya özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Ortalıkta boncuk, misket, küçük toplar vs. bırakmamaya özen gösterin. Çünkü bebeğiniz yerde gördüğü şeyi ağzına atabilir. Bu durum bebekler için epey tehlikelidir. Bu konuda tedbiri elden bırakmayın.

 

3. ay, bebeklerin sesleri ayırt ettiği ay olduğu için eşinizin ve sizin seslerinizin farklılığını algılayarak ikinize de farklı davranışlar sergileyecektir. Size bir mutlu haber daha; 3. ayın sonunda sürekli ağlayan bebeğiniz daha az ağlamaya başlayacak. Ne de olsa yavaş yavaş büyüyor. Tatlı tatlı yuvarlanmalar, emeklemeler de bu ay başlayacak. Bebeğiniz 3. ayına girdiyse bu değişimlerin %99’unu göreceksiniz demektir. Kendinizi buna hazırlayın ve bebeğiniz harika bir hoş geldin 3. ay karşılaması yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top