Close

Serpil isminin anlamı

serpil-isminin-anlami-eniyikadin

Günümüzde kız bebeklere en çok verilen isimlerden biri de Serpil’dir. Bu ismi bebeklerine vermek isteyen anne ve baba adayları, isim hakkında ön bilgi edinmek istemektedirler. Peki, Serpil ismi ne anlama geliyor, Serpil isminin Kuran’daki anlamı nedir, Arapça nasıl yazılır, Serpil ne demek? Bu isim hakkında merak edilen tüm detayları inceleyelim.

Serpil ismi ne anlama geliyor?

Serpil isminin Türkçedeki anlamı; serpilmiş, iyi büyümüş ve gelişmiş demektir. Genellikle kız çocuklarına konulan bu isim, ülkemizde sıklıkla kullanılmaktadır. Kökeni Türkçe olan bir isimdir. Türkiye’de 104.497 kişi Serpil ismine sahiptir.

Serpil isminin Kuran’daki anlamı nedir?

Serpil ismi Türkçe kökenli bir kelimedir. Kuran-ı Kerim Arap dilinde yazılmış dini bir kitaptır. Bu nedenle Serpil isminin Kuran’da anlamı bulunmayan bir isimdir. Dolayısıyla, çocuklarına dini kitabımızdan isim koymayı düşünenler için uygun bir isim olmayacaktır.

Serpil isminin istatistikleri

Serpil isminin ülkemizde sıklıkla kullanılan bir isim olduğunu söylemek mümkündür. İsim istatistikleri incelendiğinde Serpil adının ülkemizdeki sıralaması 131’dir. Yani en çok kullanılan 131. isimdir. Türkiye’de 104.497 kişi, İstanbul’da 200 kişi Serpil ismini kullanmaktadır.

Serpil isminin kökeni nereden geliyor?

Ülkemizde yoğun olarak kullanılan Serpil isminin kökeni konusunda bilgi edinmek için, isim yazımındaki harflerin tek tek irdelenmesi gerekmektedir. Buna göre S harfi savaşçı, E harfi nazik, R harfi şanslı, P harfi özgürlüğüne düşkün, İ harfi inatçı ve L harfi de gizemli anlamına gelmektedirler. Genel olarak kız çocuklarına verilen bu isim güzel filizlenmiş anlamına da gelecektir.

Serpil ismi dinimizde caiz midir?

Çocuklarına Serpil ismini koymak isteyen anne ve babaların en çok merak ettiği konulardan biri de “Serpil ismi dinimizde caiz mi?” sorusudur. Kuran’da yer almamasına rağmen dinimizce çocuklara Serpil isminin verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Yani bu ismin caiz olduğunu söylemek mümkündür. Fakat çocuklarına Kuran’dan isim koymak isteyenler için doğru bir seçim olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top