Close

Park Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

park-yatak-secimi-nasil-olmali

park-yatak-secimi-nasil-olmali

Anne baba olmaya hazırlanan bireyler hamilelik süreciyle beraber bebekleri için en iyisini, en sağlıklı ve güzel olanı almak için araştırmalara başlıyorlar. Araştırılan ürünler arasında en önemli olanlardan biri de hiç şüphesiz ki bebek yatağıdır. Bebek yatakları çocuğun sağlığında büyük önem arz etmektedir. Seçilen ürünlerin bebeğin omurga sağlığını korumasına, bebeğin cildinde herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmamasına dikkat edilmeli bu konuda detaylı bir araştırma yapmak gerekmektedir.

Ebeveynler, büyük bir heyecanla bekledikleri bebeklerine kavuşmuş olmanın getirdiği mutluluk ve anne baba olmanın kalplerine işlediği o büyük sevgiyle bebeklerinden ayrı bir gece geçirmek istemezler. Özellikle bebeğin yeni doğduğu dönemde bebeğin ihtiyaçlarını da anında karşılayabilmek adına onu yanlarında yatırmayı tercih ederler. Ancak unutulmamalıdır ki bu durum son derece risklidir. Zira ebeveynler uyudukları sırada farkında olmadan bebeği ezebilir, onun hassas cildine zarar verebilir ve onun nefessiz kalmasına sebep olabilirler. Tüm bunlar göz önüne alındığında çocuğun ayrı bir yatakta yatmasının çok daha sağlıklı olduğu bir gerçektir. İşte tam da bu noktada park yataklar büyük bir önem kazanır.

Bebek park yatakları en çok tercih edilen yataklardır. Her bireyin olduğu gibi bebeklerin de uyku düzeni oldukça önemlidir. Güzel bir uykunun temeli de rahat bir yataktan geçmektedir.  Bu durum göz önüne alındığında bebek beşikleri en önemli ihtiyaçlardan biri haline gelmektedir. Çünkü bebekler dünyaya geldiklerinde çok hassas bir yapıda olurlar. Kas ve kemikleri gelişmemiş, vücut yapıları tam oluşmamış son derece zayıf bünyeye sahip minik bireylerdir. Özellikle ilk altı ay uyku düzeni çok önemlidir çünkü yediklerini uykuları esnasında sindirip gelişimlerini yine uyku saatlerinde sürdürmektedirler. Günün yarısından çoğunu uykuda geçiren bebekler için bu durumda anne sütünden sonra gelen en önemli şey, uykudur. Bebeğin uykusundan verim alabilmesi için piyasada çeşitli yatak ve beşikler vardır. Bu çeşitler içindeki park yataklarileri  zamanda oyun alanı olarak da kullanabileceği kullanışlı ürünlerdir.

Beşik ile Park Yatak Arasındaki Fark Nedir? 

Piyasada park yatağı olarak geçen beşikler, normalde sallanmayan yataklardır. Ürünün sallanabilmesi için aparatı vardır. Bu sayede yatak hem beşik hem de oyun alanı görevinde kullanılabilir. Son yıllarda popüler olmaya başlayan, klasik beşiklerin yerini alan yatak modelleri çocuğunuzun konfor alanını arttırmaktadır. Sallanabilen park yataklar, eski model beşiklerdense piyasaya yeni bir soluk getiren oyun beşiği de denilebilecek modern beşiklerdir. Kullanım açısından daha kolay olan ve kurulum zorluğu bulunmayan bu yatakların çeşit çeşit rengi ve modeli olmasının yanı sıra her bütçeye hitap edeni de mevcuttur. Taşınması ve yer değiştirmesi kolay olan yataklar olarak da adından sıkça bahsettiren bu ürünler, portatif bir eşya olması ve hemen hemen hepsinin katlanabilir olmasıyla seyahatlerde de sizinle olabilecek bir üründür. Bu yataklar satılırken yanlarında çantalarıyla verilirler. Bu çanta sayesinde katlandığında çok yer kaplamaz. Hem kolay taşınabilir hem de hafif olmasıyla sıkça konum değiştiren aileler içinde mükemmel bir tercihtir.

Park Yatakları Kaç Yaşına Kadar Kullanılır
Park Yatakları Kaç Yaşına Kadar Kullanılır

Park Yatakları Kaç Yaşına Kadar Kullanılır?

Park yataklar genellikle 5 yaşına kadar kullanılabilen, daha sonrasında da oyun alanı olarak kullanıma devam edilebilecek ürünlerdir. Bu yataklar tek katlı ve ara katlı olarak ikiye ayrılırlar. Bazıları üç bazıları ise iki kademeden oluşmaktadır. Genel olarak iki kademeli sistemi olan yataklar piyasada talep görmektedir. Ara kat, bebeğiniz 6 aylık olana kadar kullanılabilir. Daha sonrasında ara katı çıkartarak gönül rahatlığıyla bebeğinizi park yatakta yatırmaya devam etmeniz mümkündür. İki katlı oluşlarıyla da gönülleri fetheden yatak modellerini çocuğunuz 7-9 kg oluncaya kadar ara katta ve 13-15 kg’ye ulaşıncaya kadar da alt katta yatacak şekilde kullanabilirsiniz. Daha sonrasında da oyun parkı amacıyla kullanabilirsiniz. Ara kat ve alt kat olarak tasarlanan bu sistem, bebeğin sağlığı gözetilerek tasarlanmaktadır. Çünkü çocuklar belirli bir zamandan sonra hareketlenmeye, yataktan kalkmaya başlar. Eğer 6 aydan sonra çocuğu alt kademeye yatırmaya başlarsanız çocuğunuzun düşmesini veya benzeri tehlikeli durumları ortadan kaldırmış olursunuz. Bu yüzden yatağı seçerken bu hususa ve yatakların boyuna dikkat etmekte fayda vardır.

Park yataklarının önemli avantajlarından biri olan çift kademeli tasarımlar sayesinde bebeğiniz, olması gerektiği gibi doğduğu günden itibaren kendine ait bir alanda yatabilir. Beşikler park yataklarına göre daha alçak kalan ürünlerdir. Bu sebepten ötürü portatif yataklar her zaman bir derece daha kolaylık sağlamakta ve hem ebeveyn hem de çocuk için konfor oluşturmaktadır. Bebeğin 6 aylık olana kadar ara katta yatması, ebeveynlerin park beşiklerini yataklarına yakın yere koyduklarında bebeklerini kolayca gözlemleyebilmesini sağlar. Ara kat kullanıldığı zaman çocuğunuzun bez, ıslak mendil, ağız mendili, krem gibi sürekli ihtiyaç duyacağınız ürünlerini alt katta muhafaza edebilir veya oyuncaklarını o alana koyabilirsiniz.

Tekerlekli tasarımları sayesinde istediğiniz alana rahatlıkla taşıyabilir, çocuğunuzu her yerde yanınızda tutabilirsiniz. Frenli sistemi ile koyduğunuz alanda kaymadan durabilen bu ürünün kaldırılması ve kurulması son derece kolaydır. Böylece dilediğiniz yerde ve anda kolayca bebeğiniz için huzurlu uyuyabileceği bir ortam yaratabilirsiniz. Şık ve zarif tasarımının yanında sallanan yapıları ve hafif olmaları sebebiyle bebeğinizi kolayca uyutabilir ve kendinize ayıracağınız vakit artacağı için enerjinizi yüksek tutabilirsiniz.

Park yatak seçiminde mühim konulardan biri de doğallık ve temizliktir. Çocukların cildi temiz ve hassastır. Bu hassasiyetin bilincinde olmak, ciltlerine hak ettiği değeri vermek ebeveynlerin elindedir. Bebeğinizi doğduğu günden itibaren sağlıklı ürünlerle tanıştırmak onun hassas cildini korumak bakımından son derece büyük bir önem taşır. Bezlerinden, kremlerine kadar her şeyi sağlığını bozmayacak şekilde seçerken yataklarını da buna dahil etmeyi unutmamak gerekmektedir.Alınan park bebek yatakları kadar, yatağın üretiminde kullanılan malzeme de oldukça mühimdir. Doğal ve nefes alan, %100 pamuk, doğal yün ve benzeri maddelerden elde edilmiş yataklar almak hem rahatlık hem de sağlık açısından çocuğunuza çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Özellikle yeni doğduklarında günde 18 saate yakın uyudukları hesaba katıldığında doğru yatak seçiminin bebeğinizin huzurlu bir uykuya dalmaktaki en büyük arkadaşı olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Tamamen visco, elyaf veya süngerden yapılan yataklar çocuklarda terleme ve alerjik reaksiyonların görülme olasılığını arttırır.  Dolayısıyla bu tip yatakları seçmemek ya da bu gibi bir yatağa sahipseniz üzerini mutlaka pamuk bir örtü ile kaplamak doğru olacaktır.

Kumaşın doğallığı kadar temizlenebilir ve sağlam olması da önemlidir. Çünkü çocuğunuz günün çoğunu o alan içinde geçireceği için en sık kirlenen şey muhtemelen oyun beşiğiniz olacaktır. Ebeveynler bu konuda tercihlerini kolay temizlenebilen ve hemen yıpranma yapmayacak kumaşlardan yana  kullanmalıdır.

Bu model yataklarda eleme yaparken emniyet kemerli alt değiştirmesi olan ürünleri seçmeleri, anne-babaların bez değişimi yaparken işini kolaylaştıracaktır ve böylece çocuğunuzun rahatı bozulmayacaktır.

Park Yatakların Kenarlarının Şeffaf Olması Neden Önemli?

Bebek park yatakları çocuğunuz dünyaya geldiği ilk andan beri kullanabileceğiniz bir üründür. Bundan dolayı bütçenize hitap edenlerden en sağlıklı ve düzgün olanını tercih etmenizde fayda vardır. Ürün seçimi yaparken dikkat edeceğiniz noktalardan biri de kenarlarının şeffaf ve fermuarlı olup olmadığını kontrol etmektir. Şeffaf olması bebeğinizin her anını yattığınız yerden bile kolayca görmenizi sağlar. Kusma, tıkanma veya başka herhangi bir durumda hemen görüp müdahalede bulunabilirsiniz. Fermuarlı olmasının sebebi ise çocuğunuzu yatırırken ve kaldırırken kolayca hareket etmenizi sağlamaktır. Bunun dışında bu yataklar oyun alanı olarak da kullanılabilir olduğundan çocuğunuz fermuarlı yerden rahatça yatağına girip çıkabilir, oyuncaklarını kolayca yatağına bırakabilir.

[custom-related-posts title=”Benzer Yazılar” none_text=”None found” order_by=”title” order=”ASC”]

Çocuğumuz için en iyisini isterken önemli olanın görünüş değil bebeğinizin konforu olduğunu unutmamak gereklidir. Bütçenize göre olan, en iyi kumaştan ve en sağlıklı yataktan oluşan ürünü almak olabilecek en güzel alışveriştir. Çünkü özellikle ilk altı ay bebeğimizin gelişimi uykuda gerçekleşir. 2 yaşına varıncaya kadar bebeklerin kemik yapılarının oldukça hassas olduğu bilinir. Sağlıklı bir omurga gelişimi için ortopedik yataklar daha iyi bir gelişim sağlamaktadır. Yaylı yataklar bebeğe verdiği basınçla iskelet yapısının düzgün oluşmamasına sebep olabilmektedir. Bundan dolayı yaylı yataklardansa sırf pamuktan oluşan yataklar daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Yaylı yatakların bir dezavantajı da malzemesinden dolayı kiri ve tozu tutmasıdır. Bu durum çocuğunuza zarar verebilir.

Piyasada park yatak skalası oldukça geniştir. Bebeğinizin en önemli ihtiyaçlarından olan uykuda, yukarıda da bahsi geçtiği gibi, fiziksel ve zihinsel açıdan gelişimi söz konusudur. Rahat bir uyku için yatağın malzemesi oldukça mühimdir. Kimyasal içerikli ürünler her birey için zararlı, çocuklar içinse ekstra zararlıdır. Onların bağışıklık sistemi bir yetişkine göre oldukça düşüktür. Bundan sebep yatak seçiminizin kimyasal maddelerden arınmış olması önemlidir. Çok sert ya da çok yumuşak yataklar olması iskelet gelişimine dezavantaj olarak etki eder. Bunun sebebi bebeğin çok yumuşak yatakta içine gömülecek olmasıyla rahat hareket edememesi, çok sert olmasıyla da konfor alanının yok olmasıdır.

Bebeklerin uykuya dalmadan önce etrafı incelemek gibi bir huyları vardır. Yaptıkları keşifler bazen uykularının kaçmasına sebep olabilir. Bu durumu önlemek için oyun park yatağı alırken üzerinde oyuncakları olan veya kendiliğinden müzik çalanları tercih edebilirsiniz. Böylece bebeğinizin dikkati tamamen o alanda olur ve sakin müziklerle uykuya dalması kolaylaşır.

Park yataklar doktor tarafından da onay gören portatif yataklardır. Çocuklar hem tek başına uyumaya alışır hem de bu ürünler taşınabilir oldukları için her alanda ev konforunda uyku deneyimi yaşarlar. Doktorların üzerinde durduğu noktalardan biri de yatağın boyutudur. Bebekler ana rahminde küçük bir alanda oldukları için dünyaya geldiklerinde büyük yataklardan ziyade -her ne kadar size darmış gibi gelse de- onlar için, içine tam sığdıkları yataklarda yatmaları daha güvenlidir. Yani yatak seçimi ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır.

Park Yatağı Seçiminde Önemli Maddeler
Park Yatağı Seçiminde Önemli Maddeler

Park Yatağı Seçiminde Önemli Maddeler

  • Yatağın ne çok sert ne de çok yumuşak olmaması gerekir.
  • Kimyasal ürünlerden ziyade doğal ürünlerden yapılan yataklar tercih edilmelidir.
  • Kumaşın kolay temizlenebilen tarzda olması ebeveynler için kolaylık olacaktır.
  • Katmanlardan oluşan yatakların kullanımı esnasında çocuğun boyu ve kilosu baz alınmalıdır.
  • Beşik ayrı, park yatak ayrı bir üründür.
  • Çocuk park yataklarının kenarları şeffaf ve bir kısmı fermuarlı olmalıdır.
  • Yataklar aynı zamanda oyun alanları olduğu için yıpranmaz kumaştan üretilmesi uzun kullanım imkanı sağlayacaktır.
  • Yarı ortopedik yatak bebeğiniz için konforlu bir alan sunacaktır.
  • Yatağın standart ölçülerde olması gereklidir.

Portatif yatak olarak da bilinen bu ürünlerin her cebe hitap eden modelleri ve her tarza yakışan renkleri mevcuttur. Bu yataklar çocukların normal yatağa geçtikten sonra da oyun alanı olarak size eşlik edebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top