Close

Bebeğinizi hastalıklardan koruyacak 2 yaş aşısı hakkında merak edilenler

2-yas-asisi-eniyikadin

Bebeğinize onu hastalıklardan koruması için dünyaya geldiği andan itibaren önlem olarak pek çok aşı yapıldı. 2 yaş aşısı da bunlardan bir tanesi peki 2 yaş aşısı nedir? Merak ettiğiniz soruları sizler için araştırdık.

Aşı nedir?

Aşı hastalıklara yakalanmadan önce uygulanması gereken bir önlemdir. Bebekler yetişkinlere göre daha hassastırlar. Bununla birlikte bebeklik döneminde yapılan aşılar yalnızca bebeklik döneminde değil ileriki yaşlarda da hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltmaktadır. Aşı temelde hastalığın vücuda az miktarda verilmesi ve vücudun bununla mücadele etmesini sağlamak amacıyla yapılır. Düşmanını tanıyan vücut ileriki zamanlarda bu hastalıkla nasıl mücadele edebileceğini bildiğinden hastalığı bertaraf edebilmektedir.

Aşıların yan etkileri var mıdır?

Aşıların da ilaçlar gibi yan etkileri vardır. Fakat bu yan etkiler ilaçlardan farklıdır. Aşı temelde vücuda hastalık verilmesi olduğundan aşıdan sonra hafif ateş, karın ağrısı ve halsizlik gibi etkiler söz konusu olabilmektedir. Tüm bunlar olağan semptomlardır. Bununla birlikte bebeklerde huzursuzluk ve iştahsızlık gibi etkiler de görülebilmektedir. Bunlar geçici ve normal etkilerdir.

2 yaş aşısı nedir?

Bebeğiniz doğduktan sonra dünyaya uyum sağlamaya çalışmaktadır. Bununla birlikte bazı hastalıklara karşı dirençli olması ve korunması gerekmektedir. Bu sebeple her bebek bir aşı takvimine göre belli zamanlarda aşı olmaktadır. 2 yaş aşısı da bu takvimin bir parçası. Bebeğinizin 2 yaş aşısının bir diğer adı hepatit A aşısıdır. Bu aşı iki dozdan oluşmaktadır. Sizin de bildiğiniz gibi bu aşının ilk dozu daha önceki aylarda vuruldu. 2 yaş aşısı olan hepatit A’nın ikinci dozu bu zaman diliminde yapılmalı. Böylece bebeğiniz bu hastalığa karşı direnç oluşturabilecektir.

Hepatit A nedir? Hepatit A aşısı nasıl yapılır?

Hepatit A Hepatit A virüsünün neden olduğu bir karaciğer hastalığıdır. Bu hastalık genellikle iyi yıkanmamış besin maddelerinden bulaşır. Hepatit A virüsüne ve hastalığına karşı alınabilecek en iyi önlem hastalık yaşanmadan aşı olmaktır. Hepatit A belirtileri çok belirgin olmayan bir hastalık olduğundan 2 yaş aşısı mutlaka ihmal edilmemelidir. 2 yaş aşısı sol bacaktan uygulanır ve sonrasında yan etki olarak hafif ateş görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top