Close

Bebekler için pişik ve tedavi süreci

Bebeklerde pişik oluşumu her annenin bebek bakım sürecinde sıkça karşılaştığı bir durumdur. Pişik, yanık oluşumu bebeğe acı ve büyük bir sıkıntı verecektir. Bebeğinizi doğru tedavi edip hijyenik bir şekilde bakımını yapmanız önem arz etmektedir. Bebeklerin cildi çok hassas olduğundan sizler de çok hassas davranmalısınız öncelikle bebeğinizin doktoruna başvurun onay aldıktan sonra bu tedavi yöntemlerini uygulayınız.

BEBEKLERDE PİŞİK OLUŞUMU VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ:

Bebeklerde pişik oluşumunun temel nedeni idrarlarındaki ve dışkılarındaki bakterilerdir. Bebeklerin idrarlarında doğal amonyak vardır ve dışkılarında ise bakteriler bulunmaktadır. Bebeklerin ciltleri oldukça hassas olduğundan bu amonyak ve bakteriler cildi tahriş etmekte ve pişik oluşumunu çabuk olmaktadır. Bu nedenler dışında bebeklerde pişik oluşumunun bir diğer nedeni ise çevreseldir.

Bebeklerin temizliği için kullandığınız sabunlar pişik oluşumunu daha da hızlandırabilir. Çünkü bazı sabunlar sert yapıdadır ve içeriği sağlıksız olabilmektedir. Bu tür sabunlar bebeklerin cildindeki doğal koruyucuları öldürür ve bebeğin cildine zarar verebilir. Bu yüzden bebekler için sert olmayan, sağlıklı ve kaliteli sabunları tercih etmelisiniz. Bebeklerin giyimi de ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer husustur.

Bebeklerin bezlerinin üzerine giydirilen nefes almayan naylon elbiseler de pişik oluşumuna sebep olur. Bu yüzden bebekleriniz için yumuşak ipek formunda nefes alan kumaşlardan üretilmiş kıyafetler tercih etmelisiniz.

Bebeklerde Pişik
Bebeklerde Pişik

BEBEĞİNİZİN BEZİNİ SIKLIKLA DEĞİŞTİRİN

Bebeğin bezini değiştirme rutini de bir diğer önemli noktalardan birisidir. Eğer bebeğin bezini gereken sıklıkta değiştirmezseniz bezini dolduran bebeğin cildi nefes alamaz ve tahriş olur.

Uzun süre ciltte kalan bez ile cilde temas eden idrar ve dışkı bebeği rahatsız eder ve mikrop kapmasına neden olur. Bunu engellemek için bebeğinizin bezini gereken sıklıkta ve hijyenik koşullarda değiştirmeye özen gösteriniz. Cildinde pişik oluşan bebeğinizin bezini sık sık açarak teninin nefes almasını sağlamalısınız. Bu havalandırma işlemi iyileşme sürecini hızlandıracaktır ve bebeğin acısını dindirecektir.

BEBEKLERDE PİŞİK OLAN BÖLGE HER ZAMAN TEMİZ OLMALI

Ayrıca pişik olan bölge temiz ve kuru olmalıdır. Bebeğiniz için doğru pişik kremini doktorunuzun önerisi ile kullanmanız gerekir bunun yanında pişik olan bölgeye vazelin de uygulayabilirsiniz. Son olarak bebeğiniz için doğru bez seçimi yaptığınızdan emin olunuz. Bebeğinizin yaşına ve kilosuna uygun kaliteli bezler tercih ediniz. Çünkü kullanılan bezler pişik oluşumuna etki etmektedir. Bu yöntemleri uyguladığınız ve önlemler aldığınız zaman bebeğiniz için daha sağlıklı bir cilt bakımı sağlamış olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top