Close

Boş gebelik belirtileri nelerdir, ne zaman belli olur?

BOŞ GEBELİK NEDİR?

Boş gebelik, sperm tarafından döllenmiş yumurtanın oluşturduğu zigotun embriyoya dönüşememesidir. Annenin rahminde kese ve plasenta oluşur. Plasenta embriyosuz kesenin içinde büyümeye devam eder. Bu nedenle gebelik testi olan Beta-HCG testinin sonuçları plasentanın büyümesiyle eş zamanlı yükselir.

BOŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Bebeğin varlığının hissedilememesi,
  • İdrara çıkma sıklığında değişikliğin olmaması,
  • Gebelikte embriyo annenin bütün enerji kaynaklarını kullandığından yorgun hissedilir fakat boş gebelikte anne günlük enerjisini korur.
  • Gebeliğin en önemli sorunu olan mide bulantısı görülmez.
  • Anne adayı normal adet görebilir.
  • Düşük belirtileri görülür. Bunlar; ağrı, kanama, kramplardır.

BOŞ GEBELİK TANISI NASIL KONUR?

Boş gebelik tanısını koyabilmek için, Beta-HCG testi yanıltıcı olur. Bu nedenle daha gelişmiş tanılama yöntemi kullanılmalıdır. Ultrason cihazıyla annenin rahmi görüntülenir. Kese ve plasenta ultrasonografide görülür. Embriyoya rastlanmaz.

BOŞ GEBELİK NASIL SONLANDIRILIR?

Genellikle gebeliğin 7 ila 12. haftalarında kendiliğinden düşüğün gerçekleşmesi beklenir. Daha erken fark edilirse düşüğün gerçekleşmesi beklenmez, hekim tarafından erken müdahale ile boş gebelik sonlandırılır. 12. haftaya ulaşmış fakat düşüğün gerçekleşmediği boş gebelikte kürtaj yöntemi ile boş gebelik yine sonlandırılır.

BOŞ GEBELİK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN ÖNEMLİ BİLGİLER NELERDİR?

Boş gebelik, annenin hayatını tehlikeye atmaz. Plasentanın büyümeye devam ediyor oluşu hormonal dengede sorunlarla karşılaşmaya neden olabilir. Boş gebeliğin kürtaj yöntemiyle sonlandırılması daha sağlıklı olabilmektedir. Daha sağlıklı demenin nedeni düşük sonucunda, gebelik ürünlerinin tamamının atılımı sağlanamamış olabilir. Gebelik ürünlerinin tamamının atılmamış olması, anne sağlığını olumsuz yönde etkiler ve yeni olacak gebelikte risk grupları oluşturabilir.

YENİDEN OLUŞACAK GEBELİKTE BOŞ GEBELİK GÖRÜLÜR MÜ?

Boş gebelik, sık karşılaşılan bir durumdur. Düşükler neredeyse %50 sini oluşturur. Fakat sağlıklı yumurtalar ve spermler birleşirse sağlıklı bir zigotun oluşması boş gebeliğin oluşma riskini düşürür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top