Close

Bunları yiyerek gebe kalma şansınızı arttırın

bunlari-yiyerek-hamile kalma sansinizi-arttirirn

Yapılan araştırmalarla aldığımız besinlerin hormon seviyesini belirlediğini, yumurta ve sperm sağlığını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Eğer ideal kilonuzun üzerindeyseniz hamile kalma şansınızı düşürüyorsunuz. Fazla kilonun yanı sıra fazla düşük kilo da beden sağlığını etkilediğinden hamileliği de riske atmaktadır.

Adet problemlerine yol açan besin eksikliği doğurganlığı azaltmakta

Bir kadının üreme kıstasını o ayki hormonal düzeyi belirler. Hormonların sağlıklı çalışması ise sağlıklı beslenmeyle olur. Hormonlar arasında olacak küçük bir dengesizlik doğurganlığı yüksek düzeyde etkiler. Bir kadının sağlıklı bir gebelik geçirmesi için protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller açısından düzenli bir beslenme programına uyması gereklidir. Sigara, alkol ve yabancı maddeler hormon yapısını bozduğu için hamilelik şansını düşürdüğü gibi hamile kalınsa daha bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından büyük risk teşkil eder. Kafeinli ürünlerin fazla kullanımı da bu durumu tetiklemektedir.

Peki ne yemeliyiz?

Folik asidin gebelik öncesi ve gebelik dönemindeki önemi bilmekteyiz. Folik asit açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, demir kaynağı olan kırmızı sebzeler, proteinin temel kaynağı olan kırmızı et, kalsiyum içeren süt ürünleri ve çinko içeren lifli gıdalar ve kuşkonmaz size bu noktada yardımcı olacak besinlerdir.

Karbonhidratlar

Çok hızlı sindirilen glisemik indeks değeri yüksek karbonhidratların sıkça tüketen kadınların glisemik indeks değeri düşük olan kadınlara göre daha zor hamile kaldığı bilinmektedir. Basit karbonhidratlar dediğimiz beyaz pirinç ve patates gibi ürünler glisemik indeks değeri yüksek karbonhidratlardandır. Bunların yerine esmer pirinç, tam tahıllı ürünler ve tam buğday tercih edilmelidir.

Protein

Hayvasal kaynaklı proteinlerdense bitkisel kaynaklı proteinler tercih etmek yine akıllıca bir durumdur. Bitkisel olarak protein barındıran ürünler ise kuru baklagiller, fındık, ceviz gibi sert kabuklu tohumlardır.

Yağlar

Vücudumuzun belli oranda yağa da ihtiyacı vardır. Bu noktada her çeşit yağı zararlı bulmak bir hata olacaktır. Trans yağlar tüm vücudumuza olduğu gibi doğurganlığı da etki eden zararlı yağların içinde bulunur. Bunların yerine omega 3 içeren somon, uskumru, sardalya gibi balıkların tüketimi doğru bir seçim olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top