Close

Turner sendromu nedir?

turner syndrome-eniyikadin

Turner sendromu, kız bebeklerde gereken XX kromozomlarından birinin eksik olması ile ortaya çıkar. Eksik olan kromozom, kalıtsal bilgi alışverişini engeller ve bebeklerde çeşitli anomalilerin oluşmasına neden olur. Sendromun ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, “rastlantısal hata” şeklinde adlandırıldığı görülür.

Turner Sendromu Hangi sıklıkta görülür?

Günümüzde her 2500 kız çocuğundan biri bu sendroma sahip olarak doğmaktadır. Sıklıkla görülmesine rağmen, bu sendrom tipi az bilinmektedir. Erkek bebeklerde görülmemektedir.

Turner Sendromu Belirtileri nelerdir?

Kalın ve kısa boyun, belirgin kulaklar, ayak ve ellerde şişlik, hafif dışarı dönük dirsek, kısa parmaklar, yaşıtlara göre kısa boy, düzensiz regl dönemleri veya regl olamama sıklıkla görülen belirtilerdendir. Turner sendromuna sahip kadınlar, ortalama Türk kadınından (162 cm) yaklaşık olarak 20 cm kısadırlar. Çocuk sahibi olmaları ancak tedaviyle gerçekleşebilir.

Hamilelik sürecinde tanı konulabilir mi?

Hamilelik sürecinde yapılan olağan kontrollerde genellikle kendini belli etmeyen Turner sendromu, anne karnında bebeği çevreleyen sıvıdan alınan örneğin teste sokulmasıyla ortaya çıkabilir ve anne-baba adayları kendilerini bu duruma hazırlayabilirler.

Tedavi süreci nasıl işler?

Öncelik, çeşitli vitaminler ve doktorların uygun göreceği diğer ilaçlar ile birlikte boyun olabildiğince uzamasını sağlamaktır. Sonraki adım ise regl döngüsünü oturtmaktır. Kadın vücudunun dengesini sağlayan regl, mutlaka doktorlar tarafından gereken yaşta kontrol altına alınmalıdır. Bu yaş genellikle 15 olarak gösterilmektedir. Östrojen tedavisi ile başlatılmaya çalışılan düzenli regl dönemleri ile birlikte vücut normal durumuna döndürülmeye çalışılır.

Sonrasında doktorun uygun gördüğü tarihte progesteron adında bir dişilik hormonu daha tedaviye eklenir ve östrojen ile birlikte uygulanmaya başlanır. Bu tedaviye ömür boyunca devam edilmesi önerilmektedir.

Bu şekilde sağlıklı bir hayat sürebilecek olan Turner sendromlu kadınlar, yıllık kontrollerini mutlaka yaptırmalıdır.

Turner sendromlu bireylerin sosyal gelişimi

Bazı öğrenme güçlüklerine sahip olma ihtimali, normal bireylere göre daha yüksek olan Turner sendromlu kız çocukları ve kadınlar, ergenliğe girişin geç olması sebebiyle çeşitli duygu bozuklukları yaşayabilir, bazı duyguları hissedemeyebilir ve karşı cinsle yakınlaşamayabilirler. Bunlar doktor ve psikolog danışmanlığı eşliğinde aşılabilecek sorunlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top