Close

Erdostin Şurup Nedir, Ne Zaman Kullanılmalıdır?

 

Erdostin şurup, balgam sorunu yaşayanların tercih ettiği bir ilaçtır. Bu tedavi için sıklıkla kullanılan Erdostin şurup, doktorunuz veya aile hekiminiz tarafından tavsiye edilebilir. Reçeteli bir ilaçtır. Muko aktif ilaç grubunda yer alan Erdostin şurup, solunum yolu hastalıklarında tedavi basamaklarından olan mukus tansiyonunun azalması ve mukosiliyerin düzenlenmesini sağlar. Erdostin şurubun, serbest bir tiyol grubu içeren aktif metaboliteye bağlı mukus reolojisi ve taşınması üzerinde olumlu etkileri vardır. Erdostin şurup ​​bakteriyel yapışkanlığı engeller ve antioksidan özelliklere sahiptir. Farmakolojik ve klinik çalışmalarda erdostinin çeşitli antibiyotiklerle sinerjik bir etkisi olduğu gösterilmiştir.

Eczanede beyaz kapsüller halinde veya şurup olarak bulabilirsiniz. Çoğu zaman hap halinde yetişkinlere yönelik bir şekilde bulunabilir olsa da, şurup formu da tercih edilmektedir. Bronşlarda, nefes borusunda ve özellikle de akciğerde biriken balgamı yumuşatarak öksürük yardımı ile atmanızı sağlar. Peki nedir bu mukus (balgam) neden oluşur?

Balgam (Mukus) Nedir?

Balgam, alt solunum yollarından (trakea ve bronşlar) öksürerek çıkan mukustur. Tıpta balgam örnekleri genellikle çıplak göz muayenesinde, solunum yolu enfeksiyonlarının mikrobiyolojik incelemelerinde ve solunum sistemlerinin sitolojik incelemelerinde kullanılır. Hastanın burnun iç kısmından herhangi bir mukoid malzeme içeren bir örnek vermemesi önemlidir. Balgamın çıplak göz muayenesi, çeşitli renkleri not etmek için evde de yapılabilir.

Erdostin Şurup Kullanırken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

1)Yemeklerden sonra veya önce kullanabilirsiniz.

2)Vücudunuzun dehidrasyonunu önlemek için çokça su tüketmeniz gerekebilir.

3)Eğer doktorunuz gün içerisinde belirli saatlerde Erdostin kullanmanızı söylediyse kaçırdığınız dönemlerde doz aşımı yapmayınız.

4)Doktorunuzun veya aile hekiminizin gözetiminde değilken tedaviyi yarıda bırakmayınız.

Erdostin Şurubu Kimler Kullanmamalıdır?

1) Karaciğeri çokça çalıştıran bir ilaç olan Erdostin şurup, özellikle karaciğer yetmezliği olan hastalarda, doktorunuz tarafından tercih edilmeyebilir.

2) Antibiyotikler ile kullanılmamalıdır. 

Erdostin Şurup Nasıl Kullanmalısınız?

Eğer doktor tarafından başka bir şekilde kullanım talimatı almadıysanız;

Yetişkin bireylerde sabah 1, akşam 1 ölçek olmak üzere günde iki kez toplam 10ml almalısınız.

2 yaşının üzerindeki gelişme çağında olan bireylerde günde iki kez sabah/akşam alınması gerekir. Fakat ölçekleri yarıya indirmelisiniz.

Erdostin Şurubu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Erdostin şurup tedavisi kısa süreli bir tedavidir. Kullanım aralığı 7 ila 10 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. 
  • Kullanılan süre zarfında herhangi bir iyileşme görmezseniz doktorunuza veya aile hekiminize başvurmanız gerekmektedir.
  • Eğer bir veya birden fazla yan etkisini görürseniz aynı şekilde doktorunuza veya ailde hekiminize bunu danışmanız gerekmektedir.

Erdostin Şurubun Olası Yan etkileri Nelerdir?

Olası karın ağrıları, kurdeşen sorunları, gırtlakta, yüzde ve boğazda olası şişlikler görülebilir.

Bu yan etkilerin dışında Erdostin şurup dahilinde bir yan etki veya vakaya rastlanılmamış olduğundan sıkça doktorlar tarafından tercih edilen bir ilaç olmuştur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top