Close

Bebeklerin yana yatmaya başlaması

yana-yatmasi-eniyikadin

Bebekler için en uygun yatış pozisyonları nelerdir?

Uykuda ani bebek ölümleri oranı giderek artarken uzman doktorların verdiği tavsiyeler anne babaların çocuklarını doğru pozisyonlarda yatırmaları gerektiği oluyor. Bu nedenle bebeklerin sırtüstü mü, yüzüstü mü yoksa yana doğru mu yatırılması gerektiği çoğu ebeveyn tarafından merak ediliyor.

Sırtüstü yatış pozisyonu

Çoğu uzman tarafından en fazla önerilen yatış pozisyonu sırtüstü olandır. Bebeği sırtüstü yatırmak solunum yollarını açtığından uyku esnasında bebeğin nefes alış verişi düzenli olacak ve herhangi bir tehlikeye yol açmayacaktır. Çoğu anne baba bebeklerini kusma tehlikesi nedeniyle yüzüstü yatırmayı tercih etse de aslında sırtüstü yatan bir bebeğin kusma ihtimali çok düşüktür.

Yüzüstü yatış pozisyonu

Bebekler doğdukları ilk andan itibaren yüzüstü uyumaya meyillidirler. Anne ve babalar bebekleri ilk uyuttukları anda her ne kadar sırtüstü veya yana yatar pozisyonda bıraksalar da bebekler uyku esnasında yüzüstü ve yan pozisyona döneceklerdir.

Bu nedenle ebeveynlerin, uyku esnasında bebeği kontrol edip sırtüstü pozisyona geri döndürmeleri önerilmektedir. Çünkü yüzüstü yatış pozisyonu, ani bebek ölümlerinin en büyük nedenlerinden biridir. Solunum yolunu tamamen tıkayan ve bebeği nefessiz bırakan bu yatış pozisyonu bebeklerin yaşamı için tehlike yaratmaktadır.

Yana yatış pozisyonu

Uzun yıllar boyunca uzmanlar tarafından en güvenli yatış pozisyonu olarak gösterilen yana yatma pozisyonunun, yapılan araştırmalar sonucu en güvenli pozisyon olmadığı tespit edildi. Aslında çoğu annenin geçmişte paylaşılan bilgiler doğrultusunda bebeklerini özellikle gün içinde yan yatırmaya çabalaması doğru değildir.

Yüzüstü pozisyona göre tehlike arz etmeyen yana yatma pozisyonu özel uyku yastıkları ile sağlanabilmektedir. Annelerin, bebeklerinin kafa yapılarının arkaya doğru çok basık veya uzun olmaması adına tercih ettikleri bu yastıkların aslında bebeğin özgürlüğünü kısıtladığı gerçeği söz konusudur. Bebekler zaten anne karnında cenin pozisyonunda uyudukları için yan yatmaya meyillilerdir fakat istisnai durumlarda bebek fiziksel etmenlerle buna zorlanmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top