Close

Çoklu doğumlarda bebek bakımı

coklu-dogumlarda-bebek-bakimi-nasil-olmalidir

Birden fazla bebeği olan anne ve babalar onların bakımlarını nasıl yapabilir? Bir bebeğe bile zor bakılırken, birden fazla bebekle ilgilenmek anne ve baba için ne kadar zor olabilir ki? Bakımları için uzmanlardan destek almak gerekli mi?

Çoklu doğum sonra bebek bakımı

Hamileliğin 4’üncü ayının itibaren bebeğin cinsi belli olmaya başlar. Bundan önceki aylarda da bebeğin ikiz olup olmadığı belli olur. Bazı durumlarda bebek sayısının ikiden fazla olması olabilir. Bu durumda anne ve baba adayları doğumlarını beklemekten başka bir çaresi yoktur. Asıl zor durumlar doğumdan sonra başlar. Günümüzde bir bebeğin bakımı ve bakım masrafları bile zorken birden fazla bebeğin bakımı nasıl olur? Yeni doğan bebeklerin bakım aşaması zor bir süreçtir. Uyku düzenini ve emzirme zamanını ayarlamak zordur. Çünkü bebekler gece ve gündüzü ayırt edemez. Uzmanlar, bebeklerin günde 18 ile 20 saat arasında uyuduğunu belirtir. Bu süreçte bebeklerin 3 saat arayla uyandırıp emzirmek gerekir. Bir bebekte bunu yapmak zorken çoklu doğumlarda bu süreç biraz daha sancılı geçer. Çoklu doğumlarda bebekleri uyutmak ve emzirmek aynı anda yapılabilecek bir süreç değildir. Bu gibi durumlarda anne ve babaları zor bir süreç bekliyor. Bebek bakımı, bebeği uyutmak ve emzirmekle bitmiyor. Bunun dışında altını temizlemek, banyo yaptırmak gibi süreçleri var. Bu süreçlerde anne tek başına hepsiyle birlikte ilgilenemeyebilir. Onun için de doğum sonrası babanın da işinden doğum izni alıp bebeklere beraber bakmaları gerekir. Bu süreçte bebeklerin kontrolü için sık sık doktora gitmek gerekir.

Uzmanlardan destek almak gerekli mi?

Yeni anne ve baba olmuş kişilerin bebek bakımı sürecine tam hâkim olması kolay değil. Bu süreçte çoklu doğum geçirmiş annenin birden fazla bebeği emzirmesi, uyutması, banyo yaptırması ve onlarla vakit geçirmesi o kadar da kolay bir süreç değildir. Bu süreçte anne stresten uzak durmalıdır. Aksi taktirde stresli anne, sütünün kesilmesi ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden de çoklu doğum sonrası anne uzmanlardan bebeklerin bakımı için gerekli yardımları almalıdır. Bunun dışında da bebeklerin sağlık kontrolünü belirli aralıklarla yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top