Close

Sünnet için en uygun dönem

sunnet-icin-en-uygun-zaman-ne-zamandir

Sünnet, anne ve babalar için evlatları adına erkekliğe atılan ilk adım olarak görülmektedir. Sünnet olan çocuğun artık bir erkek olduğu düşünülür. Bu düşünceler itibariyle toplumumuzda erkek çocuklarının sünnet edilmesi çok önemli bir eylemdir. Hatta sünnet olan çocuklarımız için sünnet düğünü organize ederiz. Sünnet edilen çocuğa bir takım hediyeler alırız. Peki, ama çocuğumuzu ne zaman sünnet etmeliyiz?

Yeni doğan döneminde sünnet

Sünnet için gerçekleştirilen cerrahi işlem bazı travmalara yol açabilmektedir. Bu travmalar çocuk üzerinde olabildiği gibi, tıbbi travmalar da olabilmektedir. Bu nedenle hem yaraların çabuk iyileşmesi açısından, hem de çocuğun psikolojik olarak travma yaşamaması açısından yeni doğan niye nitelendirilen dönemde çocukların sünnet edilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilir. Fakat bu bir zorunluluk değildir. Çocuk istenildiği zaman sünnet edilebilir. Fakat olası travmalara engel olabilmek adına ve oluşabilecek birtakım sağlık sorunlarının önüne geçebilmek adına çocukların yeni doğan döneminde sünnet edilmesi doğru bulunulur. Burada önemli olan husus, sünnet işlemi görecek çocuğun 2500 gramın altında olmaması durumudur. Eğer çocuğunuz ilk 24 saati geçmişse ve ağırlığı 2500 gram ve üstünde ise çocuğunuzu sünnet ettirebilirsiniz.

Çocuğumu ne zaman sünnet ettirmemeliyim?

Çocuğunuzu istediğiniz her yaşında sünnet ettirebilirsiniz. Bu siz anne babalara kalmış bir durumdur. Fakat uzmanlarca çocukların 3-6 yaş arasında sünnet işlemi görmemesi önerilir. Çocukların psikolojik ve karakteristik gelişim dönemi bu yaş aralıklarına denk gelmektedir. Ve sünnet işlemi bazı çocuklarda psikolojik travmalara yol açabilmektedir. Veya toplumda erkekliğe ilk adım olarak görülen sünnet kültürü, çocukta erkeklik algısının yükselmesine ve aşırı değer kazanmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle çocuk ilerleyen yaşlarında bu erkeklik algısına dair bazı takıntılar edilebilmektedir. Bu tarz nedenlerden dolayı sünnet işlemi bu yaş aralığındaki çocuklara önerilmez. Fakat yine de tercih anne ve babalarına kalmaktadır.

Sünnet işleminde dikkat edilmesi gerekenler

Sünnet işlemi de bir cerrahi işlemdir. Ve güvenmediğiniz ve tıp kurallarına uymayan kendini doktor olarak tanıtan kişilere çocuğunuzu sünnet ettirmemelisiniz. Eski dönemlerde insanlar bu gibi kişilere çocuklarını kimi zaman emanet etmiş ve birçok büyüklü küçüklü sorunlarla uğraşmak zorunda kalmışlardır. Yanlış cerrahi işlemler çocuğun cinsel bütünlüğü üzerinde ve sağlığı genelinde büyük sorunlar yaratabilmektedir. Bu nedenle cerrah seçimine dikkat etmelisiniz. Sağlık koşulları altında steril olduğuna emin olduğunuz yerlerde işlem gerçekleştirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top