Close

Yeni anneler için altın tavsiyeler

yeni-annler-icin-altin-oneriler-nelerdir

İlk kez anne olmanın heyecanını yaşayanlar, biliyoruz hiç tecrübeniz yok ve bebeğinize nasıl davranmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Üzülmeyin! Bu yazımızı okuduğunuzda neyi nasıl yapmanız gerektiği biraz da olsa şekillenmiş olacak. O zaman yeni anne adaylarıyla bu altın önerileri hemen paylaşalım.

İlk 6 ay anne sütü çok önemli

Anne sütü en çok yararlı besinin bile sağlayamadığı yararı sağlıyor. Bu doğal ve doğuştan gelen mucizevi besin, bebeğinizin gelişiminde ve büyümesinde oldukça önemli. Bu yüzden uzmanlarca da kanıtlanmış olup bebeğinizin ilk 6 ayında anne sütü verilmeli. Emzirmeden önce ellerinizi mutlaka yıkayın ve her iki memeden de eşit sürede süt vermeye çalışın. Bebeğinizi günde 8 kez emzirin ve geceleri de ortalama 2-3 kez emzirmeniz yeterli olacaktır.

Pişik oluşumuna dikkat

Yeni doğan bir bebek, günde ortalama 6 defa altını ıslatıyor. Sizin yapmanız gereken şey hiç vakit kaybetmeden bebeğinizin bezini altını ıslatır ıslatmaz değiştirmek. Pişik oluşumunu engellemek için sık sık altını değiştirin. Eğer pişik oluşumuna engel olamadıysanız eczanelerden gerekli pişik kremini temin edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kız çocuklarının altını yukarıdan aşağıya doğru değiştirmek.

Göbek bakımı nasıl yapılıyor?

Göbek bakımını, doktorunuzun önerdiği şekilde yapmakta fayda var. Tabi ki göbeğin ve çevresinin temiz ve kuru kalması önemli. Günde 2-3 kere göbek kordonunu alkollü pamuk ile silmeniz gerekiyor. Göbek kordonunun ise 2 hafta içinde düşeceğiniz söylemekte fayda var.

Bebeğinizin ilk banyosu!

Bebeğinizin banyosunu, göbek kordonu düşene kadar sık sık silerek yapabilirsiniz. Bebeğinizi haftada 2 kez yıkamanız yeterli olacaktır. Bebeğinizi yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; bebeğinizi tok karnına yıkamayın! Çünkü bebeğiniz tokken eğer onu yıkarsanız kusmasına sebebiyet verirsiniz. Unutmamanız gereken bir diğer şey ise bebeğinizin çenesini, ağzını ve genital bölgesini ıslak, sabunsuz ve yumuşak bir bezle silmeyi ihmal etmeyin.

Sütünüzün yeterli gelmediğini düşünmeyin

Bir annelik iç güdüsü olarak bebeğiniz için sürekli; acaba onu besleyebiliyor muyum, sütüm yeterli gelmiyor mu gibi beyninizi tırmalayan sorulara maruz kalabilirsiniz. Ancak böyle düşünmenize gerçekten hiç gerek yok. Çünkü yeni doğmuş olan bebeğinizin midesi bir bilye kadar küçük. Bu kadar küçük bir mideyi, günde 8 kez emzirdiğinizde doymama olasılığı gerçekten de çok az değil mi?

Eşinizle iş bölümü yapın

Şimdiye kadar yazdığımız her şey sadece annelere yönelikmiş gibi dursa da babaların da burada tutumları önemli bir husus. Bir babanın, işten geldiğinde sadece çocuğunu sevip oynaması yeterli olmuyor. Çok sancılı bir dönemden geçmiş olan eşine, yardım etmesi gerekiyor. Babaların da bu nokta dikkat etmesini ve eşlerine mümkün olduğunca yardım edip işlerini hafifletmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top